Аед Слайне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта Ірландії в добу раннього середновіччя. Показані особисті володіння північних та південних О'Нілів.

Аед Слайне мак Діармайт – (ірл. - Áed Sláine mac Diarmato) – верховний король Ірландії. Роки правління: 595—600. За деякими джерелами помер у 604 році. Син Діармайта мак Кербайлла (ірл. - Diarmait mac Cerbaill). Існує багато легенд про його народження і життя. Згідно історичних переказів святий Колумба передбачив його смерть. Нащадки: Сіл н-Аедо Слайне (ірл. - Síl nÁedo Sláine) – утворили могутній клан, були відомі у VII – VIII століттях в Ірландії.

Походження[ред.ред. код]

Мати – Мугайн Мор (ірл. - Mugain Mór). Є версія, що так само називалась богиня-захисниця землі Манстер (Муму). Вона була дочкою Конхрада мак Дуаха (ірл. - Conchrad mac Duach) – короля дрібного васального королівства Осрайге (ірл. – Osraige). Існує легенда, що батько Аеда Слайне - Діармайт мак Кербайлл мав кількох дружин. Шлюб з Мугайн був бездітний, що стало причиною приниження Мугайн з боку інших дружин Діармайта. Щоб позбутися безпліддя вона п’є святу воду, яку благословив святий Фінніан з Мовілле (ірл. - Finnian Moville). Після цього вона стає плідною, але спочатку вона народжує ягня, потім лосося і нарешті потім сина Аеда Слайне.

Святий Фінніан передбачив, що Аед перевершить своїх братів і стане великим королем. Можливо, це пророцтво було сфабриковане пізніше – після 750 року, коли нащадки Аеда Слайне – Сіл н-Аедо Слайне стали могутніми правителями в Ірландії. Братом Аеда Слайне був Колман Мар (ірл. - Colmán Már) – засновник клану Холмайн (ірл. – Cholmáin). Другим братом Аеда Слайне був Колман Бек (ірл. - Colmán Bec) був засновником відомого клану Кайлле Фолламайн (ірл. - Caílle Follamain). Багато легенд складено про Діармайта мак Кербайлла та його трьох синів, але історичність цих постатей досі лишається під питанням.

Життя і правління[ред.ред. код]

У порівнянні з його батьком про Аеда Слайне досить мало розповідають давні ірландські літописи. Адомнан повідомляє про пророцтва святого Колумби щодо життя і смерті Аеда Слайне. Святий Колумба пророкував, що Аед Слайне буде таким же великим і славним королем як і його батько. Але якщо його правління затьмариться вбивством когось із родичів короля, то правління буде хоч і великим. але коротким.

За деякими джерелами Аед Слайне правив Ірландією сумісно з іншим верховним королем – Колманом Рімідом (ірл. - Colmán Rímid) з гілки Кенел н-Еогайн (ірл. - Cenél nEógain) королівського роду О’Нілів – нащадків верховного короля Ірландії Ніла Дев’яти Заручників. Аед Слайне прийшов до влади після загибелі свого попередника – Аеда мак Айнмуйреха (ірл. - Áed mac Ainmuirech) в битві під Балтінглассом (сучасне графство Віклоу) під час війни з Брандубом мак Ехахом (ірл. - Brandub mac Echach) – королем Лейнстеру.

Щоб відрізнити цього короля Аеда від інших Аедів, його було названо Аед Слайне. Слайне – це пагорб біля руїн стародавньої столиці Ірландії – Тари, який був розташований в особистих володіннях Аеда. Деякі ірландські літописи не вказують Аеда Слайне як верховного короля Ірландії. Зокрема, його імені немає в літописі «Видіння Конна Ста Битв» - «Балє Хуньд Кетхатагь» (ірл. - Baile Chuind Chétchathaig). Але це історики пояснюють упередженістю авторів літопису та цензурою правителів і їх прихильників, що належали до нащадків іншого ворогуючого табору претендентів на королівський трон.

У 600 році Аед Слайне вбив свого племінника Суйбне мак Колмайн Мара (ірл. - Suibne mac Colmáin Már) – як пише Адомнан «підступно». Згідно пророцтва святого Колумби наслідком цього мав бути кінець правління Аеда Слайне і його смерть. Що і сталося. У 600 році чи у 604 році Аед Слайне був вбитий. Згідно повідомлень Маріана Скотта (лат. - Marianus Scotus) Аед Слайне був вбитий разом зі своїм співправителем Колманом Рімідом. Очевидно, це сталося в бою.

Нащадки[ред.ред. код]

Аед Слайне мав шістьох дітей. Серед них сини:

Діармайт (ірл. – Diarmait) - став верховним королем Ірландії.

Блахмак (ірл. – Blathmac) - став верховним королем Ірландії.

дочка Ронтуд (ірл. – Rontud)

Онуки:

Фінснехта, Сехнассах, Кен Фаелад (ірл. - Fínsnechta Fledach, Sechnassach, Cenn Fáelad).

Дружиною Аеда Слайне була Ейхне (ірл. – Eithne).

Джерела[ред.ред. код]

1. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - London: Batsford, 1973.

2. Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. - Cambridge: Cambridge University Press, 2000.

3. Irwin P. Áed Sláine mac Diarmata (d. 604) // Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.

4. MacKillop J. The Oxford Dictionary of Celtic Mythology. - Oxford: Oxford University Press, 1998.

5. Sharpe R. Adomnán of Iona: Life of St Columba. - Harmondsworth: Penguin, 1995.


Попередник:
Аед мак Айнмуйрех
Верховний король Ірландії
595600
Наступник:
Аед Варіднах