Айрен (виноград)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Айрен
Зображення
Країна походження  Іспанія
Колір білий
CMNS: Айрен у Вікісховищі

Айрен («ісп. Airen») — іспанський технічний сорт білого винограду. Один з нарозповсюдженіших білих сортів винограду у Іспанії. У 2010 році Айрен займав третє місце у світі за площами виноградників (252 тисяч гектарів)[1]. Поступово ці площі скорочуються.

Історія[ред. | ред. код]

Сорт вперше згадується у письмових джерелах у 1615 році, але відомий щонайменше з XV сторіччя.

Характеристики сорту[ред. | ред. код]

50-річний кущ винограду Айрен

Лист середньо розсічений, трилопатевий. На нижній частині листа є слабке щетинисте опушення. Гроно велике, гіллясте, середньощільне. Ягода середня або велика, округла, біла. М'якоть середньощільна, шкірка тонка. Сила росту кущів велика. Визрівання пагонів гарне. Дуже посухостійкий, врожайний та невибагливий. Стійкість до хвороб на рівні інших євроазіатських сортів винограду. Особливо великі площі віддано під цей сорт винограду в Сьюдад-Реалі (51 %), Толедо, Куенці, Альбасете, Мурсії та Мадриді[2].

Характеристики вина[ред. | ред. код]

Пляшка іспанського бренді з винограду Айрен

Незважаючи на дуже великі площі виноградників, Айрен є маловідомим сортом, оскільки більша частина врожаю переробляється на балк — виноматеріал для експорту та виробництва ординарних білих вин, а також винних дистилятів (для виробництва бренді). Вино з Айрен може бути як моносортовим так і купажним. Іноді його змішують з червоними сортами винограду для отримання менш насичених червоних вин. Вино має трав'янистий аромат, з фруктовим букетом, різко окресленим смаком кислих фруктів. Смак приємний, гарно підходить як аперитив для рибних страв.

Синоніми[ред. | ред. код]

У різних регіонах Айрен має різні назви. Цей сорт також називають Аірен, Айден (ісп. Aiden), Лайрен (ісп. Lairen), Манчега (ісп. Manchega), Вальдепенера (ісп. Valdepenera), Бланк де Вальдепеньянс, Бланк маченго[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. J. Robinson (ed) The Oxford Companion to Wine Third Edition, Oxford University Press 2006, pg. 746: «Vine varieties», ISBN 0-19-860990-6
  2. Айрен. Архів оригіналу за 16 травня 2019. Процитовано 13 травня 2019. 
  3. Айрен [Архівовано 1 жовтня 2018 у Wayback Machine.](рос.)