Айліль Молт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Айліль Молт мак Нат І – (ірл. - Ailill Molt), Айліль Молт син Нат І́ — верховний король Ірландії. Час правління: 459478 роки. Вважається сином верховного короля Ірландії Нат І МакФіахрах, хоча історики сумніваються в цьому. Його прізвисько «Молт» означає «баран», звідки воно походить – невідомо. Король Коннахта – можливо до 482 року.

Походження[ред.ред. код]

Походить з королівських династій королівства Коннахт. Його предком вважається Фіахра - брат короля Ніалла Дев'яти Заручників. Тому інколи його ще називають Айліль О’Фіахрах. Спільним предком їх вважається верховний король Ірландії Конн Сто Битв.

Прихід до влади і правління[ред.ред. код]

Айліль Молт мак Нат І став верховним королем Ірландії після загадкової смерті короля Лоегайре мак Нілла (ірл. - Lóegaire Mac Néill). Про ті події писалося у втраченій нині «Книзі Куану» (ірл. – Cuanu), а також в «Хроніках Ольстера». Томас Чарльз-Едвардс припускає, що Айліль Молт мак Нат І ніколи не був верховним королем Ірландії, а був тільки королем Коннахта, а включення його в списки верховних королів було зроблене пізніше, з міркувань ідеологічних – доведення законності правління династії О’Нілів чи претензій на владу королів Коннахта.

Судячи по всьому, саме за часів правління Айліля Молта мак Нат І християнство остаточно утвердилося в Ірландії, можливо, він був першим християнським королем Ірландії. Правив він не давньої столиці Тари (яка на той час вже була закинута), а зі столиці королівства Коннахт – Круахана. Припускають також, що літописи про правління Айліля Молта мак Нат І були суттєво відредаговані в середньовіччя в зв'язку з існуванням церковних джерел про діяльність святого Патрика.

Нащадки[ред.ред. код]

Ніхто з його нащадків не був верховним королем Ірландії, але його нащадки – Еоган Бел (ірл. - Eógan Bél) та Айліль Інбанда (ірл. - Ailill Inbanda) були королями Коннахта.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. - London: Batsford, 1973.
  2. Charles-Edwards T. M. Early Christian Ireland. - Cambridge: Cambridge University Press, 2000.
  3. Irwin P. Ailill Molt (d. c. 482). - Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, 2004.
  4. MacKillop J. The Oxford Dictionary of Celtic Mythology. - Oxford: Oxford University Press, 1998.


Попередник:
Лоегайре мак Нілл
Верховний король Ірландії
459478
Наступник:
Лугайд мак Лоегайре