Алматинський метрополітен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алматинський метрополітен
Almaty metro logo.svg
Поезд Алматинского метро.jpg
Опис
Країна Казахстан Казахстан
Місто Алмати
Дата відкриття 1 грудня 2011
Річний пасажиропотік 14 000 000 ± 500 000[1][1] і 16 300 000[2]
Сайт metroalmaty.kz
Маршрутна мережа
Кількість ліній 1
Кількість станцій 9
Довжина мережі 11,3
Ширина колії 1520 мм
Електрифікація Контактна рейка
Схема маршрутів

Metro Almaty Linemap 2019.svg

CMNS: Алматинський метрополітен у Вікісховищі
Перша лінія (Алмати)
ТЧ-1 «Райимбек батир»
Райимбек батир
Жибек Жоли  -  Достик
Алмали
Абай
Байконур
Театр імені М. Ауезова
Алатау  -  Алатау 2
Сайран
Москва
Аксай
Алтин Бесик
Алти Алаш
Калкаман

Алматинський метрополітен (каз. Алматы метросы, рос. Алматинский метрополитен) — система ліній метрополітену в Алмати, найбільшому місті Казахстану. Будівництво почалось 7 вересня 1988 року. Відкриття відбулося 1 грудня 2011 року.

Лінії метро[ред. | ред. код]

Назва лінії №/Колір Російською Казахською Введена в дію Довжина Кількість станцій
Перша лінія 1 Первая линия Бірінші Бағыт 2011 11,3 км 9
Всього: 11,3км 9

Режим роботи[ред. | ред. код]

Станції метрополітену відкриваються для пасажирів о 6 годині 30 хвилин, закриваються о 23 годині 30 хвилин.

Технічна інформація[ред. | ред. код]

Найглибша точка — станція Абай (глибина закладення — близько 50 м). На станції встановлено найдовший ескалатор південнокорейської компанії Hyundai Rotem завдовжки 92 м, пересування по якому займає близько 4 хвилин. Ескалатор автоматично запускається при підході до нього людей і зупиняється за їх відсутності.

Електродепо[ред. | ред. код]

Для забезпечення ліній метрополітену планується введення в лад двох електродепо.

  • Райимбек батир — електродепо, на початок 2010-х обслуговує першу лінію
  • Орбіта — плановане електродеподепо, що має обслуговувати другу лінію. Має розташовуватися південніше станції Орбіта, ділянку під будівництво зарезервовано в мікрорайоні "Таугуль-3"[3]

Інженерний корпус[ред. | ред. код]

Інженерний корпус Алматинського метрополітену розташований на розі вулиць Гоголя та Панфілова. У нього вбудований дворівневий наземно-підземний вестибюль станції метро «Жибек Жоли» .

Комплекс складається з 9-поверхової і 7-поверхової будівель, з'єднаних між собою переходом з 4-го по 7-й поверхи. У ньому розташовуються приміщення для обслуговування руху поїздів метро, ​​а також офісні приміщення для адміністрації організацій з проектування та будівництва метрополітену.

Загальна площа будівлі — 8500 м².

Оплата проїзду[ред. | ред. код]

Оплатити проїзд можна смарт-жетоном, вартість однієї поїздки для дорослих становить 80 тенге (жовтий жетон), для дітей від 7 до 15 років — 40 тенге (червоний жетон, придбати можна при пред'явленні свідоцтва про народження або довідки з місця навчання з печаткою та фотографією). Діти до 7 років провозяться безкоштовно (у супроводі дорослих).

Жетон дає право на одну поїздку протягом доби. Субота оголошена «днем жетона». У цей день пасажири можуть принести свої прострочені жетони і перепрограмувати їх без втрати грошей.

Альтернативний спосіб оплати — за допомогою смарт-карт, які можна придбати в касах метрополітену за 100 тенге. Баланс карти можна поповнити на число поїздок від 1 до 60 з терміном дії 90 днів. Вартість однієї поїздки при цьому дорівнює вартості жетона, знижок і пільг не передбачено.

Пасажиропотік[ред. | ред. код]

У перший день відкриття метро за 6 годин 1.12.2011 (18-24 год.) метрополітеном скористувалося 11 тис. пасажирів[4].. За перші 3,5 дня перевезено близько 130 тис. пасажирів.

За перший рік роботи метрополітену перевезено 6000000 пасажирів. 9 липня 2013 (через 1 рік і 8 місяців після відкриття) алматинським метрополітеном скористувався десятимільйонний пасажир[5]. 18 грудня 2014 — двадцятимільйонний[6].

Фінансова діяльність[ред. | ред. код]

За фінансовими результатами за 2012 рік Алматинський метрополітен зазнав збитків у розмірі 2,77 мільярда тенге, або трохи більше 18 мільйонів доларів[7].

Мапа[ред. | ред. код]

Станції алматинського метрополітену


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]