Алоїс Гітлер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алоїс Гітлер
нім. Alois Hitler[1]
Alois Hitler.jpeg
Ім'я при народженні угор. Alois Schicklgruber[1]
Народився 7 червня 1837(1837-06-07)[2]
Stronesd, Pöllad, Цветтль, Нижня Австрія, Австрія
Помер 3 січня 1903(1903-01-03)[3][2] (65 років)
Лінц, Ерцгерцогство Австрії над Енсd, Долитавщина, Австро-Угорщина[1]
·гострий інфаркт міокарда
Поховання
Країна Flag of Hungary (1896-1915; angels; 3-2 aspect ratio).svg Австро-Угорщина
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Австрійська імперія
Місце проживання Spitald
Браунау-на-Інні
Діяльність бджоляр, митник
Галузь Customs Serviced
Посада державний службовець
Військове звання офіцер
Конфесія католицтво
Мати Maria Schicklgruberd[4]
Родичі Josepha Schicklgruberd, Johann Schicklgruberd, Theresia Pfeisingerd, Johanna Hiedlerd, Johann Baptist Pölzld, Peter Raubald, Josepha Veitd, Єва Браун, Bridget Dowlingd, Hedwig Mickleyd і Martin Heinrich Hammitzschd
У шлюбі з Гітлер Клара, Franziska Matzelsbergerd[5] і Anna Glassl-Hoererd[5][6]
Діти (8) Адольф Гітлер, Paula Hitlerd, Angela Hitlerd, Alois Hitler, Jr.d, Gustav Hitlerd, Andrea Hitlerd, Otto Hitlerd і Edmund Hitlerd

Алоїс Гітлер (нім. Alois Hitler) — австрійський митний посадовець, батько Адольфа Гітлера.

Біографія[ред. | ред. код]

Походження[ред. | ред. код]

Алоїс Шикльгрубер народився 7 червня 1837 в селі Штронез під Деллерсгаймом у 42-річної незаміжньої селянки Марії-Анни Шикльгрубер. Дитина дістала прізвище своєї матері, бо в документі про хрещення поле з ім'ям батька не було заповнено і стояла позначка «байстрюк», яким він формально і залишався до свого 39-річчя.

Коли Алоїсу було вже 5 років, Марія-Анна Шикльгрубер вийшла заміж за помічника мельника Йоганна Георга Гідлера. Під час реєстрації шлюбу Алоїс так і залишився з прізвищем матері й незаконнородженим. Офіційно Гідлер ніколи не визнавав Алоїса як свого сина. Марія-Анна померла через п'ять років після заміжжя від виснаження через грудну водянку, Йоганн Георг Гідлер — через 10 років після дружини в 1857 році.

Натепер батьком Алоїса з найбільшим ступенем імовірності можна вважати Йоганна Непомука Гюттлера або його брата Гідлера; більшість біографів, у тому числі відомий історик, фахівець з біографії Гітлера Вернер Мазер, віддають перевагу саме Гюттлеру.

Існують інші версії щодо батька Алоїса. Наприклад, висловлювалося припущення про те, що біологічним батьком Алоїса міг бути 19-річний син єврея-банкіра Леопольда Франкенбергера, у якого нібито Марія деякий час працювала служницею, що згодом ретельно приховували нацисти, як свідоцтво можливого єврейського походження фюрера. Інші історики, зокрема, Ян Кершоу і Джон Толанд, відкидають цю версію. А Йоахім Фест прямо говорить, що це твердження вельми і вельми сумнівне.

Йоганн Непомук Гюттлер був заможна людина й останні 35 років свого життя жив як рантьє. Йому також належав єдиний готель у Шпітеле. Водночас Йоганн Непомук Гюттлер був також дідом Клари Пельцль — матері Адольфа Гітлера. Тобто Алоїс Гітлер у третьому шлюбі одружився з дочкою своєї єдинокровної сестри (Йоганни Гюттлер). Гітлером Алоїс став називатися тільки з 6 січня 1876 року, коли йому було вже 39 років і він уперше підписався «Гітлер». Писати так замість «Гюттлер» стали через помилку священика під час запису в «Книгу реєстрації народжень». Узаконення факту батьківства відбулося так пізно тому, що за життя своєї дружини (яка була старша на 15 років і була головною в будинку) Йоганн Непомук Гюттлер не міг затівати цю процедуру. У 40 років Алоїс відмовився від усіх контактів зі своїми родичами по матері Шикльгрубер і став остаточно Гітлером.

Ранні роки[ред. | ред. код]

До п'яти років Алоїс жив у селі Штронез разом з дідом і матір'ю. Після того як мати вийшла заміж, Алоїс Шикльгрубер був відправлений у сусіднє село Шпітель на ферму до брата чоловіка, Йоганна Непомука Гюттлера (який фактично став Алоїсу батьком). Йоганн Непомук Гюттлер оточив Алоїса теплом і любов'ю, бо він не мав законнородженого продовжувача роду, а мав тільки трьох дочок — Йоганну, Вальбургу і Йозефу. У Шпітеле Алоїс відвідував початкову школу. З 1851 року став навчатися шевського ремесла в родича Ледермюллера, спочатку в Шпітеле, а з 1853 року у Відні. У Відні до 1855 року працював підмайстром шевця. У 1855 році у віці 18 років він вступив на службу в кайзерівську фінансову варту, згодом посилено самоосвічувався.

Кар'єра[ред. | ред. код]

У 1860 році Алоїса Гітлера переведено у Вельс під Лінцем. Ця подія є важливою віхою в його кар'єрі.

У 1861 році дістає підвищення по службі і в 1862 році переводиться в Заальфельден під Зальцбургом.

У 1864 році чергове підвищення по службі й перехід у Лінц. Це підвищення і переведення зобов'язували державу прийняти його на службу в митницю службовцем з усіма пільгами державного посадовця.

Алоїс Шикльгрубер швидко піднімався по службових сходах.

З 1870 року працює на посаді «асистент з контролю», X клас табеля про ранги.

У 1876 році схвалено на службі й офіційно затверджено зміну прізвища «Шикльгрубер» на «Гітлер». Таким чином, всупереч поширеній помилці, його син Адольф Гітлер ніколи не носив прізвище Шикльгрубер.

У серпні 1892 дістає підвищення (посаду тимчасового старшого митного посадовця) і затим що в Браунау, де він прожив 21 рік, не було такої високої посади, продає свій будинок у Вернгатсе і переїздить разом із сім'єю в Пассау.

У наступні роки він ще кілька разів був змушений змінити місце відбування митної служби і зміг остаточно повернутися в Лінц лише 1 квітня 1894.

1895 — передчасний відхід на пенсію «через непридатність до подальшої служби» (за станом здоров'я). Одначе пенсію за більш ніж 40-річну службу призначено в повнім обсягу.

Смерть[ред. | ред. код]

Алоїс Гітлер помер у віці 65 років. Уранці 3 січня 1903 він за звичкою пішов до шинку «Gasthaus Stiefler», щоб випити склянку вина. Алоїс взяв у руки газету й раптово почувся погано. Незабаром він помер від інфаркту міокарда (за іншими даними, від крововиливу в легені) до прибуття лікаря. Алоїса Гітлера поховано разом зі своєю дружиною Кларою на цвинтарі біля Собору Св. Михайла в Леондінгу. Після його смерті його сім'я залишалася в Леондінгу недовго. 21 червня 1905 Клара Гітлер продала будинок і разом з дітьми переїхала в Лінц на вулицю Гумбольдта, будинок 31. До цього часу з нею жили Адольф і Паула, Ангела в 1903 вийшла заміж і пішла до чоловіка. 28 березня 2012 австрійська влада знесла пам'ятника з могили батьків А. Гітлера

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #1187532568 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. а б Find a Grave — 1995.
  3. http://www.nndb.com/people/072/000052913/
  4. Geni.com — 2006. — 175000000 екз.
  5. а б Mayr W. Der Führer, mein Onkel: Etliche Verwandte Hitlers wurden nach Kriegsende in die Sowjetunion verschleppt. Nur einer aus der Sippe überlebte und kehrte nach Österreich zurück // Der Spiegel / Hrsg.: R. AugsteinSpiegel-Verlag Rudolf Augstein GmbH & Co. KG, 2001. — вип. 1. — S. 115–117. — ISSN 0038-7452; 2195-1349
  6. Konder A. Adolf Hitler’s Family Tree: The Untold Story of the Hitler Family — 1 — Salt Lake City: 2000. — P. 26.

Посилання[ред. | ред. код]