Акадіана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Акадіани

Акадіана (фр. L'Acadiane, англ. Acadiana або Cajun Country) — офіційна назва франкомовного етнічного та культурного регіону, що охоплює 22 округи на низинному, заболоченому півдні та південному заході штату Луїзіана, США в нижній течії річки Міссісіпі площею — 37 746 км². Регіон традиційного проживання кажунів — нащадків французьких колоністів з Акадії. Населення регіону — близько 1,4 мільйона осіб, до яких належать потомки франко-акадських біженців — кажунів, частина котрих і досі говорить особливим діалектом французької мови (кажунський діалект французької мови та креольська французька), власне французькі колоністи, франко-креоли, іспанські колоністи з Канарських островів (ісленьйос), франкомовні та англомовні негри та мулати, пізніші англо-американські та німецькі колоністи.

Історія[ред. | ред. код]

Акадіана була заселена у 1755-1763 рр. французькими колоністами з Акадії. У XIX ст. у східні округи заселилися колоністи з Німеччини. Нині окрім франкомовного кажунського населення в Акадіані проживають індіанці, афроамериканці, креоли та приїжджі з Пд. — Сх. Азії. Назва «Акадіана» вперше з'явилась у місцевих газетах в середині 50-х рр. ХХ ст. для позначення тзв. «Південної Акадії» (на відміну від канадської «Північної Акадії»). В 1971 офіційно затверджено назву «Акадіана» для позначення регіону, що займає 22 округи: Acadia, Ascension, Assumption, Avoyelles, Calcasieu, Cameron, Evangeline, Iberia, Iberville, Jeff Davis, Lafayette, Lafourche, Pointe Coupee, St. Charles, St. James, St. John The Baptist, St. Landry, St. Martin, St. Mary, Terrebonne, Vermilion та West Baton Rouge.

Прапор[ред. | ред. код]

Офіційний прапор Акадіани

Прапор створив у 1965 Томас Арсено (Thomas Arceneaux). Три лілії символізують Францію, замок є символом Кастилії, зірка символізує Святу Марію.

Географія та господарство[ред. | ред. код]

У північних округах Акадіани переважають рівнинні прерії та незначні підвищення. В цьому регіоні головним чином вирощують бавовну та кукурудзу. Південні округи мають ландшафт, характерний для країни Байу з багнистими кипарисовими лісами та старицями. Тут вирощують рис та цукрову тростину. Центром регіону є місто Lafayette; інші великі міста: Lake Charles, Abbeville, Crowley, Donaldsonville, Eunice, New Iberia, Opelousas, Rayne та St. Martinville. Зараз головними галузями господарства є: добування нафти, туризм та сільське господарство. Регіон часто потерпає від катастрофічних повеней та ураганів, що спричинило необхідність значної розбудови доріг з метою евакуації населення з небезпечних районів.