Акрилове волокно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Акри́лове волокно́ (нітрон) — синтетичне волокно із поліакрилонітрилу або його кополімерів, що часто використовується як замінник вовни. Вперше отримане 1947 року, у більших кількостях його стали виробляти у 1950-х роках.

Виробництво[ред. | ред. код]

Сировиною для виготовлення нітрону є продукти переробки кам'яного вугілля, нафти, газу. Початковим полімером для одержання нітрону служить акрилонітрил, що в результаті полімеризації перетворюється у поліакрилонітрил.

Виробництво структур волокон складається з наступних основних технологічних операцій: отримання полімеру, формування волокна мокрим або сухим методом і регенерація розчинника (здебільшого диметилформаміду і диметилацетаміду).

Властивості[ред. | ред. код]

Нітрон є найбільш м'яким, шовковистим теплим синтетичним волокном. Переважає вовну за теплозахисними властивостями, але менш стійкий до тертя.

Світлостійкість волокон нітрону досить висока, рівна вовни, стійкий до дії окислювачів. Руйнується лугами, при кип'ятінні в таких розчинниках як диметилформамід, діоксанон, етіленкарбонат розчиняється.

Використання[ред. | ред. код]

З нітрону виготовляються високооб'ємні нитки і пряжі, у суміші з іншими волокнами є сировиною для виготовлення штапельного волокна.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Клименко Л. П., Соловйов С. М., Норд Г. Л. Системи технологій: Навчальний посібник. — Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. П. Могили, 2007. — 600 с. — С.446
  • Хоменко, Л. М. Матеріалознавство швейних виробів: навчально-методичний посібник / Л. М. Хоменко. — Умань: Візаві, 2011. — 166 с.