Албанська партія праці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ppshsymbol1981.png

Алба́нська па́ртія пра́ці (АПП) (алб. Partia e Punës e Shqipërisë (PPSh)) — створена 8 листопада 1941 в Тірані в умовах окупації Албанії фашистською Італією внаслідок об'єднання комуністичних груп, що виникли в 30—40-і рр. в ряді міст країни.

Історія[ред.ред. код]

До листопада 1948 АПП мала назву Комуністична партія Албанії (КПА). Тимчасовий Центральний Комітет КПА очолив Енвер Ходжа. КПА створювалась як партія нового типу, що забезпечило їй керівну роль у визвольній боротьбі алб. народу. З моменту заснування партія спрямувала свої зусилля на мобілізацію і об'єднання народ. мас Албанії на боротьбу з італійськими загарбниками та їхніми прислужниками з феод.-буржуазного табору.

16 вересня 1942 під керівництвом КПА в місті Пезі було створено Національно-визвольний фронт (НВФ), який об'єднав усі антиімперіалістичні сили алб. народу За ініціативою КПА та НВФ восени 1942 в Албанії було створено кілька десятків партизанських загонів, які завдавали дошкульних ударів італ. фашистам.

У березні 1943 в м. Лабіноті була скликана Перша всеалбанська конференція КПА, яка обрала постійний ЦК і визначила лінію партії в боротьбі за національне і соціальне визволення Албанії. 10 липня 1943 під керівництвом КПА на основі партизанських загонів було створено Національно-визвольну армію (НВА). КПА була організатором народно-демократичних органів влади, що створювались на території визволених районів Албанії. Національно-визвольна боротьба алб. народу, яку очолювала КПА, привела 29 листопада 1944, в умовах розгрому Радянським Союзом фашистської коаліції, до повного визволення Албанії і встановлення в країні народно-демократичної влади

Під керівництвом КПА і при братній допомозі СРСР було відбудовано народне господарство Албанії, здійснено соціально-економічні перетворення.

З'їзди[ред.ред. код]

І з'їзд КПА (8—22 листопада 1948) підвів підсумки діяльності партії за період 1941, розглянув дворічний план економіч. і культ. будівництва (1949–1950). З'їзд визначив завдання корінної перебудови партійно-організаційної та масово-політичної роботи партії, затвердив статут партії та нову назву КПА — Албанська партія праці (АПП).

II з'їзд АПП (31 березня — 7 квітня 1952) розглянув підсумки розвитку народ, господарства Албанії, затвердив перший п'ятирічний план розвитку народ. господарства (1951–1955).

III з'їзд АПП (25 травня — 3 червня 1956) затвердив директиви по другому п'ятирічному плану (1956–1960), вніс зміни в статут партії. З'їзд схвалив історичні рішення XX з'їзду КПРС (1956). Делегація АПП взяла участь в Нараді представників комуністичних і робітничих партій соціалістичних країн (14—16 листопада 1957) в Москві і підписанні Декларації, а також в Нараді комуністичних і робітничих партій (16—19 листопада 1957) в Москві, на якій був прийнятий Маніфест Миру.

Склад і органи[ред.ред. код]

АПП налічує понад 50 тис. членів і кандидатів (1958).

Перший секретар ЦК АПП — Енвер Ходжа.

Видання[ред.ред. код]

Центральний орган АПП — газета «Зері і популіт» («Голос народу»), теоретичний орган — «Руга є партіє» («Шлях партії»).

Література[ред.ред. код]


Комуністичні партії та рухи Це незавершена стаття про комуністичну партію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Албанії Це незавершена стаття про Албанію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.