Алгоритм Косараджу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Алгоритм Косараджу (англ. kosaraju algorithm) — алгоритм для знаходження компонент сильної зв’язності орієнтованого графу. Ахо, Хопкрофт і Ульман приписують його до неоприлюдненого паперу Косараджу від 1978. Він використовує факт, що транспонований граф (той самий граф з оберненими напрямками ребер) має ті самі компоненти сильної зв'язності, що й початковий граф.

Алгоритм Косараджу працює так:

  • Нехай G орієнтований граф і S порожній стек.
  • Допоки S не містить всі вершини:
    • Вибрати довільну вершину v не з S. Виконати пошук в глибину від v. По завершені пошуку в глибину для кожної вершини u, заштовхуємо u на S.
  • Обернути всі ребра для отримання транспонованого графу.
  • Доки S непорожній (містить вершину в порядку завершення, на верхівці стеку — останнє завершення пошуку в глибину):
    • Виштовхнути вершину v з S. Виконати пошук в глибину від v. Набір відвіданих вершин дасть компоненту сильної зв'язності, що містить v; записати це і видалити всі ці вершини з графу G і стеку S. Так само можна використати пошук в ширину.

Лема[ред.ред. код]

Алгоритм Косараджу - час завершення в компонентах.png

Розглянемо дві суміжні компоненти сильної зв'язності в G (зображення праворуч). Нехай f(v) — порядок завершення для вершини v в DFS-циклі. Тоді:

Доведення послуговується фактом, що мета-граф (ущільнений граф) такий, в якому всі компоненти сильної зв'язності стягнуті до однієї вершини є ациклічним.

Наслідок: найбільше значення f матиме в компоненті-джерелі (англ. source SCC), тобто вершина лежатиме на верхівці стеку.

Складність[ред.ред. код]

Якщо на вході граф описаний за допомогою списком суміжності, алгоритм виконує два повних обходи графа, отже виконується за Θ(V+E) (лінійний) час, який є оптимальним, бо збігається з нижньою межею (кожен алгоритм повинен обійти всі вершини і ребра). Це концептуально найпростіший ефективний алгоритм, але не настільки швидкий як алгоритм Тарджана і алгоритм компонент сильної зв'язності по шляхах, які виконують лише один обхід графу.

Якщо граф представлено через матрицю суміжності, алгоритм потребує час Ο(V2).

Посилання[ред.ред. код]