Алексіс де Токвіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алексіс де Токвіль
Alexis de Tocqueville
DeTocque.jpg
При народженні Алексіс-Анрі-Шарль Клерель де Токвіль
Народження 29 липня 1805(1805-07-29)
  Париж, Франція,
Смерть 16 квітня 1859(1859-04-16) (53 роки)
  Канни
туберкульоз
Громадянство Франція Франція
Релігія Римо-католицька церква
Мова творів французька
Рід діяльності письменник, філософ, дипломат
Напрямок романтизм
Magnum opus: «Демократія в Америці»
«Старий режим і революція»
Рід Q3065042?
Батько Hervé Clérel de Tocqueville[d]
Матір Louise Le Peletier de Rosanbo[d]
Нагороди та премії

Алексіс де Токвіль у Вікісховищі?
Q:  Алексіс де Токвіль у Вікіцитатах
S:  Алексіс де Токвіль у  Вікіджерелах

Алексіс-Анрі-Шарль Клерель де Токвіль (фр.: Alexis-Charles-Henri Clérel de Tocqueville), (29 липня 1805, Верной-сюр-Сен, Франція — 16 квітня 1859 Канни) — французький державний діяч, історик, суспільствознавець. Був захисником демократії та свободи, вважається одним з чільних теоретиків демократії та лібералізму. Був також прихильником французького колоніалізму.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в аристократичній сім'ї. Батько — Ерве-Бонавентюр Клерель де Токвіль. Мати — Луїза Ле Пелетьє де Розанбо, внучка Малероба, своячка Шатобріана. Старші брати Іполіт і Едуард. Навчався у Меці, вивчав право в Парижі. Після подорожі по Італії і Сицилії (де він написав «Подорож на Сицилію»). У 1827 році був призначений на юридичну посаду у Версалі, де познайомився із Гюставом-де-Бомоном.

1831 року, разом із Бомоном, отримав відрядження до Сполучених Штатів для вивчення там пенітенціарної системи. Подорож тривала близько року і після повернення Токвіль видав книгу «Демократія в Америці». Книга стала чи не головним напрацюванням вченого. Робота витримала кілька видань і була перекладена практично всіма європейськими мовами.

1835 року одружився з англійкою Мері Мотлі. Дітей не було. 1837 року висунув свою кандидатуру в депутати, але зазнав невдачі. Проте 1839 року все таки був обраний, однак у палаті не посів провідного місця. Головним чином працював у комісіях та рідко з'являвся біля трибуни. Голосував, як правило, з конституційною лівою партією проти міністерства Гізо, але, по суті, не належав до жодної партії.

22 липня 1839 року Токвіль як доповідач комітету з рабовласництва виступив за негайне звільнення рабів у всіх французьких колоніальних володіннях. Доповідь опублікована брошурою Товариством за скасування рабства. 23 грудня 1841 року обраний академіком. У 1849 році був обраний до законодавчих зборів і згодом став міністром закордонних справ у кабінеті Барро. На цій посаді намагався підтримати французький вплив в Італії, не обмежуючи незалежність папи, і домогтися для папської області необхідних внутрішніх реформ. 1850 року уряд Барро пішов у відставку.

У парламенті Токвіль продовжив боротися з політикою президента і у 1851 році виступив із доповіддю про перегляд конституції, однак перегляд так і не відбувся. Брав участь в останній спробі чинити опір у мерії Х округу і був ув'язнений у Венсенській в'язниці, але швидко вийшов на свободу. Відірваний від політично діяльності, він віддається вивченню Великої Французької революції. Після кількох років архівних занять у різних містах Франції і навіть Німеччини він видав у 1856 році 1-й том «Старий порядок і революція». Він задумав видати тритомну працю, але смерть обірвала його задуми. З березня 1850 року хворів на туберкульоз. Помер 16 квітня 1859 року в Каннах. Похований у Токвілі в Нормандії.[1]

Основні твори[ред.ред. код]

  1. De la démocratie en Amérique (Демократія в Америці) (1835 1-й том/1840 2-й том)[2]
  2. L'Ancien Régime et la Révolution (Старий режим і революція) (1856)

Українські переклади[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. About Alexis de Tocqueville
  2. Номер 26 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік (Newsweek's Top 100 Books — список 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік (англ.))

Література[ред.ред. код]

  • О. Мироненко. Токвіль Алексіс Шарль Генріх Моріс Клерель // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.714 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред.ред. код]