Адзуманґа Дайо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Azumanga Daioh
あずまんが大王
Жанр школа, комедія, повсякденність
Аудиторія сьонен
Манґа
Azumanga Daioh
Автор Кійохіко Адзума
Видавець Media Works
Період випуску лютий 1999 — червень 2002
Кількість томів 4
Телевізійний аніме-серіал
Azumanga Daioh
Режисер Хіроші Нішікіорі
Студія GENCO та J.C. Staff
Мережа TV Tokyo
Період показу 8 квітня 2002 — 30 вересня 2002
Кількість серій 26
OVA
Azumanga Web Daioh
Режисер Хіроші Нішікіорі
Студія GENCO та J.C. Staff
Дата виходу 2002

Azumanga Daioh (яп. あずまんが大王) — манґа Кійохіко Адзума, за якою в 2002 році був створений однойменний аніме-серіал.

Манґа видавалася у форматі йонкома (чотирьохкадрова манґа) в журналі «Dengeki Daioh». Назва не перекладається, вона складена з назви журналу та імені автора манґи, хоча в серіалі обігрується значення слова «Daioh», що перекладається як «Король». У Адзуми є ще декілька коротких творів із словом «Azumanga» в заголовку, але цього серіалу вони ніяк не стосуються. До серіалу можна віднести невеликий ролик «Azumanga Web Daioh» (ONA), в якому головні героїні знімаються на пам'ять за допомогою відеокамери.

Аніме демонструвалося у вигляді п'ятихвилинних серій у будні і як 25-хвилинна компіляція у вихідні. В результаті, існує 130 п'ятихвилинних серій, які також можна розглядати як 26 класичних двадцятип'ятихвилинних серій, саме в останній формі, він знайомий українським глядачам.

Четверо персонажів потрапили в список ста найкращих героїнь аніме 2002 року за версією журналу Newtype: Осака зайняла сьоме місце, Чіо-чян — одинадцяте, Сакакі — 21-ше і Йомі — 78-ме, що в цілому вивело «Azumanga Daioh» на друге місце серед серіалів за популярністю жіночих персонажів.

Сюжет[ред. | ред. код]

Основною сюжетною лінією манґи і аніме є опис звичайного життя в японській старшій школі протягом трьох повних навчальних років до закінчення школи. Головні герої — шість школярок і дві вчительки. Окрім них є кілька другорядних персонажів, включаючи трохи ненормального вчителя і дівчину, платонічно закохану в Сакакі (одну з головних героїнь).

Читачі і глядачі спостерігають нав'язливий та непереборний потяг Сакакі до котів, життя дівчинки-вундеркінда Чіо-чян в старшій школі, терпляче ставлення Йомі до витівок своєї подруги Томо. Вони дізнаються про все, що складає життя звичайних японських школярів: про літні канікули, свята, іспити, спортивні заходи, відносинах в класі і з вчителями. Всі події показані тричі, але герої стають старшими на рік і тому вони сприймаються вже по-іншому. Хоча в основному описується щоденне життя, іноді розповідь несподівано розбавляється спалахами сюрреалізму, наприклад, в зображенні новорічних снів героїнь. Увесь серіал просякнути світлим та дещо абсурдним гумором, який не усі можуть оцінити.

У короткометражній ONA головні героїні-школярки вирішили записати на пам'ять відеокасету за допомогою відеокамери. Але у них нічого не виходить і вони навіть заважають цьому. Коли вони закопують вже записану відеокасету в надії переглянути її через багато років, несподівано це місце перетворюється на звалище.

Персонажі[ред. | ред. код]

 • Чіо Міхама, або Чіо-чян (яп. 美浜 ちよ) — дівчинка-вундеркінд, що перескочила через п'ять класів, — з початкової школи в старшу. Чіо дуже розумна і відповідальна, весела і доброзичлива, легко сходиться з людьми. Її батьків жодного разу не показують в серіалі (в уяві Сакакі, батько Чіо-чян — це помаранчевий кіт, подарований Осакою на її (Чіо-чян) одинадцятий день народження), але їх постійно згадують. Вони дуже багаті, живуть у великому будинку, мають літній будиночок біля моря. Після переходу в старшу школу Чіо-тян негайно потоваришувала з однокласниками, і, незважаючи на вік, була першою в навчанні (проблеми були тільки з фізкультурою). Ближче до кінця аніме серіалу Чіо-чян трохи видозмінює свою зачіску. У одинадцятому класі Юкарі-сенсей (класна керівниця) призначила Чіо старостою класу. У неї є великий і доброзичливий білий собака Тадакічі-сан.
  Сейю: Томоко Канеда
 • Томо Такіно (яп. 滝野 智) — весела, невтомна на витівки. Її енергія завжди б'є через край, щоправда, в невірному напрямі, що постійно стає джерелом проблем для її найкращої подруги Йомі, з якою вона дружить ще з початкової школи. Іноді вона робить досить дивні вчинки, наприклад, в одній з серій аніме вона носиться школою в костюмі кішки. Вчиться Томо погано, але іноді може, зібравши волю в кулак, показати дива успішності. Ближче до кінця аніме серіалу вона змінює стрижку на коротшу.
  Сейю: Чіеко Каґучі
 • Койомі Мідзухара, або Йомі (яп. 水原 暦) — відмінно вчиться, носить окуляри і постійно намагається вгамувати свою непосидющу подругу Томо. Йомі — гарна спортсменка, спокійна, відповідальна і поводиться як «найдоросліша» зі всієї шістки, у неї лише одна проблема (скоріш уявна) — схильність до повноти, через яку вона місяцями сидить на дієтах, посилено бігає на олімпіадах і з жахом чекає зважування на шкільному медогляді.
  Сейю: Ріе Танака
 • Сакакі (яп. ) — висока дівчина з довгим волоссям. У очах однокласників Сакакі — мовчазна, крута спортсменка, добре вчиться. Ніхто не підозрює, що насправді її таємна пристрасть — все миле і кавайне, що вона сама б хотіла бути не високою, спортивною і крутою, а милою і маленькою. Особливо Сакакі подобаються кішки, вся її кімната обвішана плюшевими кішками і майже в кожному домашньому одязі є малюнок кішки, але, на превелику біду дівчини, у її матері алергія на шерсть і вони не можуть тримати вдома котів, а всі навколишні коти, особливо один великий і сірий, відчувають до Сакакі безпричинну ненависть і неприязнь. Ближче до кінця серіалу у неї з'являється кошеня, якого вона назвала Майя. Сакакі також часто гуляє разом з Чіо-чян та її собакою Тадакічі-саном, з яким вона дуже подружилася.
  Сейю: Ю Асакава
 • Аюму Касуґа (яп. 春日 歩), або Осака (яп. 大阪) до переходу в клас до Юкарі-сенсей жила в Осаці. В очах жителів Токіо, всі люди, що живуть в Осакі дуже галасливі, неспокійні, говорять на смішному діалекті японської мови, поїдають пиріжки з восьминогами і перебігають вулицю, незважаючи на світлофор. Аюму — повна протилежність цьому стереотипу. Сказати, що вона трохи загальмована і володіє дивним мисленням, означає нічого не сказати — вона дуже загальмована, а її логіка впродовж серіалу не раз ставить її подруг в безвихідь, і вона частенько говорить «не в тему». Томо відразу дала новій однокласниці прізвисько «Осака», яка прилипнула до Аюми намертво. Осака погано вчиться, спить на уроках, дещо дивно поводиться, а на фізкультурі поступається навіть Чіо-чян. Але вона досить доброзичлива і незлобива. Це один з найсмішніших і найнеоднозначніших персонажів в аніме.
  Сейю: Юкі Мацуока
 • Каґура (яп. 神楽) — до одинадцятого класу Каґура вчилася в класі Куросави-сенсей (класна керівниця паралельного класу), але Юкарі перетягнула її в свій клас, щоб підсилити його спортивний потенціал. Справа в тому що Каґура — відмінна спортсменка, входить в команду з плавання, але сильна і в інших видах спорту. Не зважаючи на прекрасні спортивні показники, вчиться вона досить погано. Раніше її суперницею була Сакакі, яка незмінно перемагала на спортивних змаганнях. Після переходу Каґура постійно намагалася налагодити дружні відносини з Сакакі, але це виходило насилу через різницю в характерах та смаках (особливо у ставленні до котів яких Каґура нещадно ганяє).
  Сейю: Хоко Кувашіма
 • Юкарі Танідзакі (яп. 谷崎 ゆかり) — вчителька англійської, класний керівник головних героїв. Юкарі часто приходить в школу пізніше за своїх учнів, рідко стримує свої обіцянки, ледача і любить випити. Вона егоїстична та егоцентрична. Її манера водити машину наводить жах на всіх, хто хоч раз сідав в її автомобіль. Вчилася разом з Мінамо, яку досі зве шкільним прізвиськом — Нямо, часто приходить до неї в гості, знущається з неї, шантажує, позичає в неї гроші, зазвичай не повертаючи. Не зважаючи на всі недоліки, Юкарі важко назвати негативним персонажем, — таких в серіалі немає зовсім, — швидше стихійним лихом. А її безпосередність та щирість навіть викликають симпатію, щоправда частенько переходять у відверту нечемність.
  Сейю: Акіко Хірамацу
 • Мінамо Куросава (яп. 黒沢 みなも), або Нямо (яп. にゃも) — вчителька фізкультури, колишня однокласниця Юкарі. Мінамо — спокійна, урівноважена, доброзичлива молода жінка. Вона гарний викладач, вкладає душу в свою професію. Юкарі — її найближча подруга і, хоч вона часто її нахабно дістає, вони все одно залишаються друзями. Їх стосунки можна порівняти з відносинами Томо і Йомі.
  Сейю: Хісакава Ая
 • Кімура-сенсей (яп. 木村) — вчитель літератури, ходить у величезних окулярах і говорить дивні речі з постійно відкритим ротом. На питання учнів, чому він став вчителем, Кімура чесно відповів, що йому подобаються старшокласниці. Його найбільша мрія — щоб учениці приходили до нього в купальниках після заняття фізкультурою. Учні так і не можуть зрозуміти, хто ж вчитель літератури насправді: збоченець, який любить підглядати за дівчатами в басейні, або зразковий сім'янин, який разом з красунею-дружиною виховує прекрасну дочку, добровільно займається прибиранням суспільних місць і робить значні благодійні пожертвування.
  Сейю: Коджі Ішіі
 • Каорі (яп. かおり), або Каорін (яп. かおりん) до дванадцятого класу вчилася разом з головними героями. Каорін закохана в Сакакі. До неї вона відчуває те, що можна назвати першим коханням. Вона червоніє, коли та з нею розмовляє, мріє про те, щоб бути разом з нею, — загалом звичайна шкільна закоханість, трохи дивна через те, що і Каорін, і Сакакі — дівчата (хоч для шкільного аніме це звичайний сюжет). Сама Сакакі, звісно, навіть не здогадується про її почуття, а Каорін не може розгледіти справжньої людини під маскою мовчазної і крутої спортсменки. Перехід в клас Кімури-сенсея став для Каорін справжньою трагедією: мало того, що її розлучили з Сакакі, так ще і ненормальний вчитель літератури почав приділяти їй підвищену увагу.
  Сейю: Сакура Ноґава

Медіа[ред. | ред. код]

Манга[ред. | ред. код]

Манґа у вигляді ненумерованих глав виходила у щомісячному журналі «Dengeki Daioh» з лютого 1999 по травень 2002. Після закінчення була видана у вигляді танкобону з чотирьох томів. Кожен том ілюструє приблизно рік з життя головних героїнь. У 2009 році на честь десятиріччя виходу манґу було перевидано у трьохтомному танкобоні. У видання ввійшли три нові глави.

Аніме[ред. | ред. код]

Телесеріал-аніме «Azumanga Daioh: The Animation» був створений студією J.C.Staff і виходив у ефір телеканалів компанії TV Tokyo з 8 квітня 2002 року по 30 вересня 2002 року.

Назва Дата оригінального показу
1 «Kodomo Kōkōsei / Tensai Desu / Kowai Kana? / Bakusō Tomo-chan / Ōsaka-jin Ya» (「こども高校生」 「天才です」 「こわいかな?」 「爆走ともちゃん!」 「大阪人や」) 08.04.2002
2 «Kyō mo Ōsaka / Taiiku Barēbōru / Shakkuri / Nō ga / O Nyū» (「今日も大阪」 「体育·バレーボール」 「しゃっくり」 「脳が」 「おにゅー」) 15.04.2002
3 «Nyamo / Habatsu Tōsō / Yukari ga Kita / Warukunaimon / Dokomademo» (「にゃも」 「派閥闘争」 「ゆかりがきた」 「悪くないもん」 「どこまでも」) 22.04.2002
4 «Tanoshii Shokugyō / Pūru Pūru Pūru / Ribon / Futarikkiri / Ii Hito?» (「楽しい職業」 「プールプールプール」 「りぼん」 「ふたりっきり」 「いいひと?」) 29.04.2002
5 «Natsuyasumi / Yōkoso Chiyo no Heya e / Goshōtai / Keikensha Katatte / Mō Dame» (「なつやすみ」 「ようこそちよの部屋へ」 「ご招待」 「経験者語って」 「もうだめ」) 06.05.2002
6 «Shōri no Hōteishiki / Sangumi no Sakaki, Gokumi no Kagura / Butchigiri / Waai / Odoru Daidan'en» (「勝利の方程式」 「三組の榊、五組の神楽」 「ぶっちぎり」 「わーい」 「踊る大団円」) 13.05.2002
7 «Otogi no Gumi / Jinkakusha / Nori Nori Gō! / Masukotto / Teki?» (「おとぎの組」 「人格者」 「のりのりゴー!」 「マスコット」 「敵?」) 20.05.2002
8 «Ōsaka no Hatsuyume / Tomo-chan no Baai / Sakaki no Baai / Yōkoso / Kaorin no Baai» (「大阪の初夢」 「ともちゃんの場合」 「榊の場合」 「ようこそ」 「かおりんの場合」) 27.05.2002
9 «Sawarenai Nara / 11 Sai / Neko-san... / Settei / Nande?» (「触れないなら」 「11才」 「ねこさん...」 「設定」 「何で?」) 03.06.2002
10 «Dorafuto Shimei / Kurasu Gae / Ōkami / Senpai Kaze Pyū Pyū / Maruko...» (「ドラフト指名」 「クラス替え」 「おおかみ」 「先輩風ぴゅーぴゅー」 「マルコ...」) 10.06.2002
11 «Kokusaitoshi / Taiketsu / Tataka na Kute mo / Nekomamire / Nigenaide» (「国際都市」 「対決」 「たたかなくても」 「ねこまみれ」 「逃げないで」) 17.06.2002
12 «Chiyo-chan no Ichinichi / Kōkō no Tomodachi / Ohiru / Gogo / Nawatobi» (「ちよちゃんの1日」 「高校のともだち」 「お昼」 「ごご」 「なわとび」) 24.06.2002
13 «Nō Gādo Senpō / S / Chūkan Tesuto / Kessei / Nōryoku» (「ノーガード戦法」 「S」 「中間テスト」 「結成」 「能力」) 01.07.2002
14 «Okaimono / Shūgō / Umii! / Hokaku Sakusen / Otona no Sekai» (「おかいもの」 「集合」 「うみー!」 「捕獲作戦」 「大人の世界」) 08.07.2002
15 «Kimura Ke no Hitobito / Mita Mita? / Mikakunin Okusan / Gachi Gachi / Kekka Happyō» (「木村家の人々」 「みたみた?」 「未確認奥さん」 「ガチガチ」 「結果発表」) 15.07.2002
16 «Kumiawase / Kōrin / Kawaii / Chūmon / Senden Kōka» (「組み合わせ」 「降臨」 「かわいい」 「注文」 「宣伝効果」) 22.07.2002
17 «Ōsaka no Kaidan / Kibun Tenkan / Shiwasu / Sugoi Santa / Kurisumasu Kai» (「大阪の怪談」 「気分転換」 「師走」 「すごいサンタ」 「クリスマス会」) 29.07.2002
18 «Uki Yomi / Uragiri / Wakuwaku Wakuwaku / Nakama Hazure / Gō» (「うきよみ」 「裏切り」 「ワクワクワクワク」 「仲間はずれ」 「ゴー」) 05.08.2002
19 «Akubi Meijin / Nanda ka Seishun / Otona no Hanami / Kodomo no Hanami / Sakura» (「あくび名人」 「なんだか青春」 「大人の花見」 「子供の花見」 「桜」) 12.08.2002
20 «Betsuri / Yukari no Tanjōbi / Habatake Chiyo / Kodomo Daitōryō / Tsuyoku Ikite Kudasai» (「別離」 「ゆかりちゃんの誕生日」 「はばたけちよ」 「こども大統領」 「強く生きてください」) 19.08.2002
21 «Kitai / Itemo Tattemo / Umi no Mokuzu / Yume no Shima / Yama ni Sumu Neko» (「期待」 「いてもたっても」 「海の藻屑」 「夢の島」 「山にすむネコ」) 26.08.2002
22 «Naisu Desu yo / Damasareta / Kurosawa-sensei / Misui / Mada Owattenai» (「ナイスですよ」 「だまされた」 「黒沢先生」 「未遂」 「まだ終わってない」) 02.09.2002
23 «Kanda / Moriageyaku / Kangaetenakatta / Minna de Hashirimasu / Ichigan» (「かんだ」 「もりあげ役」 「考えてなかった」 「みんなで走ります」 「一丸」) 09.09.2002
24 «Shinro / Taiketsu / Hayaku Ikō / Jinbō / Maya to Issho» (「進路」 「対決」 「はやくいこう」 「人望」 「マヤと一緒」) 16.09.2002
25 «Shinro Sōdan / Gōkaku Kigan / Faito / Benkyōkai / Tomo to Ōsaka Unmei no Hi» (「進路相談」 「合格祈願」 「ファイト」 「勉強会」 「ともと大阪 運命の日」) 23.09.2002
26 «Hajimete no Sotsugyō / Bankan / Kanashimi / Bokō / Minna» (「初めての卒業」 「万感」 「悲しみ」 「母校」 「みんな」) 30.09.2002

Саундтрек[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]