Алан Кей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алан Кей
англ. Alan Curtis Kay
Alan Kay (3097597186).jpg
Народився 17 травня 1940(1940-05-17) (78 років)
Спрингфілд, Гемпден, Массачусетс, США
Громадянство Flag of the United States.svg США
Діяльність вчений у галузі інформатики, програміст, джазмен, викладач університету, джаз-гітарист
Alma mater Колорадський університет
Університет Юти
Галузь Інформатика
Заклад Xerox PARC
Atari
Apple Inc. ATG
Walt Disney Imagineering
UCLA
Кіотський університет
Массачусетський технологічний інститут
Дослідницький Інститут Вьюпоінта
Hewlett-Packard Labs
Науковий керівник David C. Evans[d]
Член Національна академія наук США[1], Американська асоціація сприяння розвитку науки, Американська академія мистецтв і наук, Association for Computing Machinery і Viewpoints Research Institute[d][2]
Відомий завдяки: Dynabook
Об'єктно-орієнтоване програмування
Smalltalk
Squeak
Графічний інтерфейс користувача
вікна
У шлюбі з Bonnie MacBird[d]
Нагороди Премія Тюрінга
Премія Кіото
Премія Чарльза Старка Дрейпера

Алан Кей у Вікісховищі?

Алан Кертіс Кей — американський інформатик, відомий завдяки своїм піонерським роботам в галузі об'єктно-орієнтованого програмування, проектуванню віконного графічного інтерфейсу користувача, а також завдяки відомій фразі — «Найкращий спосіб спрогнозувати майбутнє — винайти його.». Президент дослідницького інституту Вьюпоінта, ад'юнкт-професор інформатики в Каліфорнійському університеті. Також радник в TTI/Vanguard. До середини 2005, був головним співробітником в HP Labs, читав лекції в Кіотському університеті та був ад'юнкт-професором в Массачусетському технологічному інституті.[3]

Ранні роки і робота[ред. | ред. код]

Уродженець Спрингфілда, Массачусетс, Кей відвідував Колорадський університет і здобув там ступінь бакалавра з математики та молекулярної біології. Перед і під час навчання він працював професіональним джазовим гітаристом.

В 1966 році він вступив до магістратури в університеті Юти на факультет інженерії, здобув ступінь магістра та доктора філософії. Тут він працював з Айвеном Сазерлендом, який розробив піонерські графічні програми включно з Sketchpad. Сазерленд надихнув Кея на роздуми про програмування та об'єкти. Оскільки він почав витрачати більше часу на дослідження ARPA, він завершив свою кар'єру професійного музиканта.

У 1968-му він зустрів Сеймура Паперта і вивчив мову програмування Лого, діалект Lisp пристосований до навчання. Це привело його до вивчання робіт Жана Піаже, Жерома Брюнера, Льва Виготського, а також теорії конструкціонізму в навчанні. В подальшому це вплинуло на його погляди.

В 1970-му Кей почав працювати на корпорацію Xerox в дослідницькому центрі Пало Альто (PARC). В 1970-х він був одним з провідних розробників прототипів мережевих робочих станцій, використовуючи Smalltalk. Ці винаходи в наступному були використані Apple Computer в їх комп'ютерах Lisa та Macintosh.

Кей — один з «батьків-засновників» об'єктно-орієнтованого програмування, разом з декількома колегами з PARC і попередниками з Норвезького обчислювального центра. Він подав концепцію Dynabook, який визначив концептуальну базу для ноутбука, планшетного комп'ютера та електронної книги, і є архітектором сучасного графічного інтерфейсу користувача з вікнами, що перетинаються[4]. Через те, що Dynabook був задуманий як навчальна платформа, Кей вважається одним з перших дослідників мобільного навчання, і насправді, багато ідей Dynabook дісталися в спадок при проектуванні навчальної платформи One Laptop Per Child, в якому Кей бере активну участь.

Після 10 років в Xerox PARC, Кей на три роки став головним науковцем в Atari.

Недавні роботи та визнання[ред. | ред. код]

Починаючи з 1994, Кей був провідним дослідником (Apple Fellow) в Apple до закриття групи перспективних технологій (ATG), одного з відділів досліджень і розробок. Тоді він приєднався до Walt Disney Imagineering як головний дослідник (Disney Fellow) і залишався там доти, доки Дісней не закрив свою програму Disney Fellow. Після Діснея, в 2001 він заснував дослідницький Інститут Вьюпоінта, неприбуткову організацію присвячену дітям, навчанню і передовій розробці програмного забезпечення.

Пізніше Кей працював у команді Applied Minds, потім став головним співробітником в Hewlett-Packard допоки HP не розпустила команду з перспективних досліджень у галузі програмного забезпечення 20 липня, 2005. Нині він очолює Інститут Вьюпоінта.


Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. NNDB — 2002.
  2. https://web.archive.org/web/20170109171212/http://vpri.org:80/
  3. HP converting storied garage into recycling center | Good Morning Silicon Valley — Posted by John Paczkowski on July 21st, 2005
  4. Bergin, Jr., Thomas J.; Gibson, Jr., Richard G. (1996). History of Programming Languages -- II. New York, NY: ACM Press, Addison-Wesley.