Айра Фредерік Олдрідж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Айра Фредерік Олдрідж
Ira Frederick Aldridge
Тарас Шевченко, портрет Айри Олдріджа

Тарас Шевченко, портрет Айри Олдріджа
При народженні Айра Фредерік Олдрідж
Псевдоніми, криптоніми Африканський Росціус
Дата народження 24 липня 1807(1807-07-24)
Місце народження Нью-Йорк, США
Дата смерті 7 серпня 1867(1867-08-07) (60 років)
Місце смерті м. Лодзь
Поховання Stary Cmentarz w Łodzi[d]
Національність Афроамериканці
Громадянство US flag 37 stars.svg США
Рід діяльності актор, режисер
Напрямок театр
Дружина Amanda von Brandt[d] і Margaret Gill[d]
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Айра Фредерік Олдрідж (англ. Ira Frederick Aldridge) (24 липня 18077 серпня 1867) — афро-американський актор.

Народився в Нью-Йорку (США). На початку 20-х рр. XIX ст. дебютував у невеликому негритянському театрі «Африканська трупа» (Нью-Йорк) в ролі Ролли («Пізарро» Р. Шерідана); зіграв ролі Ромео і Гамлета («Ромео і Джульєтта» і «Гамлет» В. Шекспіра). Незабаром театр був розгромлений расистами, і Олдрідж виїхав до Англії, де виступав під час гастролей Е. Кіна. Вчився в університеті в Глазго. У 1826 виступив в невеликому лондонському театрі «Роялті» в ролях Отелло і Аарона («Отелло» і «Тіт Андроник» В. Шекспіра). З 1831 р. він успішно грав в Дубліні, в південній Ірландії, Баті і Единбурзі. Працював у театрах «Ковент-Гарден», «Ліцеум» і ін. Переслідування расистів змусили Айру Олдріджа в 1830-х рр. виїхати з Англії.

Позбавлений можливості виступати в США, у 1850-х рр. здійснив тривалу гастрольну поїздку країнами континентальної Європи. У 1852 р. з успіхами виступав в Німеччині перед герцогинею Сакс-Кобург-Готською та прусським королем Фрідріхом-Вільгельмом IV і в Будапешті. У 1858 р. гастролював у Сербії і в Російській імперії, де він познайомився з Львом Толстим, Михайлом Щєпкіним та Тарасом Шевченком. Айра Олдріж опанував російську і німецьку на тому рівні, щоб вільно виконувати ролі на цих мовах.

Після Громадянської війни у США, актор намагався повернутись на батьківщину, однак цьому завадила раптова смерть у 1867 р. в Польщі, по дорозі на гастролі до Санкт-Петербургу. Похований на Старому євангелічному цвинтарі у Лодзі.

Айра Олдрідж — один з найвизначніших інтерпретаторів Шекспіра (ролі Макбета, короля Ліра, Річарда III, Шейлока та ін.). Актор глибоко розкривав в своїй творчості гуманістичний зміст його трагедій. В Отелло, на думку багатьох найкращій ролі Олдріджа, він показував внутрішню еволюцію свого героя; спокій, пластичність, м'якість змінювалися в його грі бурхливою, неприборканою емоційністю; цей образ втілював собою негритянський народ, що відстоював свою людську гідність. Олдрідж володів винятковою здатністю перевтілення (при цьому він використовував складний гриму, що змінював колір його шкіри). Темперамент і жива емоційність поєднувалися з точним самоконтролем виконання.

Література[ред.ред. код]

  • Дурылин С. Н. Айра Олдридж (Ira Aldridge), М.-Л., 1940.

Посилання[ред.ред. код]