Азербайджанський чай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник самовару і чаю в стакані «Армуду». Ленкорань
Коробка з-під Азербайджанського чаю в пакетиках, 1980-ті роки

Азербайджанський чай (азерб. Azərbaycan çayı) — сорт чаю, що вирощується в Азербайджані. Розвиток чайного виробництва припадає в основному на Ленкорань-Астаринський економічний регіон, що розташований на півдні країни, де у містах Ленкорань, Астара, Масалли, селах Пенсар і Машхан розташовані чайні фабрики переважно чорного байхового чаю.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Наприкінці XIX століття ентузіаст М.О. Новоселов заклав в Ленкоранському районі дослідні ділянки чайного дерева. У 1896 році він вперше посадив чайний кущ в Азербайджані, в Ленкоранському районі, де до 1900 року були закладені уже невеликі дослідні ділянки. Проте вони не набули характеру промислового виробництва, більш того — загинули у 1920 році. Розвиток чайної справи в радянські роки призвело до того, що в 1928—1929 рр. в Ленкоранській, а також в Закатальскій зонах знову висаджені саджанці чаю, а в 1932—1934 рр. розпочалась промислова закладка плантацій. У 1937 році випущені перші пачки азербайджанського чаю.[2]

Вважалось, що в радянські роки азербайджанський чай привертав до себе зростаючу увагу споживачів Ленінграду, Москви, Прибалтійських республік та багатьох інших регіонів Раянського Союзу.[3]

У 1983 році в Азербайджані під чайними культурами було зайнято 9,3 тис. га.[4]

До 1989 року радянські чаї, в тому числі й азербайджанський поступали на зовнішні ринки: в Польщу, НДР, Угорщину, Румунію, Фінляндію, Чехословаччину, Болгарію, Югославію, а також багато азійських країн — Афганістан, Іран, Сирію, Південний Ємен, Монголію.

У 1990-ті роки внаслідок Карабаського конфлікту виникла криза у виробництві чаю, чайні фабрики почали закриватися. Об'єм виробництва чаю, переважно чорного, впав з 38,5 тис. т у 1988 році до 1,2 тис. т у 1995 році.

З розвитком ринкових відносин, виробництво чаю почало відроджуватись, зокрема завдяки спільним підприємствам з Туреччиною та ОАЕ, а виробництво зеленого чаю отримало споживачів всередині країни.

Чайні бренди Азербайджану[ред. | ред. код]

  • Azerçay — виробляється холдингом Azersun Holding.
  • Pasha çay — виробляється за ліцензією холдингом Azersun Holding.
  • Final — виробляється холдингом Azersun Holding.
  • Maryam — виробляється холдингом Azersun Holding.
  • Pürrəngi — виробляється холдингом Azersun Holding.
  • Beta — виробляється за ліцензією холдингом Beta Group.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Business Information Agency. ПИЩЕВАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ. Сахар. Кофе. Чай. Детское питание. Консервы. Архів оригіналу за 5 листопада 2018. Процитовано 21 травня 2022. 
  2. Владимир Михайлович Семёнов. Азербайджанский чай // Чайные рецепты и чайные секреты / Под ред. Е. Н. Авадяева. — М.: Олма-Пресс, 2002. — С. 110. — 351 с. — ISBN 9785224038268.
  3. Географическое общество Азербайджанской ССР. Внешние экономические связи Азербайджанской ССР. — Труды Азербайджанского географического общества: Издательство Академии наук Азербайджанской ССР, 1968. — Т. 4. — С. 137.
  4. И. С. Капанадзе, И. Г. Керкадзе. Полиплоидный чай. — журнал «Природа»: Издательство «Наука», 1983. — С. 44.