Алара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алара
Картуш Алара, що з'являється на значно пізнішій стелі Настасена
Картуш Алара, що з'являється на значно пізнішій стелі Настасена
Давньоєгипетський фараон
Правління 785-760 до н. е.
Попередник Іупут I
Наступник Кашта
Діти Abard і Табіру
Народився 9 століття до н. е.
Помер 765 до н. е.
Династія
XXV династія

Алара — давньоєгипетський фараон, засновник XXV (Нубійської) династії, цар Кушу, засновник династії царів Напати.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був першим з нині відомих правителів Нубії, який об'єднав усю Верхню Нубію від Мерое до третього порогу Нілу та, можливо, був засновником храму Амона в Каві. Алара також зробив Напату релігійною столицею Нубії. Хоч він фактично й не був єгипетським фараоном (оскільки ніколи не контролював Єгипет під час свого правління), він вважається засновником XXV династії, оскільки два його безпосередніх спадкоємці Кашта й Піанхі підкорили своєму впливу Верхній Єгипет та вважаються єгипетськими фараонами.

Нубійська література приписує Аларі тривале царювання, пам'ять про нього мала центральне значення для пізніх міфів про походження царства кушитів, які з часом були доповнені новими елементами[1]. Алара був дуже шанованою постаттю в нубійській культурі й першим нубійським царем, ім'я якого нині відоме[2].

Алару на царському троні замінив Кашта, який розширив вплив Нубії до Елефантини й Фів[3]. Алара похований у королівській усипальниці в Ель-Курру. Встановлено, що дружина Алари, цариця Касага, похована у могилі Q23[4]. Її могила розташована поряд з гробницею Q9, що, як вважають археологи, належить самому Аларі[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. László Török, The Kingdom of Kush: Handbook of the Napatan-Meroitic Civilization. (Handbuch der Orientalistik 31), Brill 1997. стор.123
  2. Török, стор.123
  3. Török, стор.148-150
  4. Kendall, op. cit., стор.65 & figure 1 on стор.98
  5. Kendall, стор.65