Алан Кей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алан Кей
англ. Alan Curtis Kay
Alan Kay (3097597186).jpg
Народився 17 травня 1940(1940-05-17) (77 років)
Спрингфілд, Гемпден, Массачусетс, США
Громадянство Flag of the United States.svg США
Alma mater Колорадський університет
Університет Юти
Галузь Інформатика
Заклад Xerox PARC
Atari
Apple Inc. ATG
Walt Disney Imagineering
UCLA
Кіотський університет
Массачусетський технологічний інститут
Дослідницький Інститут Вьюпоінта
Hewlett-Packard Labs
Науковий керівник David C. Evans[d]
Член Національна академія наук США[1], Американська асоціація сприяння розвитку науки, Американська академія мистецтв і наук, Association for Computing Machinery і Viewpoints Research Institute[d][2]
Відомий завдяки: Dynabook
Об'єктно-орієнтоване програмування
Smalltalk
Squeak
Графічний інтерфейс користувача
вікна
У шлюбі з Bonnie MacBird[d]
Нагороди Премія Тюрінга
Премія Кіото
Премія Чарльза Старка Дрейпера

Алан Кей у Вікісховищі?

Алан Кертіс Кей — американський інформатик, відомий завдяки своїм піонерським роботам в галузі об'єктно-орієнтованого програмування, проектуванню віконного графічного інтерфейсу користувача, а також завдяки відомій фразі — «Найкращий спосіб спрогнозувати майбутнє — винайти його.». Президент дослідницького інституту Вьюпоінта, ад'юнкт-професор інформатики в Каліфорнійському університеті. Також радник в TTI/Vanguard. До середини 2005, був головним співробітником в HP Labs, читав лекції в Кіотському університеті та був ад'юнкт-професором в Массачусетському технологічному інституті.[3]

Ранні роки і робота[ред.ред. код]

Уродженець Спрингфілда, Массачусетс, Кей відвідував Колорадський університет і здобув там ступінь бакалавра з математики та молекулярної біології. Перед і під час навчання він працював професіональним джазовим гітаристом.

В 1966 році він вступив до магістратури в університеті Юти на факультет інженерії, здобув ступінь магістра та доктора філософії. Тут він працював з Айвеном Сазерлендом, який розробив піонерські графічні програми включно з Sketchpad. Сазерленд надихнув Кея на роздуми про програмування та об'єкти. Оскільки він почав витрачати більше часу на дослідження ARPA, він завершив свою кар'єру професійного музиканта.

У 1968-му він зустрів Сеймура Паперта і вивчив мову програмування Лого, діалект Lisp пристосований до навчання. Це привело його до вивчання робіт Жана Піаже, Жерома Брюнера, Льва Виготського, а також теорії конструкціонізму в навчанні. В подальшому це вплинуло на його погляди.

В 1970-му Кей почав працювати на корпорацію Xerox в дослідницькому центрі Пало Альто (PARC). В 1970-х він був одним з провідних розробників прототипів мережевих робочих станцій, використовуючи Smalltalk. Ці винаходи в наступному були використані Apple Computer в їх комп'ютерах Lisa та Macintosh.

Кей — один з «батьків-засновників» об'єктно-орієнтованого програмування, разом з декількома колегами з PARC і попередниками з Норвезького обчислювального центра. Він подав концепцію Dynabook, який визначив концептуальну базу для ноутбука, планшетного комп'ютера та електронної книги, і є архітектором сучасного графічного інтерфейсу користувача з вікнами, що перетинаються[4]. Через те, що Dynabook був задуманий як навчальна платформа, Кей вважається одним з перших дослідників мобільного навчання, і насправді, багато ідей Dynabook дісталися в спадок при проектуванні навчальної платформи One Laptop Per Child, в якому Кей бере активну участь.

Після 10 років в Xerox PARC, Кей на три роки став головним науковцем в Atari.

Недавні роботи та визнання[ред.ред. код]

Починаючи з 1994, Кей був провідним дослідником (Apple Fellow) в Apple до закриття групи перспективних технологій (ATG), одного з відділів досліджень і розробок. Тоді він приєднався до Walt Disney Imagineering як головний дослідник (Disney Fellow) і залишався там доти, доки Дісней не закрив свою програму Disney Fellow. Після Діснея, в 2001 він заснував дослідницький Інститут Вьюпоінта, неприбуткову організацію присвячену дітям, навчанню і передовій розробці програмного забезпечення.

Пізніше Кей працював у команді Applied Minds, потім став головним співробітником в Hewlett-Packard допоки HP не розпустила команду з перспективних досліджень у галузі програмного забезпечення 20 липня, 2005. Нині він очолює Інститут Вьюпоінта.


Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. NNDB — 2002.
  2. https://web.archive.org/web/20170109171212/http://vpri.org:80/
  3. HP converting storied garage into recycling center | Good Morning Silicon Valley — Posted by John Paczkowski on July 21st, 2005
  4. Bergin, Jr., Thomas J.; Gibson, Jr., Richard G. (1996). History of Programming Languages -- II. New York, NY: ACM Press, Addison-Wesley.