Алрік і Ерік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Алрік)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алрік і Ерік
Alrik och Erik döda hvarandra med sina hästbetsel by Hugo Hamilton.jpg
Народився IV ст.
Помер IV ст.
·загибель
Національність свеї
Титул конунг
Термін 453—467 роки
Попередник Агне
Наступник Інгві
Альв
Конфесія поганство
Рід Інглінги
Батько Агне
Мати Ск'яльв

Алрік і Ерік I (*Alrik och Erik IV ст.) — легендарні конунги-співправителі свеїв напочатку IV ст.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походили з роду Інглінгів. Згідно до Саги про Інглінгів Алрік, син конунга Агне, правил разом з братом Еріком (умовно вважають Еріком I). Вони були могутні і дуже войовничі, володіли різними мистецтвами. У них було звичай їздити верхи, привчаючи коня йти кроком або риссю. Їздили вони верхи чудово і дуже змагалися в тому, хто з них кращий наїзник й у кого краще коні. Одного разу брати виїхали на своїх кращих конях, відбилися від інших людей, заїхали в якісь поля і назад не повернулися. Їх поїхали шукати і знайшли обох мертвими з проломленими черепами. У них не було з собою ніякої зброї, тільки вудила, і люди думають, що вони вбили один одного вудилами.

У цьому місці Сноррі Стурлусон можливо помиляється щодо смерті Еріка. Бо в сазі Тьодольва сказано: «Алрік, піднявши руку на Еріка, сам від руки братової помер». Про смерть же Еріка нічого не кажеться. У «Сазі про Хрольфа, сина Гаутрека» сказано, що після загибелі Алріка Ерік прожив довге життя.

«Сага про Граутрека» оповідає про відомого вікінга Старкада, що бився на боці Алріка і Еріка в численних походах. Потім він залишив свейських конунгів. Старкад та Алрік з Еріком стали ходити у морські походи окремо.

Саксон Граматик у «Діяннях данів» конунг ерік був товаришем по походам Фроде, сина данського конунга Фрідлейва. Також він розповідає як конунг норманів Ерік пішов війною на свеїв, що воювали з гетським конунгом Гестібліндом. Останній запросив допомогу у норманів та данів, яких очолив Ерік. Свейський конунг Алрік запропонував вирішити результат війни герцем між конунгами. Під час поєдинку Алріка було вбито, а Еріка важко поранено, але через деякий час вилікувався й став правити Сверіке. Саксон Граматик вважає Еріка першим королем свеїв, який мав це ім'я.

Родина[ред. | ред. код]

Про дружину Алріка відсутні відомості, у Еріка нібито дружиною була Інгігерда (начебто сестра Фроде Данського), відомо про їх дітей. Синами Алріка були Інгві та Альв, а Еріка I — Торнбьйорг. Остання за правління батька отримала частину володінь й навіть називала себе конунгом. Відмовилася від володінь після шлюбу з Грьольвом, сином данького конунга Гаутрека. Про це йдеться в «Сазі про Граутрека».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Snorre Sturlasson (1991). Nordiska kungasagor. 1, Från Ynglingasagan till Olav Tryggvasons saga. Stockholm: Fabel. sid. 42-43. Libris 1266026. ISBN 91-7842-122-5
  • Ekrem, Inger (editor), Lars Boje Mortensen (editor) and Peter Fisher (translator) (2003). Historia Norwegie. Museum Tusculanum Press. ISBN 8772898135, p. 77.
  • John McKinnell, Meeting the Other in Norse Myth and Legend, DS Brewer, 2005, p. 70, ISBN 978-1-84384-042-8.