Алоїс Гітлер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алоїс Гітлер
нім. Alois Hitler[1]
Alois Hitler.jpeg
Ім'я при народженні угор. Alois Schicklgruber[1]
Народився 7 червня 1837(1837-06-07)[2]
Stronesd, Pöllad, Цветтль, Нижня Австрія, Австрія
Помер 3 січня 1903(1903-01-03)[3][2] (65 років)
Лінц, Ерцгерцогство Австрії над Енсd, Долитавщина, Австро-Угорщина[1]
·гострий інфаркт міокарда
Поховання
Країна Flag of Hungary (1896-1915; angels; 3-2 aspect ratio).svg Австро-Угорщина
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Австрійська імперія
Місце проживання
Діяльність бджоляр, customs officer
Галузь Customs Serviced
Посада державний службовець
Військове звання офіцер
Конфесія католицтво
Батько Johann Georg Hiedlerd
Мати Maria Schicklgruberd
Родичі Josepha Schicklgruberd, Johann Schicklgruberd, Theresia Pfeisingerd, Johanna Hiedlerd, Johann Baptist Pölzld, Peter Raubald, Josepha Veitd, Єва Браун, Bridget Dowlingd, Hedwig Mickleyd і Martin Heinrich Hammitzschd
У шлюбі з Гітлер Клара, Franziska Matzelsbergerd[4] і Anna Glassl-Hoererd[4][5]
Діти (8) Адольф Гітлер, Paula Hitlerd, Angela Hitlerd, Alois Hitler, Jr.d, Gustav Hitlerd, Andrea Hitlerd, Otto Hitlerd і Edmund Hitlerd

Алоїс Гітлер (нім. Alois Hitler) — австрійський митний посадовець,батько Адольфа Гітлера.

Біографія[ред. | ред. код]

Походження[ред. | ред. код]

Алоїс Шикльгрубер народився 7 червня 1837 в селі Штронез під Деллерсгаймом у 42-річної незаміжньої селянки Марії-Анни Шикльгрубер. Дитина дістала прізвище своєї матері, бо в документі про хрещення поле з ім'ям батька не було заповнено і стояла позначка «байстрюк», яким він формально і залишався до свого 39-річчя.

Коли Алоїсу було вже 5 років, Марія-Анна Шикльгрубер вийшла заміж за помічника мельника Йоганна Георга Гідлера. Під час реєстрації шлюбу Алоїс так і залишився з прізвищем матері й незаконнородженим. Офіційно Гідлер ніколи не визнавав Алоїса як свого сина. Марія-Анна померла через п'ять років після заміжжя від виснаження через грудну водянку, Йоганн Георг Гідлер — через 10 років після дружини в 1857 році.

Натепер батьком Алоїса з найбільшим ступенем імовірності можна вважати Йоганна Непомука Гюттлера або його брата Гідлера; більшість біографів, у тому числі відомий історик, фахівець з біографії Гітлера Вернер Мазер, віддають перевагу саме Гюттлеру.

Існують інші версії щодо батька Алоїса. Наприклад, висловлювалося припущення про те, що біологічним батьком Алоїса міг бути 19-річний син єврея-банкіра Леопольда Франкенбергера, у якого нібито Марія деякий час працювала служницею, що згодом ретельно приховували нацисти, як свідоцтво можливого єврейського походження фюрера. Інші історики, зокрема, Ян Кершоу і Джон Толанд, відкидають цю версію. А Йоахім Фест прямо говорить, що це твердження вельми і вельми сумнівне.

Йоганн Непомук Гюттлер був заможна людина й останні 35 років свого життя жив як рантьє. Йому також належав єдиний готель у Шпітеле. Водночас Йоганн Непомук Гюттлер був також дідом Клари Пельцль — матері Адольфа Гітлера. Тобто Алоїс Гітлер у третьому шлюбі одружився з дочкою своєї єдинокровної сестри (Йоганни Гюттлер). Гітлером Алоїс став називатися тільки з 6 січня 1876 року, коли йому було вже 39 років і він уперше підписався «Гітлер». Писати так замість «Гюттлер» стали через помилку священика під час запису в «Книгу реєстрації народжень». Узаконення факту батьківства відбулося так пізно тому, що за життя своєї дружини (яка була старша на 15 років і була головною в будинку) Йоганн Непомук Гюттлер не міг затівати цю процедуру. У 40 років Алоїс відмовився від усіх контактів зі своїми родичами по матері Шикльгрубер і став остаточно Гітлером.

Ранні роки[ред. | ред. код]

До п'яти років Алоїс жив у селі Штронез разом з дідом і матір'ю. Після того як мати вийшла заміж, Алоїс Шикльгрубер був відправлений у сусіднє село Шпітель на ферму до брата чоловіка, Йоганна Непомука Гюттлера (який фактично став Алоїсу батьком). Йоганн Непомук Гюттлер оточив Алоїса теплом і любов'ю, бо він не мав законнородженого продовжувача роду, а мав тільки трьох дочок — Йоганну, Вальбургу і Йозефу. У Шпітеле Алоїс відвідував початкову школу. З 1851 року став навчатися шевського ремесла в родича Ледермюллера, спочатку в Шпітеле, а з 1853 року у Відні. У Відні до 1855 року працював підмайстром шевця. У 1855 році у віці 18 років він вступив на службу в кайзерівську фінансову варту, згодом посилено самоосвічувався.

Кар'єра[ред. | ред. код]

У 1860 році Алоїса Гітлера переведено у Вельс під Лінцем. Ця подія є важливою віхою в його кар'єрі.

У 1861 році дістає підвищення по службі і в 1862 році переводиться в Заальфельден під Зальцбургом.

У 1864 році чергове підвищення по службі й перехід у Лінц. Це підвищення і переведення зобов'язували державу прийняти його на службу в митницю службовцем з усіма пільгами державного посадовця.

Алоїс Шикльгрубер швидко піднімався по службових сходах.

З 1870 року працює на посаді «асистент з контролю», X клас табеля про ранги.

У 1876 році схвалено на службі й офіційно затверджено зміну прізвища «Шикльгрубер» на «Гітлер». Таким чином, всупереч поширеній помилці, його син Адольф Гітлер ніколи не носив прізвище Шикльгрубер.

У серпні 1892 дістає підвищення (посаду тимчасового старшого митного посадовця) і затим що в Браунау, де він прожив 21 рік, не було такої високої посади, продає свій будинок у Вернгатсе і переїздить разом із сім'єю в Пассау.

У наступні роки він ще кілька разів був змушений змінити місце відбування митної служби і зміг остаточно повернутися в Лінц лише 1 квітня 1894.

1895 — передчасний відхід на пенсію «через непридатність до подальшої служби» (за станом здоров'я). Одначе пенсію за більш ніж 40-річну службу призначено в повнім обсягу.

Смерть[ред. | ред. код]

Алоїс Гітлер помер у віці 65 років. Уранці 3 січня 1903 він за звичкою пішов до шинку «Gasthaus Stiefler», щоб випити склянку вина. Алоїс взяв у руки газету й раптово почувся погано. Незабаром він помер від інфаркту міокарда (за іншими даними, від крововиливу в легені) до прибуття лікаря. Алоїса Гітлера поховано разом зі своєю дружиною Кларою на цвинтарі біля Собору Св. Михайла в Леондінгу. Після його смерті його сім'я залишалася в Леондінгу недовго. 21 червня 1905 Клара Гітлер продала будинок і разом з дітьми переїхала в Лінц на вулицю Гумбольдта, будинок 31. До цього часу з нею жили Адольф і Паула, Ангела в 1903 вийшла заміж і пішла до чоловіка. 28 березня 2012 австрійська влада знесла пам'ятника з могили батьків А. Гітлера

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #1187532568 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. а б Find a Grave — 1995.
  3. http://www.nndb.com/people/072/000052913/
  4. а б Mayr W. Der Führer, mein Onkel: Etliche Verwandte Hitlers wurden nach Kriegsende in die Sowjetunion verschleppt. Nur einer aus der Sippe überlebte und kehrte nach Österreich zurück // Der Spiegel / Hrsg.: R. AugsteinSpiegel-Verlag Rudolf Augstein GmbH & Co. KG, 2001. — вип. 1. — S. 115–117. — ISSN 0038-7452; 2195-1349
  5. Konder A. Adolf Hitler’s Family Tree: The Untold Story of the Hitler Family — 1 — Salt Lake City: 2000. — P. 26.

Посилання[ред. | ред. код]