Аделаїда Аквітанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аделаїда Аквітанська
Біографічні дані
Народження бл. 945/952
Смерть 1004(1004)
Поховання невідомо
Дружина Adele of Normandy
Діти Hedwig of France, Countess of Monsd, Роберт II Побожний[1] і Gisèle de Franced
Династія Ramnulfidsd
Батько William III of Aquitaine
Мати Gerlocd[1]
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Адбелагіда, Адель або Аделаїда з Аквітанії (також відома як Аделаїда з Пуатьє; бл. 945 або 952—1004),[2] була дружиною короля Франції Гуго Капета. Аделаїда та Гуго були засновниками династії Капетингів Франції, і Аделаїда мала певний вплив на управління чоловіком Францією.

Життєпис[ред. | ред. код]

Аделаїда була дочкою Вільгельма III, герцога Аквітанського та Аделі Нормандської, доньки Ролло Нормандського. Її батько використовував її як гарантію перемир'я з Гуго Капетом, з яким вона одружилась у 969 році.[3]

У 987 році, після смерті Людовика V, останнього короля Каролінгів Франції, Гуго було обрано новим королем з королевою Аделаїдою. Подружжя були проголошені новими монархами в Санлісі, а благословенні в Нуайоні. Таким чином, вони стали засновниками династії Капетингів Франції.[2] Очевидно, Гуго довірився рішенню Аделаїди і дозволив їй брати участь в урядуванні. Він попросив її провести переговори від його імені з регентом Священної Римської імперії імператрицею Феофаною, заздалегідь взявши на себе зобов'язання дотримуватись будь-якої угоди, яку вони дійшли.

Син Аделаїди, Роберт, конфліктував наприкінці 990-х років з Гербертом, архієпископом Реймським. Герберт знайшов притулок у Оттона III, сина Феофано та нового імператора Священної Римської імперії, і Аделаїда намагалася відкликати першого до Реймсу, але Герберт протистояв цьому наказу в листі, датованому весною 997 року.[4]

Родина[ред. | ред. код]

У Аделаїди та Гуго було принаймні троє дітей, які дожили до повноліття:

  • Гедвіга, графиня Монса (або Гадевіде, або Авоаза) (близько 969 — після 1013), дружина Реньє IV, графа Монса
  • Роберт II (972—1031), майбутній король Франції. Він був коронований королем у 987 році, щоб зміцнити нову династію.
  • Жизель, графиня Понт'є (близько 970—1002), дружина Гуго І, графа Понт'є.

Про деяких інших доньок є недостатньо інформації.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Kindred Britain
  2. а б Women's Biography: Adelaide of Aquitaine, queen of the Franks. Epistolae: Medieval Women's Latin Letters. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 7 грудня 2011. 
  3. Adelaide of Aquitaine (wife of Hugh Capet, King of France). RoyaList Online. Архів оригіналу за 12 червня 2012. Процитовано 7 грудня 2011. 
  4. A letter from Gerbert of Aurillac, archbishop of Reims (spring 997) | Epistolae. epistolae.ctl.columbia.edu. Архів оригіналу за 16 липня 2020. Процитовано 11 травня 2020.