Аксьон директ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аксьон директ

фр. Action directe
Голова партії Жан-Марк Руйян, Андре Олівє, Жюль Оброн, Наталі Менігон, Жорж Сіпріані
Дата заснування 1979
Дата розпуску 1987
Ідеологія Анархічний комунізм, Нові ліві, Міська герилья
Союзники та блоки Фракція Червоної Армії, Червоні бригади
Офіційний сайт Action directe

Пряма дія ( фр. Action directe ) - французька ліворадикальна організація, дотримувалася анархо-комуністичної та автономістської ідеології. Здійснила серію експропріацій, вбивств і терористичних атак у Франції в проміжок між 1979-1987 роками. З'явилася в ході об'єднання Нової армії за народну автономію і Груп революційної інтернаціональної дії. Свою назву організація взяла від політичної теорії прямої дії .

Історія[ред. | ред. код]

Аксьон директ була створено в 1977 на основі двох інших груп: GARI (Групи Революційних Інтернаціоналістів) і NAPAP ((Збройні Групи за Народне Самоврядування (незалежність)). Засноване воно було як «військово-політична частина автономістського руху». У 1979 році вона переросла в повстанську організацію, яка діяла в рамках міської партизанської війни і проводила напади на можновладців, за переконаннями членів організації, в боротьбі проти імперіалізму. Вони розглядали свою боротьбу як "пролетарську самооборону". Група була оголошена поза законом у 1984 році. В серпні 1985 Аксьон директ об'єдналась з німецькою Фракцією Червоної Армії (RAF).

Акції[ред. | ред. код]

Аксьон директ вчинила близько 50 відсотків акцій (в основному вибухів бомб без жертв), зокрема:

  • 1 травня 1979 року - збройний напад (з кулеметом) на Державну Профспілку Французьких Підприємців
  • 16 березня 1980 року - вибух будівлі DST в Парижі .
  • 28 серпня 1980 року - пограбування філії банку Crédit Lyonnais в Парижі.
  • 6 грудня 1980 року - вибух бомби в аеропорту « Орлі» (8 осіб поранено).
  • 30 вересня 1983 року - вибух на міжнародній виставці в Марселі . 1 людина вбита, 26 поранені.
  • 25 січня 1985 року - перед своїм будинком в Ля Селль-Сен-Клу убитий генерал Рене Одран, відповідальний за постачання зброї Саддаму Хусейну під час ірано-іракської війни.
  • 8 серпня 1985 року - підрив замінованого автомобіля перед американською авіабазою Рейн-Мейн поблизу Вісбадена. 3 людини загинули, 20 поранені. Це єдина акція, проведена спільно з RAF.
  • 17 листопада 1986 року - на паризькій вулиці убитий Жорж Бесс, директор автоконцерну Renault .

Також мали місце атаки на урядові будівлі, агентства управління нерухомістю, армійські частини, військово-промислові комплекси, здійснювались акції проти ізраїльського уряду. Аксьон директ досить щільно співпрацювала з RAF, наприклад, 15 січня 1986 року два угруповання спільно опублікували свій програмний документ «Основні завдання комуністичної герильї в Західній Європі».

Переслідування владою і розгром угруповання[ред. | ред. код]

Соціалістичний уряд Міттерана з самого початку не надавав значення Аксьон директ, стверджуючи, що у Франції, на відміну від ФРН, немає серйозних протиріч між державною політикою та лівими радикалами. У 1981 році була проведена амністія для лівих і анархістів, по якій на свободу серед інших вийшов і Жан-Марк Руйя (Jean-Marc Rouillan), один з лідерів Аксьон директ .

Однак з 1985 року французький уряд взявся за Аксьон директ всерйоз. 21 лютого 1987 року в сільському будиночку біля Орлеана були заарештовані лідери і активісти угруповання: Жан-Марк Руйя, Наталі Менігон (Nathalie Ménigon), Режі Шлейхер (Régis Schleicher), Жоель Оброн(Joëlle Aubron) і Жорж Сіпріані (Georges Cipriani).

Через 9 місяців, 27 листопада 1987 року, в Ліоні був заарештований Макс Фреро (Max Frérot).

Всі активісти були засуджені до довічного ув'язнення. Вони містилися в дуже суворих умовах, у повній ізоляції (на кожного ув'язненого відводився цілий поверх). Це призвело в 2001 році до голодування, після чого в'язні змогли отримати доступ до медичної допомоги. У 2004 році за станом здоров'я була звільнена Жоель Оброн (померла від раку в 2006 році). У грудні 2007 Руйяну було дозволено залишати в'язницю на деякий час. У вересні 2008 року Паризький суд анулював цей статус після того як він в одному з інтерв'ю заявив: «Я залишаюся глибоко переконаним в тому, що збройна боротьба є необхідною в певні моменти революційного процесу». У 2008 році на свободу вийшла Менігон, в 2010 - Фрера і Шлейхер, в 2011 - Сіипріані і, нарешті, в 2012 році - Руйя, який так і не «розкаявся».

Книги[ред. | ред. код]

  • Jean-Marc Rouillan . Je hais les matins. Denoël, 2001.

Посилання[ред. | ред. код]