Адміністративний поділ Сполучених Штатів Америки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Різні визнані урядові і самоврядні одиниці, як-от штати, округ Колумбія, території США, резервації індіанців і їх підрозділи, складаються на адміністративний поділ Сполучених Штатів Америки.

Визначення[ред. | ред. код]

Згідно з визначенням Служби внутрішніх доходів США[1]:

Федеральний уряд та уряди штатів визначаються і визнаються Конституцією США й конституціями штатів. Федерально визнані уряди племен індіанців визнаються Конституцією США, трактатами, статутами та рішеннями судів. Інші одиниці можуть визнаватися урядами згідно з законодавством штатів, рішеннями судів або дослідженням фактів і обставин, що вказують на наявність рис уряду, такі як повноваження до накладання податків, встановлення правопорядку й становлення цивільних органів влади.

Федеративні одиниці[ред. | ред. код]

Штат[ред. | ред. код]

Докладніше: Штат США
Динаміка входження штатів до складу США
Головною політичною одиницею під федеральним рівнем є штат[a]. На травень 2021 року в США є 50 рівних[2] між собою штатів (див. список), котрі зв'язані разом у федерацію. Кожен штат має юрисдикцію над окресленою географічною територією і поділяє суверенітет над цими територіями з федеральним урядом США (отже, громадяни США є, якщо вони проживають у штатах, водночас громадянами США і штату). У багатьох рішеннях Верховного суду США зазначалось, що кожен з 50 штатів і федеральний уряд є окремими суверенами[3]. Оскільки федеральний уряд не доручає штатам виконувати переважну більшість обов'язків, а радше самі штати розпоряджаються тими сферами управління, що не були передані федеральному урядові (Десята поправка до Конституції), штати не є безпосередньо підпорядкованою федеральному урядові адміністративно-територіальною одиницею[4]. Вони управляють країною паралельно до федерального уряду. Однак дії штатів, а також їх суверенітет, обмежуються федеральною Конституцією, федеральними законами, якщо уряд примусить штати їх виконувати[5], і договорами, що затверджені Сенатом США із іншими суверенними одиницями.

Всі штати США скопіювали структуру федерального уряду і, хоча Конституція не вимагає цього, у всіх штатах є розподіл державної влади між виконавчою, законодавчою і судовою[6], із дуже сильною позицією губернатора штату, який, так як Президент США, є водночас головою уряду штату і головою штату[4].

Мапа США з поділом на округи

Штати не можуть бути поділені або змінювати кордони без згод штатів, яких ці зміни стосуються[2].

Округи і їх відповідники[ред. | ред. код]

Докладніше: Округ (США)

Штати США далі діляться на менші адміністративні одиниці. У більшості штатів вони називаються округами (англ. counties), у Луїзіані вони називаються парафіями (англ. parishes), а в Алясці - боро (англ. borough). Організація цих одиниць визначається виключно штатом[4]. Усього 50 штатів поділили себе на 3142 округи або їх відповідники, проте кількість округів дуже різна: від 3 у штаті Делавер до 254 у Техасі.

Більшість штатів стосує правило Діллона, яке каже, що у підрядних одиниць мають бути тільки ті повноваження, що надані конституцією й законами штатів[7]; інші же дають округам і/або тауншипам самостійно контролювати свої внутрішні справи, якщо це не порушує законодавства: федерального і штату - їх називають самоврядними (англ. home rule state)[8]. Багато штатів мають певні елементи обидвох систем.

Незважаючи на це розрізнення, ролі округів кардинально відрізняються від штату до штату.

У південних штатах Нової Англії (як-от у Конектикуті[9], Род-Айленді[10] і в більшій частині штату Массачусетс[11]) округи мають символічну функцію, а їх органи влади були скасовані. Інші штати Нової Англії щоправда не ліквідували управління округів, але їхні функції дуже обмежені. Дещо більше влади надається округам в штатах Середнього Заходу, а найбільше - у західних і південних штатах.

Кордони округів від 20-х років минулого століття змінювалися вкрай рідко, отже округи можуть мати різницю населення у тисячі разів (як в Каліфорнії: округ Лос-Анджелес має більш ніж 10 млн населення, тоді як округ Алпайн - дещо більше ніж 1100).

Адміністрація міст[ред. | ред. код]

У 20 штатах, здебільшого на північному сході і на Середньому Заході країни, округи далі діляться на тауншипи та їх еквіваленти. У Новій Англії вони наділені вельми сильними повноваженями і є практично виключною ланкою місцевої влади на півдні цього регіону.

Зазвичай підлеглі владі округу є муніципальні корпорації (котрих в США близько 30000), які містять в собі населені пункт із різною ступінню самоврядності. Муніципалітети часто не покривають усю міську територію; з іншої сторони, територія, яку охоплює цей муніципалітет, може переходити на інші округи - більшість штатів це дозволяє.

У деяких штатах міста можуть об'єднуватися із округами і створювати об'єднане місто-округ. Більш того, певні штати (наприклад Міссурі) передбачають незалежні міста (англ. independent cities), які підпорядковуються штату, а у Вірджинії всі міста є незалежними (а отже є відповідниками округів). Особливим випадком є місто Нью-Йорк, якого муніципальна корпорація обіймає повністю п'ять округів, які на міському рівні називаються районами (англ. borough).

Одиниці, що підпорядковані федеральному уряду[ред. | ред. код]

Округ Колумбія[ред. | ред. код]

Округ Колумбія має особливий статус у американській системі. Конституція США у статті 1 розділі 8 передбачає, що федеральний уряд може: "неподільно виконувати законодавство в усіх випадках в окрузі (площею не більше за десять квадратних миль), що відступлять окремі штати і прийме Конгрес як осідок уряду Сполучених Штатів"[12]. Саме нею є Округ Колумбії.

Федеральний уряд, згідно з Конституцією, має формально абсолютну владу над цією територією, проте в практиці Вашингтон на законодавчому рівні є самоврядним містом із виборним мером і 13-особовою радою міста, хоча на відміну від інших міст, воно підпорядковане Конгресу та Президентові, і Конгрес може скасувати ухвали, що приймаються округом.

На округ Колумбії повністю розповсюджується Конституція США, але жителі не є громадянами федерального округу, на відміну від штатів. Жителі округу обирають президента, але представлені у Конгресі тільки делегатом без права голосу у Палаті представників.

Округ поділений на 8 кварталів (wards), які містять 37 Дорадчих районних комісій (англ. Advisory Neighborhood Commission), що були створені законом. Перші слугують як виборчі округи і як планістичні одиниці, натомість саме комісії мають широкі повноваження щодо регуляції місцевого життя району[13].

Мапа резервацій індіанців у 48 континетальних штатах

Резервації індіанців[ред. | ред. код]

Мапа штатів за наявністю визнаних племен індіанцівЖовтий - тільки федеральні Червоний - тільки племена визнані урядами штатів Помаранчевий - обидві форми визнання Сірий - племен немає

Резервації індіанців - це території, які виділені під користування індіанськими племенами США. Більшість із 326 знаходяться на заході і півночі США і організовані федеральним урядом.

Так само як штати, федерально визнані племена індіанців, за рішеннями Верховного Суду США у Worcester v. Georgia, мають племінний суверенітет і через це самоврядні - їх племінні уряди необов'язково наслідують структуру уряду штату, у якому резервація знаходиться, але можуть встановлювати власні закони у деяких сферах. На відміну від штатів, вони безпосередньо підпорядковані федеральному Бюро справ індіанців. Штати мають обмежену юрисдикцію над їх територіями[14].

Племена індіанців можуть мати землі поза резерваціями і передавати їх під формальну опіку Департаменту внутрішніх справ США, задля подальшого їх використовування цим племенем. Ці землі називаються off-reservation trust land і у більшості схожі за структурою і правами з резерваціями[14].

Частина з племен, особливо на Сході США, визнана урядами штатів. Такі племена не є суверенними і зазвичай не підлягають охороні федерального уряду. У випадку такого визнання правила і відносини з цим племенем регулює штат.

Кожне плем'я ділить резервацію різним чином - наприклад плем'я Навахо ділить себе на агентства і відділи (agencies, Chapters), а плем'я чорноногих - на громади (Communities).

Території США[ред. | ред. код]

Докладніше: Території США

Номенклатура[ред. | ред. код]

США ділять свої території за двома ознаками:

 • повність застосування Конституції США. Та територія, де Конституція стосується повністю, зветься інкорпорованою, і відповідно неінкорпорованою, якщо це не так.
 • наявність органічних статутів, що окреслюють відносини федерального уряду з територією. Території, які мають органічний закон, називаються організованими, а неорганізовані його не мають.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Історично територіями США були такі, що США створювало як проміжний етап до здобуття статусу штату. Більшість серед тих, що не були початковими 13 колоніями, проходили через цей етап. Проте від 90-х років ХІХ сторіччя США почало вести експансивну політику щодо завоювань заморських земель. США таким чином вимусило припинення існування Гавайського королівства і анексію островів, а також заволоділо Філіппінами, Пуерто-Рико, Американським Самоа і Гуамом.

Окрім цього, США здобувало території через Закон про гуано з 1856 р., згідно з яким США заявляло претензії до островів, що не були частинами інших країн, на яких не проживали люди і на яких були поклади гуано.

Таким чином, в США на сьогоднішній день 14 територій, усі з них острівні, серед яких постійно заселені п'ять. Узагальнено вони називаються острівними територіями (insular areas).

Інкорпоровані території[ред. | ред. код]

На травень 2021 р. в США існує лише одна інкорпорована територія під управлінням США — атол Пальміра, що на півшляху від Американського Самоа до Гавайського архіпелагу. Він управляється з Вашингтону департаментом внутрішніх справ США. Сьогодні це національний резерват дикої природи (англ. National Wildlife Refuge).

Неінкорпоровані території[ред. | ред. код]

Цей тип територій розповсюджується на інші території у володінні США. Вісім із володінь - це тихоокеанські острови без постійного населення. Вони управляються з Вашингтону різними агентствами, але частіше за все або як національні резервати дикої природи для наукових цілей, або ж як військові бази. Деякі з них є предметом диполматичних суперечок між країнами, наприклад Гаїті заявляє про приналежність острову Навасса до цієї країни.

(Організовані) самоврядні території[ред. | ред. код]

США розпоряджається чотирма територіями, яким надані органічні статути, а саме: Пуерто-Рико, Американські Віргінські Острови, Гуам і Північні Маріанські Острови. Американське Самоа не має такого статуту, але має затверджену федеральним урядом конституцію, отже де-факто також вважається організованою, тобто самоврядною, хоча із певними застереженнями. На відміну від штатів, назва "співдружність" змінює статус території, оскільки запевнює, що федеральний уряд не відбере в односторонньому порядку самоврядування території[15].

Території наслідують адміністративний устрій федерального уряду, із губернатором, парламентами й судами. Згідно з рішенням Верховного Суду США у Puerto Rico v. Sanchez Valle, території не суверенні.

Співдружність Пуерто-Рико - найбільша з них за розмірами і населенням, яке більше ніж 21 штат. Це єдина територія, де федеральний суд прирівнюється до тих, що організовані у 50 штатах. Його громадяни загалом не платять федерального податку на доходи[16]. Ця територія, на відміну від інших, висилає не делегата до Конгресу, а Постійного комісара, що обирається на 4 роки замість 2. Пуерто-Рико ділиться на 78 муніципалітетів.

Північні Маріанські Острови мають територіальний суд, що відрізняється тим, що судді не призначаються там на життя, а на строк 10 років. Однак що до решти статус цих островів схожий - жителі є громадянами США і території (так як в Пуерто-Рико) і так само територія підконтрольна федеральному уряду. Співдружність поділена на 4 муніципалітети, що складаються з трьох муніципалітетів найбільш південних островів і цілої решти архіпелагу. Муніципалітет Північних Островів станом на травень 2021 р. непостійно заселений через евакуацію населення.

Американські Віргінські Острови і Гуам не є співдружностями, але також є самоврядними територіями із затвердженим органічним актом у кожному з випадків. З адміністративного поділу Американські Віргінські Острови мають два райони (district), що далі розбиваються на 20 підрайонів, а Гуам ділиться на 19 сіл, що водночас є муніципалитетами.

Американське Самоа має іншу в порівнянні з іншими територіями ситуацію. Жителі Самоа не є громадянами США, але визнаються як жителі США (US national), що дозволяє їм подорожувати і працювати, але через цей статус не мають повних громадянських прав[17][18]. Жителі Американського Самоа мають право змінити цей статус на громадянство за окресленою процедурою у одному зі штатів. Територія має затверджену конституцію, а сама територія має самоуправління. Американське Самоа має 3 райони, 15 округів і 78 сіл.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Government Entities and Their Federal Tax Obligations. www.irs.gov (англійською). Служба внутрішніх доходів США. 20 квітня 2021. Процитовано 3 травня 2021. 
 2. а б Doctrine of The Equality of States. Justia Law (англ.). Процитовано 3 травня 2021. 
 3. Radan, Peter (2007). Creating New States: Theory and Practice of Secession (англ.). Ashgate Publishing, Ltd. ISBN 978-0-7546-7163-3. 
 4. а б в State and Local Government (англ.). Білий Дім. Процитовано 3 травня 2021. 
 5. Farnsworth Baker, Yvette (11 квітня 2018). State Law and Federal Law: Who Rules? (англ.). Процитовано 3 травня 2021. 
 6. Frequently Asked Questions - About the Legislature. www.leg.mn.gov (англ.). Парламент штату Міннесота. Процитовано 3 травня 2021. 
 7. Lang, Diane. Dillon's Rule... and the Birth of Home Rule (англ.). The Municipal Reporter. 
 8. Local Government Authority (англ.). Архів оригіналу за 4 серпня 2016. Процитовано 3 травня 2021. 
 9. Counties - Table of Contents. CT.gov (англ.). Уряд штату Конектикут. Процитовано 3 травня 2021. 
 10. Fun facts & trivia. ri.gov. Уряд штату Род-Айленд. Процитовано 3 травня 2021. 
 11. County Explorer (англ.). National Association of Counties. Процитовано 3 травня 2021. 
 12. КОНСТИТУЦІЯ СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ. lib.rada.gov.ua. Верховна Рада України. Процитовано 3 травня 2021. 
 13. About ANCs | anc. anc.dc.gov (англ.). Процитовано 3 травня 2021. 
 14. а б Frequently Asked Questions. www.bia.gov. Бюро справ індіанців США. Процитовано 3 травня 2021. 
 15. 7 FAM 1120 Acquisition of U.S. Nationality in U.S. Territories and Possessions. web.archive.org (англ.). Архів оригіналу за 22 грудня 2015. Процитовано 3 травня 2021. 
 16. Topic No. 901 Is a Person with Income from Puerto Rico Required to File a U.S. Federal Income Tax Return?. www.irs.gov (англ.). Служба внутрішніх доходів США. Процитовано 3 травня 2021. 
 17. Keating, Joshua (5 червня 2015). How Come American Samoans Still Don’t Have U.S. Citizenship at Birth?. Slate Magazine (англ.). Процитовано 3 травня 2021. 
 18. American Samoa and the Citizenship Clause: A Study in Insular Cases Revisionism. harvardlawreview.org (амер.). Процитовано 3 травня 2021. 

Уваги[ред. | ред. код]

 1. Массачусетс, Пенсільванія, Вірджинія і Кентуккі офіційно називають себе співдружностями, тобто Commonwealth, але це жодного впливу на їх статус не має