Алонзо Черч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Алонзо Черч
Alonzo Church
Народився 14 червня 1903(1903-06-14)
Вашингтон, США
Помер 11 серпня 1995(1995-08-11) (92 роки)
Гадсон, Огайо, США
Поховання Цвинтар Принстона[d]
Громадянство Flag of the United States.svg США
Діяльність математик, філософ, викладач університету, інформатик
Alma mater Принстонський університет
Сфера інтересів математика, логіка
Заклад Принстонський університет,
Каліфорнійський університет у Лос-Анджелесі
Науковий ступінь доктор філософії
Науковий керівник Oswald Veblen[d][1]
Відомі учні Стівен Коул Кліні
Алан Тюрінг
Аспіранти, докторанти C. Anthony Anderson[d], Peter B. Andrews[d], George Alfred Barnard[d], Мартін Девіс, Leon Henkin[d], David Kaplan[d], Джон Кемені, Стівен Коул Кліні, Міхаель Рабін, Hartley Rogers, Jr.[d], J. Barkley Rosser[d], Nathan Salmon[d], Дана Скотт, Смалліан Реймонд, Алан Тюрінг, Alfred Foster[d][2], Nicholas Rescher[d][3], Norman Shapiro[d][4] і William Boone[d][5]
Член Американська академія мистецтв і наук і Американська асоціація сприяння розвитку науки[6]
Відомий завдяки: Лямбда-числення
Теза Черча

Алонзо Черч (Алонзо Чорч) (англ. Alonzo Church; *14 червня 1903, Вашингтон, США — †11 серпня 1995, Гадсон, Огайо, США) — видатний американський математик і логік. Здійснив ряд фундаментальних відкриттів у символічній логіці та теорії обчислюваності, які вплинули на розвиток логіки, внесли суттєві зміни в архітектуру математики в цілому і мали принципове значення для досліджень з основ математики. Автор тези Черча, теореми Черча, лямбда-оператора та похідних понять. Один із творців теорії обчислюваності.

Біографія[ред. | ред. код]

Алонзо Черч народився у Вашингтоні (Округ Колумбія). Навчався в Принстонському університеті, де в 1924 році здобув ступінь бакалавра. Там само в 1927 під керівництвом Освальда Веблена захистив докторську дисертацію. У 1929 році став професором математики в Принстоні, де пропрацював до 1967 року. У 1967—1990 роках викладав у Каліфорнійському університеті в Лос-Анжелесі. Помер у 1995 році; похований у Принстоні.

Досягнення[ред. | ред. код]

 • У 1932 році з метою мінімізації кількості логічних операторів ввів спеціальний лямбда-оператор або ж оператор абстракції, який дозволяв по будь-якому функціональному виразу побудувати назву відповідної функції. На основі двох логічних операторів: аплікації (застосування функції до аргументу) та абстракції — збудував т. зв. лямбда-числення, яке мало прислужитися для серйозного дослідження основ математики. Від цих планів довелося відмовитися, оскільки Стівен Коул Кліні довів, що лямбда-числення суперечливе. Подальші розробки теорії оператора лямбда належать Хаскеллу Каррі. Попри суперечливість, лямбда-числення знайшло практичне застосування, полягши в основу функціональних мов програмування, зокрема родини Лісп (наприклад, Scheme).
 • У 1935 році (опубліковано в наступному 1936 році) Черч збудував перший приклад нерозв'язної масової проблеми. Цей приклад доводив існування проблем, які в принципі неможливо розв'язати. На основі цього відкриття у 1935-36 роках зусиллями Еміля Поста, Стівен Коул Кліні, Алана Тюрінга і самого Черча була збудована теорія обчислюваності (або розв'язності), яка нині посідає помітне місце в корпусі всієї математики. Черчу належить уточнення поняття обчислюваної функції у вигляді лямбда-означуваної функції.
 • Видатним науковим результатом Черча було опубліковане в 1936 році доведення теореми про нерозв'язність першопорядкового числення предикатів. Ця теорема, яка говорить про неможливість механічного обчислення істини, носить назву теореми Черча.
 • Найвідомішим досягненням Алонзо Черча є т. зв. теза Черча. В сучасному вигляді вона стверджує, що нечітке інтуїтивне поняття обчислюваної функції збігається з точним логічним поняттям частково-рекурсивної функції.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Заснував «Журнал із символічної логіки» (Journal of Symbolic Logic), редагуванням в якому займався до 1979 року.

Праці[ред. | ред. код]

 • Чёрч А. Введение в математическую логику = Introduction to Mathematical Logic. — М. : ИЛ, 1960. — 486 с.


 1. Математична генеалогія — 1997.
 2. Математична генеалогія — 1997.
 3. Математична генеалогія — 1997.
 4. Математична генеалогія — 1997.
 5. Математична генеалогія — 1997.
 6. NNDB — 2002.