Алеманія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Алеманнія (фр. Allemagne, нім. Alemannen) — німецька історична область. Назва походить від стародавньогерманського племені алеманів. В іспанській мові «німець» — alemàn; Німеччина по-французьки — Allemagne. І зараз існує алеманський діалект німецької мови (Alemannisch). Цією мовою написаний один з розділів Вікіпедії.

Історія[ред. | ред. код]

Розселення алеманів у III — VI століттях

У давнину тут жили кельти, витіснені в I столітті до н. е. на правий берег Рейна німецьким плем'ям свевів. Хоча ще римський імператор Тиберій в 15 році до н. е. заснував на південь від верхів'їв Дунаю провінцію Рецію, лише близько 100 року римляни тут міцно утвердилися й заснували між ріками Рейном, Ланом і Дунаєм так звані Agri decumates. У III столітті алемани, які прийшли сюди з північного сходу, оволоділи країною. Алемани і свеви скоро злилися в один народ, хоча назва алеманів більше збереглася за населенням, що живе на захід від Шварцвальду, а свевів — на схід від гір. Після поразки при Цюльпіху (496) алемани підкорилися франкським королям, але зберегли самостійних герцогів. Починаючи з VII століття, в Алеманнії поширюється християнство, чому особливо сприяють монастирі в Санкт-Галлені, Райхенау, Мурбаху тощо. У Констанці і Аугсбургу засновуються єпископства. Повстання герцога Теудебальда проти Піпіна (746) було поборене[1] і спричинило за собою знищення герцогського статусу і включення багатьох володінь до складу королівської власності. Для управління країною був призначений граф, королівський намісник.

У 829 територія Алеманнія увійшла до складу королівства, виділеного для управління Людовіку Німецькому. Верденський договір в 843 підтвердив закріплення цієї області в числі інших, що увійшли до складу Східно-франкського королівства, за Людовіком.

З ослабленням королівської влади, посилилося значення намісника. У результаті на території Алеманнії на початку X століття виникло герцогство Швабія.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]