Акаді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний прапор акадійців
Акаді у 1604—1607
Акаді у 1610—1613
Акаді у 1754 році

Акаді́ (фр. Acadie) — колишня колонія Франції у Північній Америці, на території сучасних канадських провінцій Нью-Брансвік, Нова Шотландія та Острів Принца Едварда (до 1798 острів Св. Івана — фр. Île Saint-Jean).

Колонія заснована у 1604 році Самюелем де Шампленом.

Через труднощі навігації та відсутність сухопутних доріг, Акаді була значною мірою ізольована як від метрополії, так і від Квебеку. Через це, нащадки колоністів — акадійці — здавна позиціонували себе окремо не тільки від французів з Франції, а й від сучасних квебекуа.

З 1713 року за Утрехтською угодою Акаді передано Великій Британії, а в 1755 році акадійців примусово депортовано. Хоч акадійцям у 1766 році дозволено повернутися на батьківщину після припининення існування Нової Франції, у Нью-Брансвік у міжчасі переселились чимало британців. Повернувшись, акадійці розселилися невеличкими групами по території Нью-Брансвіку, Нової Шотландії та Острова Принца Едварда. Найбільш компактно заселили вони території на півночі Нового Брансвіку (Акадійський півострів, місто Едмондстон) та місто Монктон.

Ще й недавно акадійців Нової Шотландії та Острова Принца Едварда було позбавлено права на французькі школи: аж 1980-ті роки ситуація покращала, коли значну частину з них вже було асимільовано. Складаючи біля третини населення, вони згодом добилися офіційного статусу для французької мови у Нью-Брансвіку.

Покровителька Акаді та акадійців — свята Анна (фр. Sainte Anna).

Див. також[ред. | ред. код]