Аділь Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аділь
Adil Geray (cropped).jpg
Аділь Ґерай, середина XVII ст.
Crimean Tatar tamga icon (blue and gold).svg
Народився 1617
Помер 1672
Карнобат
Рід Ґераї
Батько Девлет Чобан-Ґерай
Підданство Османська імперія
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
16661671
Попередник Мехмед IV Ґерай
Наступник Селім I Ґерай

Аді́ль (крим. Adil Geray, عادل كراى‎; 16171672) — кримськотатарський державний, політичний і військовий діяч. Кримський хан (16661671) з роду Чобан-Ґераїв, бічної гілки династії Ґераїв. Син Девлета (Мустафи) Ґерая, онук Фетіха I Ґерая. Інші імена — Аділь Чобан-Ґерай, Чул-Болду

Біографія[ред. | ред. код]

Єдиний з правлячих ханів, що належав до гілки Чобан-Ґераїв. Батько Аділя Ґерая, Мустафа, був пастухом із селища під Ак-Месджідом і вважався побічним сином Фетіха I Ґерая. Сам Фетіх I Ґерай категорично заперечував своє батьківство щодо нього. Мустафу визнав членом ханського роду Мехмед III Ґерай, який призначив його своїм нуреддином, перейменувавши в Девлета Ґерая. Дітям Мустафи Кул-Болду і Чул-Болду також були дани нові імена (Фетіх Ґерай і Аділь Ґерай). Після загибелі батька в битві з османами Аділь Ґерай жив в Османській імперії. Рід Ґераїв не визнавав нащадків Мустафи законними членами ханського роду і при призначенні на кримський престол Аділя Ґерая був обурений рішенням султана. Ті ж настрої Аділь Ґерай зустрів і в Криму, коли прибув туди ханом. Проте, кримські татари погодилися підкоритися йому. Зійшовши на престол, повів непродуману політику щодо беїв, обклавши їх високим податком. В результаті проти нього повстали Ширіни. Аділь Ґерай за допомогою османських військ і Мансурів вийшов переможцем з конфлікту, але ситуація у Криму була настільки напруженою, що з Османської імперії до хана надійшов наказ припинити переслідування роду Ширін.

У 1665 р. Аділь Ґерай за підтримки османів скинув з престолу хана Мехмеда IV Ґерая. Спочатку підтримував гетьмана Петра Дорошенка у Польсько-козацько-татарській війні 1666-1671 років

1670 року варшавський уряд позбавив Дорошенка булави та поставив козацьким гетьманом Михайла Ханенка. Хан Адиль Ґерай, що став прибічником союзу з Річчю Посполитою, не питаючи дозволу Османської імперії, в травні 1671 року уклав угоду з новим гетьманом. Підтримав П. Суховія (Суховієнка) і М. Ханенка в їхній боротьбі проти гетьмана Дорошенка. За це був скинутий з престолу. Султан Мехмед IV поставив ханом Селім Ґерая.

У 1671 р. Аділь Ґерай, знятий з престолу, був відправлений до Карин-Абад (нині Карнобат у Болгарії), де наступного року помер. Похований у дворі міської мечеті.

Література[ред. | ред. код]

  • В.С. Степанков. Аділ-Гірей // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А–М / Відп. ред. М.М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — 331 с.
  • (рос.) Гайворонский А. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003.

Посилання[ред. | ред. код]