Перейти до вмісту

Академія перської мови та літератури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Академія перської мови та літератури
перс. فرهنگستان زبان و ادب فارسی Редагувати інформацію у Вікіданих
Типорганізація
академія Редагувати інформацію у Вікіданих
Засновано1935 Редагувати інформацію у Вікіданих
МетаСписок мовних регуляторів і перська Редагувати інформацію у Вікіданих
Сфераперська Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Іран[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Штаб-квартираТегеран Редагувати інформацію у Вікіданих
КерівникГолям-Алі Хаддад Адель Редагувати інформацію у Вікіданих
Членів300 Редагувати інформацію у Вікіданих
Вебсайт: apll.ir Редагувати інформацію у Вікіданих

CMNS: Академія перської мови та літератури у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Академія перської мови та літератури (перс. فرهنگستان زبان و ادب فارسی , Farhangestân-e Zabân-o Adab-e Fârsi) — іранська наукова установа, регулюючий орган для перської мови. Базується в Тегерані. Заснована 20 травня 1935 року як Академія Ірану (فرهنگستان ایران, Farhangestân-e Iran) за ініціативою шахиншаха Рези Шаха Пахлаві. Академія діє як офіційний орган з питань мови та сприяє лінгвістичним дослідженням перської та інших мов Ірану.

Історія

[ред. | ред. код]

Перша академія перської мови була заснована 20 травня 1935 року під назвою Академія Ірану. Установа заснована за ініціативою Рези Шаха, а головну участь в організації академії брали міністр культури Алі-Асгар Хекмат та прем'єр-міністр Мохаммед-Алі Форугі.

Реза Шах наказав видалити іноземні запозичення з перської мови, замінивши їх перськими еквівалентами. У 1934 році Реза-Шах наказав відновити гробницю Фірдоусі та влаштувати загальнонаціональну церемонію на честь тисячі років перської літератури з часів Фірдоусі під назвою «Святкування тисячоліття Фірдоусі», запросивши відомих іранських та іноземних учених.

Серед членів академії були низка видатних літературних діячів і відомих вчених[2], зокрема Мохаммад-Такі Бехар, Мохаммед-Алі Форугі, Мохаммад-Алі Джамалзаде, Ахмад Матін-Дафтарі тощо.

Були також залучені деякі іноземні вчені, такі як Артур КрістенсенДанії), Мухаммад Гусейн ГейкалЄгипту), Анрі Массе (з Франції), Рафат Паша (з Єгипту), Ян РипкаЧехословаччини) і Саєд Вагід АшрафІндії).

Академія була ключовим інститутом у боротьбі за відновлення Ірану як національної держави після краху династії Каджарів. Протягом 1930-х і 1940-х років академія проводила масштабні кампанії по заміні багатьох арабських, французьких і грецьких запозичень, широке використання яких у перській мові протягом століть, що передували заснуванню династії Пехлеві, створило літературну мову, яка значно відрізнялася від розмовної перської того часу.

Керівництво

[ред. | ред. код]

Члени академії вибираються з магістрів перської літератури та лінгвістики. Після революції 1979 року президентом академії був призначений Хасан Хабібі, який залишався на цій посаді до своєї смерті в 2013 році. Нинішній президент — Голям-Алі Хаддад-Адель.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Aligned ISNI and Ringgold identifiers for institutions // zenodo — 2017. — doi:10.5281/ZENODO.758080
  2. 71st anniversary of the Academy of Persian Language and Literature. BBC Persian.