Айван (архітектура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Айван
Зображення
CMNS: Айван у Вікісховищі
Великий та малі айвани і кахельні куполи XVI століття в перському стилі медресе Мір-Араб[uz], Бухара, Узбекистан

Айва́н (ейван) — навіс, тераса чи галерея з пласким балочним перекриттям на колонах чи стовпах. Айваном називають також навісне приміщення у вигляді глибокої ніши чи зали, відкрите на фасад або ж у внутрішній двір. Зустрічається в архітектурі країн північної Африки, Близького Сходу та Середньої Азії.

Брама до айвану називається піштак (pishtaq) - перський термін для порталу, що виступає з фасаду будівлі, зазвичай прикрашеного каліграфічними та геометричними візерунками, глазурованими кахлями.

Походження[ред. | ред. код]

Корінь цього терміна походить від староперського «Ападана» (див. палац Ападана в Персеполі), де цар Дарій I заявляє в висанні: «Я, Дарій,... побудував цю "Ападану"...». Ападана — це назва, яка йменує палац в сучасній літературі, хоча назва просто вказує на тип будівлі, айван, а не конкретний палац. Термін староперською мовою означає «незахищений» (â-pâd-ânâ), а конструкція дозволяє споруді бути відкритою для зовнішніх чинників лише з одного боку. Однак у Персеполії «ападана» набуває форми веранди, тобто плоского даху, підтриманого колонами, а не склепіння, але все ще відкрита для стихій лише з одного боку.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Африка. Энциклопедический справочник. Т.1-2. Москва, 1986 (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]