Алекс Осборн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Алекс Осборн
Народився 24 травня 1888(1888-05-24) (127 років)
Бронкс, Нью-Йорк, США
Помер 13 травня 1966 (77 років)
Баффало
Громадянство США
Національність Сполучені Штати Америки
Дружина Хелен Коатсворт
Діти Кетрін, Джоан, Меріон, Рассел та Елінор

Алекс Осборн (англ. Alex Faickney Osborn24 травня 1888 — 5 травня 1966)— відомий американський діяч в галузі реклами, автор креативної техніки, що отримала назву мозковий штурм.

Раннє життя[ред.ред. код]

Осборн народився в Бронксі (район Нью-Йорк) і провів своє дитинство у Нью-Йорку, відвідував Morris High School, де активно цікавився футболом та був членом братства Omega Gamma Delta. Він був випускником коледжу Гамільтон, де він працював у шкільній газеті.

Після закінчення коледжу, Алекс Осборн спробував себе у журналістиці в Буффало, штат Нью-Йорк. Він працював у Buffalo Times та Buffalo Express, хоча з останнього був звільнений через нестачу професійних здібностей.

Після цього Осборн працював в багатьох місцях: статист у фрезерувальній компанії, публікації в «The Buffalo Chamber of Commerce» та продавець у «The Hard Manufacturing Company».

Пізніше він приєднався до агенції Е. Ремінгтона в Буффало, де його було призначено новим менеджером. Працюючи в агенції, Осборн викладав у багатьох місцях, включаючи лекції з психології для Ford Motor Company та лекції з реклами для YMCA.

Заснування BBDO[ред.ред. код]

У 1919 році Осборн разом з Брюсом Бартаном та Роєм Дурстіном заснували рекламне агентство BDO (Barton, Durstine & Osborn). Осборн виступив в якості керівника філії в Буффало. Він значною мірою відповідав за злиття BDO з компанією Джорджа Баттена, щоб створити BBDO (Batten, Barton, Durstine & Osborn).

Після декількох років успіху і переживши Велику Депресію, в BBDO відбулася криза в 1938 році, що спричинило втрати багатьох клієнтів та ключових співробітників. У 1939 році після відставки Дурстіна Осборн став виконавчим віце-президентом BBDO. Саме Осборн залучив багатьох співробітників, що пізніше навіть очолювали цю компанію.

Історія створення технології мозковий штурм[ред.ред. код]

Друга світова війна. У відкритому морі — караван вантажних суден. Приходить радіотелеграма: бережіться, неподалік від вас німецький підводний човен. Це означає, що будь-якої миті над хвилями може з'явитися перископ субмарини, а там і торпеда, здіймаючи бризки, помчить до судна. І тоді капітан одного з кораблів, американець Алекс Осборн, пригадав прийом, до якого у скрутних ситуаціях вдавалися пірати Середньовіччя. Так от, коли під час плавання команда потрапляла в скруту, на палубі збирались усі, щоб почергово запропонувати спосіб розв'язання проблеми. Починав юнга, а закінчував капітан: перед лицем небезпеки капітан і простий матрос були рівні.

Чому б відомий з історії прийом не застосувати? Капітан вишикував на палубі команду й наказав усім, починаючи з юнги, чітко й голосно відповісти на одне-єдине запитання: як урятуватись у разі торпедної атаки? І додав: кажіть геть усе, що спаде на думку! Що тут почалося! Кухар, наприклад, запропонував усією командою дмухнути на торпеду: можливо, це зіб'є її з курсу… Морякам поталанило: підводний човен ними не зацікавився. Але пізніше, уже по завершенні війни, колишній капітан Осборн, проаналізувавши ситуацію, дійшов висновку: абсурдна, на перший погляд, пропозиція кухаря таки містить раціональне зерно! Звісно, дмухати на торпеду наївно. Зате струменем корабельної помпи, яка є на кожному судні, рух торпеди цілком можна загальмувати, а то й збити її з курсу… Запатентований Осборном винахід полягав ось у чому: у борт корабля вмонтовується невеликий додатковий гвинт, який жене вздовж борта струмінь води. Це помітно знижує вразливість судна — торпеди ковзатимуть уздовж його борта…

А чому б спосіб пошуку нових ідей через аналіз усіх, нехай і безглуздих, пропозицій, не застосувати в мирному житті? У 1953 році колишній капітан Алекс Осборн видав книжку «Керована уява», з якої й розпочалася популяризація в Америці, а пізніше й у інших країнах методу мозкового штурму.

Творча діяльність як теоретик[ред.ред. код]

Осборн спробував себе в якості автора, і опублікував кілька книг з творчого мислення. У 1942 році було опубліковано англ. How to Think, в якому Осборн представив техніку мозкового штурму, який був використаний в англ. BBDO. Зрештою, кар'єра письменника стала для Осборна важливішою за рекламу, і в 1960 році, після більш ніж сорока років роботи, він пішов з ради директорів англ. BBDO.

У 1954 році Осборн створив фонд Творчої освіти, яка фінансувалася на гроші, отримані з його книг. Поряд з Sidney Parnes, Осборн розробив «Осборн-Парнес Творчий процес вирішення проблем» (як правило, називають CPS).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]