Акт про гербовий збір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Акт про гербовий збір (коротка назва англ. Stamp Act of 1765; повна — англ. Duties in American Colonies Act 1765)— британський нормативний акт, прийнятий у 1765 році стосовно Тринадцяти колоній.

Згідно з цим актом за кожну торговельну угоду, як-от: випуск газети, книги, гральних карт, оформлення або засвідчення документа, і навіть публікацію оголошення — північноамериканських колоністів зобов'язано сплачувати податок. У такий спосіб Англія намагалась поповнити спорожнілу казну.

Правове нововведення викликало масові безлади і заворушення в Тринадцяти колоніях. На вулицях північноамериканських міст виникли стихійні антианглійські демонстрації та мітинги — а в Бостоні збуджений натовп розгромив маєток віце-губернатора.

Під натиском спротиву колоністів Англія змушена була відступити. У 1766 році за урядування Чарлза Вотсон-Вентворта англійський парламент скасував Акт.

Американський історик Дж.Міллер, який стверджує, що, якби Англія не скасувала цей закон, а спробувала силою втілити його в життя, то війна за незалежність почалася б не в 1775–1776 рр., а на десять років раніше.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Ярослав Прищепа (4 липня 2020). День незалежності США. 10 фактів, про які варто знати. Суспільне. Архів оригіналу за 2 грудня 2021. Процитовано 2 грудня 2021.