Аед Варіднах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аед Варіднах
Fahan Mura Cross Slab 1996 08 29.jpg

Хрест біля західної стіни Фанаха, поставлений Аеду Вірдінаху та святому Муру
Помер 612
Діяльність монарх
Посада Верховний король Ірландії
Батько Домнал мак Муйрхертах
Рід Cenél nEógain[d]
Діти Máel Fithrich mac Áedo[d]

Аед Варіднах мак Домналл — (ірл. Áed Uaridnach mac Domnaill) — Аед мак Домналл, Аед Аллан — верховний король Ірландії. Роки правління: 601—607. За іншими даними помер у 612 році. Син Домналла Ілхелгаха (ірл. — Domnall Ilchelgach) (помер у 566 році). Брат Еохайда Домнайлла (ірл. — Eochaid mac Domnaill) (помер у 572 році) [4]. Належав до північної гілки королівської династії О'Нілів — Кенел н-Еогайн (ірл. — Cenél nEógain). Аед Варіднах мак Домналл був королем Айлеха (ірл. — Ailech) у 604—612 [7] роках або у 601—607 роках [1](за різними джерелами).

Повідомлення літописів[ред.ред. код]

Аед Варіднах мак Домналл згадується в ранніх ірландських літописах та ранніх списках верховних королів Ірландії, в тому числі і в «Видінні Конна» (ірл. — Baile Chuind), що було написане на думку істориків в кінці VII століття.

Карта Ірландії в добу раннього середновіччя. Показані особисті володіння північних та південних О'Нілів.

Правління[ред.ред. код]

У 605 році Аед Варіднах мак Домналл переміг короля Лейнстеру Брандбуда мак Ехаха (ірл. — Brandub mac Echach) (помер у тому ж 605 році) в битві під Слабра (ірл. — Slabra) [1]. Королівство Лейнсер часто було ворогом верховних королів Ірландії з династії О'Нілів. Зокрема О'Ніли продовжували вимагати від васального королівства Лейнстер важку данину худобою — «борома», яку Лейнстер вперто відмовлявся платити. «Літопис Тігернаха» (ірл. — Tigernach) вказують на початок правління Аеда Варіднах мак Домналла власне після цієї події [2].

Смерть[ред.ред. код]

Причини смерті короля Аеда Варіднах мак Домналла лишаються невідомими — рідкісний випадок в ірландських літописах. Імовірно, він помер своєю смертю. Є дані, що некролог короля Аеда Варіднах мак Домналла говорить про ненасильницьку смерть.

Нащадки[ред.ред. код]

Аед Варіднах мак Домналл пов'язаний з такими гілками королівського роду О'Нілів як Кенел Ферадах (ірл. — Cenél Feradach), Суйбне Менн (ірл. — Suibne Menn), Кенел макь Ерке (ірл. — Cenél maic Ercae). Його правнук — Фергал мак Маеле Дуйн (ірл. — Fergal mac Máele Dúin) був верховним королем Ірландії. Його син — Маел Фіхріх мак Аедо (ірл. — Máel Fithrich mac Áedo) (помер у 630 році) був королем невеликого ірландського королівства Айлех.

Джерела[ред.ред. код]

  • Annals of Ulster. — Corpus of Electronic Texts at University College Cork.
  • Annals of Tigernach. — Corpus of Electronic Texts at University College Cork.
  • Charles-Edwards T. M. Áed Uaridnach mac Domnaill (d. 612) // Oxford Dictionary of National Biography. — 2004.
  • Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. — Cambridge: Cambridge University Press, 2000.
  • Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. — Dublin: Four Courts Press, 2001.
  • Lacey B. Cenél Conaill and the Donegal Kingdoms AD 500—800. — Dublin: Four Courts Press, 2006.
  • The Laud Synchronisms. Book of Leinster.


Попередник:
Аед Слайне
Верховний король Ірландії
601607
Наступник:
Маел Коба мак Аедо