Алоїс Гітлер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Алоїс Гітлер
Alois Hitler.jpeg
Рід діяльності митний службовець
Дата народження: 7.6.1837
Місце народження: село Штронез, муніципалітет Деллерсхайм, Австрійська імперія
Громадянство Австрійська імперія Австрійська імперія
Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина
Дата смерті 3.1.1903
Місце смерті Лінц, Австро-Угорщина
Батько Йоганн Георг Гідлер
Дружина Анна Глассль
(1873—1883)
Франциска Матцельбергер
(1883—1884)
Клара Гітлер

Алоїс Гітлер (нім. Alois Hitler) — австрійський митний чиновник, батько Адольфа Гітлера.

Біографія[ред.ред. код]

Походження[ред.ред. код]

Алоїс Шикльгрубер народився 7 червня 1837 в селі Штронез під Деллерсгаймом у 42-річної незаміжньої селянки Марії-Анни Шикльгрубер. Дитина отримала прізвище своєї матері, оскільки в документі про хрещення поле з ім'ям батька не було заповнено і стояла позначка «байстрюк», яким він формально і залишався до свого 39-річчя.

Коли Алоісу було вже 5 років, Марія-Анна Шикльгрубер вийшла заміж за помічника мельника Йоганна Георга Гідлера. При реєстрації шлюбу Алоїс так і залишився з прізвищем матері і незаконнонародженим. Офіційно Гідлер ніколи не визнавав Алоїса як свого сина. Марія-Анна померла через п'ять років після заміжжя від виснаження від грудної водянки, Йоганн Георг Гідлер — через 10 років після дружини в 1857 році.

В даний час батьком Алоїса з найбільшим ступенем ймовірності можна вважати Йоганна Непомука Гюттлера або його брата Гідлера; більшість біографів, в тому числі відомий історик, фахівець з біографії Гітлера Вернер Мазер, віддають перевагу саме Гюттлер.

Існують інші версії щодо батька Алоїса. Наприклад, висловлювалося припущення про те, що біологічним батьком Алоїса міг бути 19-річний син єврея-банкіра Леопольда Франкенбергера, у якого нібито Марія деякий час працювала служницею, що згодом ретельно приховувалося нацистами, як свідоцтво можливого єврейського походження фюрера. Інші історики, зокрема, Ян Кершоу і Джон Толанд, відкидають цю версію. А Йоахім Фест прямо говорить, що це твердження вельми і вельми сумнівне.

Йоганн Непомук Гюттлер був заможною людиною. Йому також належав єдиний готель в Шпітеле. Водночас Йоганн Непомук Гюттлер був також дідом Клари Пельцль — матері Адольфа Гітлера. Тобто Алоїс Гітлер у третьому шлюбі одружився на дочці своєї єдинокровної сестри (Йоганни Гюттлер). Гітлером Алоїс став називатися тільки з 6 січня 1876 року, коли йому було вже 39 років і він вперше підписався «Гітлер». Писати так замість «Гюттлер» стали через помилку священика при записі в «Книгу реєстрації народжень». Узаконення факту батьківства відбулося так пізно, тому що за життя своєї дружини (яка була старша на 15 років і була головною в будинку) Йоганн Непомук Гюттлер не міг затівати цю процедуру. У 40 років Алоїс відмовився від усіх контактів зі своїми родичами по матері Шикльгрубер і став остаточно Гітлером.

Ранні роки[ред.ред. код]

До п'яти років Алоїс жив у селі Штронез разом з дідом і матір'ю. Після того як мати вийшла заміж, Алоїс Шикльгрубер був відправлений у сусіднє село Шпітель на ферму до брата чоловіка, Йоганна Непомука Гюттлера (який фактично став Алоїсу батьком). Йоганн Непомук Гюттлер оточив Алоїса теплом і любов'ю, так як він не мав законнонародженого продовжувача роду, а мав тільки трьох дочок — Йоганну, Вальбургу і Йозефу. У Шпітеле Алоїс відвідував початкову школу. З 1851 року став навчатися шевському ремеслу у родича Ледермюллера спочатку в Шпітеле, а з 1853 року у Відні. У Відні до 1855 року працював підмайстром шевця. У 1855 році у віці 18 років він вступив на службу в кайзерівську фінансову варту, згодом посилено займався самоосвітою.

Кар'єра[ред.ред. код]

У 1860 році переведений у Вельс під Лінцем. Ця подія є важливою віхою в його кар'єрі.

У 1861 році отримує підвищення по службі і в 1862 році переводиться в Заальфельден під Зальцбургом.

У 1864 році чергове підвищення по службі і перехід в Лінц. Це підвищення і переведення зобов'язували державу прийняти його на службу в митницю службовцем з усіма пільгами державного чиновника.

Алоїс Шикльгрубер швидко піднімався по службових сходах.

З 1870 року працює на посаді «асистент з контролю», X клас табеля про ранги.

У 1876 році схвалена на службі і офіційно затверджена зміна прізвища «Шикльгрубер» на «Гітлер». Таким чином, всупереч поширеній помилці, його син Адольф Гітлер ніколи не носив прізвище Шикльгрубер.

У серпні 1892 отримує підвищення (посаду тимчасового старшого митного чиновника) і так як в Браунау, де він прожив 21 рік, не було такої високої посади, продає свій будинок в Вернгатсе і переїжджає разом з сім'єю в Пассау.

У наступні роки він ще кілька разів був змушений змінити місце несення митної служби і зміг остаточно повернутися в Лінц лише 1 квітня 1894.

1895 — передчасний відхід на пенсію «через непридатність до подальшої служби» (за станом здоров'я). Однак пенсія за більш ніж 40-річну службу призначена в повному обсязі.

Смерть[ред.ред. код]

Алоїс Гітлер помер у віці 65 років. Вранці 3 січня 1903 він за звичкою пішов до шинку «Gasthaus Stiefler», щоб випити склянку вина. Алоїс взяв у руки газету і раптово погано себе відчув. Незабаром він помер від інфаркту міокарда (за іншими даними, від крововиливу в легені) до прибуття лікаря. Алоїс Гітлер похований разом з своєю дружиною Кларою на цвинтарі біля Собору Св. Михайла в Леондінгу. Після його смерті його сім'я залишалася в Леондінзі недовго. 21 червня 1905 Клара Гітлер продала будинок і разом з дітьми переїхала в Лінц на вулицю Гумбольдта, будинок 31. До цього часу з нею жили Адольф і Паула, Ангела в 1903 вийшла заміж і пішла до чоловіка. 28 березня 2012 австрійська влада знесли пам'ятник з могили батьків А. Гітлера

Посилання[ред.ред. код]