Ажудський палац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац Ажуда, головний фасад.

Палац Ажуда (Palácio Nacional da Ajuda) — палац в місті Лісабон, колишня королівська резиденція, нині музей.

Історія[ред. | ред. код]

На цьому місті колись стояло дерев'яне приміщення, підконтрольне королю Хосе. Під час землетрусу у 1755 році воно було зруйноване. Відновлене приміщення згоріло в пожежі 1794 року.

Королівську родину це не зупинило. І вона замовила проект нового палацу. Його створив архітектор Мануель Каетано де Соуза, який побудував славно звісну монстирську бібліотеку Мафра.

Праця архітектора в Мафрі вплинула на архітектурний образ нового палацу. І хоча він витриманий в стилі класицизму, його бічні вежі — павільйони прийшли сюди з Мафри, з стилістики бароко.

На початку 19 ст. (у 1802 р.) почалася нова реконструкція палацу (архітектори Жозе да Коста, Франческо Фабрі). Військове захоплення Потругалії і Лісабона Наполеоном примусило королівську родину втекти в Бразилію і реконструкції майже припинилися.

Реконструкцію відновили лише у 1861 р. за короля Луї І та його дружини італійки Марії Савойської. Реконструкцію споруди проводив придворний архітектор Поссідоніо да Сілва. Королева доживала віку в цьому палаці, поки у 1910 р. не був здійснений військовий переворот, а монархію в Португалії було скасовано. Палац перетворили на музей.

План і фасади палацу[ред. | ред. код]

Ajuda-IPPAR1.jpg


Фасади палацу — перший зразок класицизму в архітектурі Лісабона. Вони досить пласкі, рустовани в першому поверсі, прикрашені пласкими пілястрами. Вторинність, неоригінальність цього засобу декорування трохи збита лише бічними вежами-павільйонами, що нагадують пізнє бароко Мафри.

Прямокутний в плані палац має внутрішній двір. Східний фасад нині мимоволі вважають головним, бо західний корпус палацу так і залишився недобудованим. Більшість інтер'єрів палацу оздоблена в стилі еклектики.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]