Акула-янгол тихоокеанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акула-янгол тихоокеанська
Squatina californica.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящові риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Акули (Selachimorpha)
Ряд: Акулоангелоподібні (Squatiniformes)
Родина: Акулоангелові (Squatinidae)
Рід: Акула-ангел (Squatina)
Вид: Акула-янгол тихоокеанська
Біноміальна назва
Squatina californica
(Gunnerus, 1765)
Squatina californica distmap.png
Синоніми
Rhina philippi Garman, 1913
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Squatina californica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Squatina californica
EOL logo.svg EOL: 206814
ITIS logo.svg ITIS: 160785
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 170825

Акула-янгол тихоокеанська (Squatina californica) — акула з роду Акула-ангел родини Акулоангелові. Інша назва «каліфорнійський морський янгол».

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина досягає 1,52 м при вазі 27 кг зазвичай 80-110 м. Голова велика з помірно великими шипами. Морда округла з м'ясистими і невеличкими вусиками, що звужуються на кінцях. Очі маленькі, розташовані на верхній частині голови. За ними розташовані великі бризкальця Біля ніздрів є шкіряні вирости, що слабко вирізняються. Рот широкий, розташовано у передній частині морди. На верхній щелепі розташовано 9 рядків зубів, на нижній — 10. Зуби гострі з 1 верхівкою. Тулуб масивний, широкий, сильно сплощений. На спині шипи маленькі, майже не помітні. Грудні і черевні плавці великі, нагадують плавці-«крила» скатів, розташовані поруч, навіть перекривають один одного. Має 2 маленьких спинних плавця однакового розміру. Розташовані у хвостовій частині. Анальний плавець відсутній. Хвостовий плавець невеличкий, його нижня лопать довга за верхню.

Забарвлення спини коричневе, червонувато-коричневе або сіре з темними крапочками. Черево має білуватий колір.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Тримається на глибинах від 3 до 205 м, до 45 м. Воліє до ділянок з нерельєфним дном поблизу берегової лінії, полюбляє скелясті рифи і підводні каньйони. Доволі млява і повільна акула. Полює біля дна, є бентофагом. Атакує здобич із засідки, зарившись у піщаний або мулисто-піщаний ґрунт. Нападає, коли жертва наблизиться на відстань у 15 см від кінчика морди, після чого різко відштовхується грудними плавцями, розкрив пащу та висунувши щелепи уперед. Стрімкість атаки цієї акули становить 1/100 секунди. Живиться невеличкою костистою рибою (оселедцевими, сардинами, бичками, камбалами), ракоподібними (креветками), головоногими молюсками (кальмарами).

Статева зрілість настає при розмірах 90-100 см у віці 8-13 років. Це яйцеживородна акула. Породілля відбувається навесні та на початку літа на глибині 55-90 см. Самиця народжує від 8 до 13 акуленят завдовжки 25-26 см.

Тривалість життя становить 35 років.

Може нанести травми людині у випадку сильно роздратування.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає від Аляски до Каліфорнійської затоки. Раніше частиною ареалу вважалася прибережні води Еквадору, Перу і Чилі, проте з часом цю акваторію визначеном ареалом іншого виду — чилійської акули-янгола.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Compagno, L.J.V. (2002). Sharks of the World: An Annotated and Illustrated Catalogue of Shark Species Known to Date (Volume 2). Rome: Food and Agriculture Organization. pp. 144–145. ISBN 92-5-104543-7.
  • Cailliet, G.M., Mollet, H.F., Pittenger, G.G., Bedford, D. and Natanson, L.J. (1992). Growth and demography of the Pacific Angel Shark (Squatina californica), based upon tag returns off California. Australian Journal of Marine and Freshwater Research 43 (5): 1313–1330