Алоїз I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алоїз I
Alois I.
Алоїз I
Алоїз I
Портрет князя Алоїза пензля Петера Едварда Штроелінга, 1794
9-й князь Ліхтенштейну
Початок правління: 18 серпня 1781
Кінець правління: 24 березня 1805
Інші титули: герцог Опава та Ягерндорф, граф Ритберг

Попередник: Франц Йосиф I
Наступник: Йоганн I

Дата народження: 14 травня 1759(1759-05-14)[1]
Місце народження: Відень
Дата смерті: 24 березня 1805(1805-03-24)[1] (45 років)
Місце смерті: Відень
Поховання Сімейна гробниця Ліхтенштейнівd
Дружина: Кароліна фон Мандершайд-Бланкенхайм
Діти: не було
Династія: Ліхтенштейни
Батько: Франц Йосиф I
Мати: Леопольдіна фон Штернберг
Нагороди:
Орден Золотого руна

Алоїз I (нім. Alois I.), ім'я при народженні Алоїз Йозеф Йоганнес Непомук Мельхіор фон унд цу Ліхтенштейн (нім. Alois Josef Johannes Nepomuk Melchior von und zu Liechtenstein), (нар. 14 травня 1759 — пом. 24 березня 1805) — 9-й князь Ліхтенштейн у 17811805 роках, син попереднього князя Ліхтенштейну Франца Йосифа I та графині Леопольдіни фон Штернберг. Помер бездітним, внаслідок чого трон Ліхтенштейну успадкував його молодший брат Йоганн.

Біографія[ред. | ред. код]

Алоїз народився 14 травня 1759 року у Відні. Він був п'ятою дитиною та третім сином в родині кронпринца Ліхтенштейну Франца Йосифа та його дружини Леопольдіни фон Штернберг. Хлопчик мав старшого брата Франца де Паулу, який пішов з життя наступного року, та сестер Леопольдіну й Марію Антонію. Ще один брат помер до його народження. Згодом сім'я поповнилася молодшими дітьми: Йоганном, Філіпом та Марією Йозефою.

Країною в той час втретє правив його двоюрідний дід Йосиф Венцель I, який не мав нащадків. Після смерті того у 1772 році престол перейшов до батька Алоїза. Франц Йосиф I зміг розширити як земельні володіння, так і художню колекцію країни, а також зміцнив господарство.

Алоїз на портреті пензля Августа Фрідріха Оеленхайнца

Алоїз успадкував владу в князівстві у серпні 1781. До цього часу він встиг побувати на військовій службі в імперській армії та взяти участь у війні за баварську спадщину. Остаточно він залишив армію у 1783 році, одружившись та присвятивши себе веденню державних справ.[2]

Ставши правлячим князем, у віці 24 років Алоїз побрався із графинею Кароліною фон Мандершайд-Бланкенхайм, якій за кілька днів перед весіллям виповнилося 15 років. Вінчання пройшло у Фелдсберзі, моравському володінні Ліхтенштейнів, 16 листопада 1783. Спільних дітей у подружжя не було, проте Кароліна у 1790-х народила сина та доньку від роману з австрійським офіцером.

У 1799 році в країну було вторгнення французьких військ під проводом Андре Массена.

Головним чином князь цікавився лісівництвом і садівництвом, внаслідок чого ліси Ліхтенштейну перебували у відмінному стані.[2] Прокладав дороги. Підтримував розвиток гірничого діла у моравських володіннях, яке приносило чималий прибуток. Збудував чавуноливарний завод в Оломоуці.

Розширив бібліотеку Ліхтенштейнів, купуючи цілі колекції книжок. Наймав сезонні театральні трупи та утримував оркестр. Реконструював палац Ліхтенштейнів на Герренгассе у Відні за проектом Йозефа Гардмута.[3]

Під час його правління в Ліхтенштейні відбулася остання в історії князівства смертна кара: у Вадуці була страчена злодюжка Барбара Ерні.

Мав слабке здоров'я і помер 45 років. Похований у крипті дому Ліхтенштейнів у Вранові (сучасна Чехія).

Нагороди[ред. | ред. код]

Генеалогія[ред. | ред. код]

Філіп-Еразм Ліхтенштейн
 
Крістіана Льовенштайн-Вертхайм-Рошфор
 
Карл Людвіг Дітріхштайн
 
Марія Тереза фон Траутмансдорфф
 
Франц Даміан фон Штернберг
 
Марія Йозефа фон Траутмансдорфф
 
Конрад Сигізмунд фон Штархемберг
 
Марія Леопольдіна Льовенштайн-Вертхайм-Рошфор
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Емануїл Ліхтенштейн
 
 
 
 
 
Марія Анна Дітріхштайн
 
 
 
 
 
Франц Філіп фон Штернберг
 
 
 
 
 
Леопольдіна фон Штархемберг
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франц Йозеф I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Леопольдіна фон Штернберг
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Алоїз
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Dr. Constant v. Wurzbach Liechtenstein, Alois Joseph Fürst von // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt habenWien: 1856. — Vol. 15. — S. 139.
  2. а б Constantin von Wurzbach: Liechtenstein, Alois Joseph Fürst von. In: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 15. Theil. Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1866, стор. 139 [1] [Архівовано 22 лютого 2022 у Wayback Machine.] (нім.)
  3. Палац Ліхтенштейнів [2] (нім.)

Література[ред. | ред. код]

  • JUŘÍK, Pavel. Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů. 1. vyd. Praha: Libri, 2009. 419 стор. ISBN 978-80-7277-403-6.

Посилання[ред. | ред. код]