Академія Вампу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема війсбкової академії Вампу

Академія Вампу (кит. 中華民國陸軍軍官學校) – військова школа для підготовки офіцерських кадрів для Кантонського уряду на чолі з Сунь Ятсеном, створена за його ініціативи у травні 1924 року.

Історія[ред. | ред. код]

Сунь Ятсен під час візиту в Академії Вампу (16 июня 1924 р.).

У 1924 р. з допомогою СРСР Гоміньдан створив військову школу Вампу – за назвою острова Хуанпу (на місцевому кантонському діалекті назва острова вимовляється як Вампу) на рукаві Янцзи, де вона була розташована. Академія була розміщена за 25 км від Гуанчжоу. Сама ідея створення академії належала Сунь Ятсену. Офіційно академію було відкрито 16 червня 1924 р., де Сунь Ятсен виголосив промову в якій прозвучали слова «Братство, відданість, щирість», які і стали гаслом закладу. Але перші заняття почалися ще 1 травня 1924 р.

В травні 1924 р. до Гуанчжоу прибув у якості військового радника П. А. Павлов, який в свою чергу багато зробив для організації роботи школи Вампу та революційної армії Гоміньдану. У липні 1924 р. він трагічно загинув. На цьому посту його замінив відомий радянський полководець В. К. Блюхер, який діяв під іменем Галін. Зокрема Блюхер став керівником групи радянських військових, що викладали в академії. З китайського боку академією керував офіцер та близький сподвижник Сунь Ятсена Чан Кайші, а його заступником з політичної по політичній частині був Чжоу Еньлай.

На початку 1927 р. академія була переведена в Ухань, а 1928 р. в нову столицю Китаю Нанкін.

Під час японо-китайської війни академію було евакуйовано в Ченду.

Після поразки Гоміньдану у громадянській війні академію відновили на Тайвані в Гаосюні під назвою «Військова академія Китайської республіки».

Діяльність академії[ред. | ред. код]

За півтора роки роботи академії було проведено три набори курсантів загальноючисельністю близько 2 тис. осіб. Академія готувала командирів піхотних підрозділів, фахівців артилеристів, кулеметників та зв'язківців. Поміж цього, в академії викладали та вели політико-виховну роботу радянські військові спеціалісти, а також гоміньданівці (в особі Дай Дзитао) та діячі КПК (в особі Джоу Еньлая), які прагнули вплинути на політичну орієнтацію курсантів.

Завдяки потужній ідеологічній підготовці в наступні роки виник своєрідний «клан Вампу» – братство гоміньданівських офіцерів, що закінчили академію.

Одночасно формувались і службові частини – спочатку батальйони, а до 1925 р. – два навчальні полки. Надходження радянської зброї й спорядження допомогло зробити академію Вампу та учбові частини реальною військовою силою, що могла протистояти дуцзюнам.

Значення[ред. | ред. код]

Серед випускників Вампу на поч. 1940-х рр. близько 40 осіб стали генералами.

Всього за період існування академії підготовку отримали близько 8 тис. офіцерів.

Випускники відіграли важливу роль у Північному поході 1926 – 1927 рр.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Сергійчук І.М. Новітня історія країн Азії та Африки (1918 – кінець ХХ ст.) / І.М. Сергійчук. – Суми : Університетська книга, 2003. – 288 с
  • Козицький А. М. Новітня історія Азії та Африки / А. М. Козицький. – Львів : Афіша, 2005. – 430 с.
  • История Китая; Учебник / Под редакцией А.В. Мелик. — 2-е изд., испр. и доп. — М.: Изд-во МГУ, Изд-во. «Высшая школа», 2002. — 736 с.