Алтуфьєво (садиба)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Садиба Алтуфьєво з Хрестовоздвиженською церквою — комплекс пам'яток садибної архітектури XVIII—XIX століть на півночі Москви.

Географія[ред. | ред. код]

Розташовується в колишньому селі Алтуфьєво (нині — районі Ліанозово), безпосередньо до південно-захід від перетину МКАД і Алтуфьевского шосе, в парку площею 10,3 га на березі Алтуфьевского ставка (Алтуфьевское шосе, володіння 147-149).

Історія[ред. | ред. код]

Село Алтуфьево на річці Самотешке, у володінні Н. Д. Мякишева, відомо з 1585 року. Перша Хрестовоздвиженська церква збудована тут близько 1678 думним дворянином Н. В. Акинфиевым; з тих пір у села було і другу назву — Воздвиженське. У 1760-ті роки Алтуфьево перейшло у володіння В. І. Вельямінова, при якому був закладений панський будинок «в тринадцять покоїв» (1767) в стилі бароко, новий кам'яний храм і давно втрачений регулярний парк з двома ставками. В останній третині XVIII століття садиба кілька разів перейшла з рук у руки і була знову перебудована при Куракиных в 1790-х роках (ймовірно, надстроенный Куракиными другий поверх був дерев'яним). Сучасний вид головний будинок придбав при Ніколає Арсеньевиче Жеребцове в 1849-1861.

На 1852 рік в селі нараховувалось 209 селян, 36 дворів.[1]

Останнім власником Алтуфьева до 1917 був нафтовий промисловець Р. М. Лианозов; ім'ям цього сімейства досі називається район, в якому розташована садиба. При Лианозове до будинку зробили прибудову.

Пам'ятники[ред. | ред. код]

Дзвіниця Хрестовоздвиженської церкви.
Головний будинок садиби Алтуфьево, 1850-е рр.
  • Головний будинок з ядром споруди 1760-х рр.., від якої залишилися підвали і фрагменти стін першого поверху. Близько 1851 року за Н. А. Жеребцове будинок придбав нинішній образ у дусі псевдоросійської еклектики. Над центральною частиною будинку був збудований дерев'яний мезонін з шатровим «бельведером». Південний фасад придбав білокам'яні колони і кілеподібними прикраси вікон і вхідного тамбура. На рубежі XIX—XX ст. будинок був ще раз реконструйований. У радянський час він втратив вежу-бельведер.
  • Храм Воздвиження Хреста Господнього, побудований у 1760-1763, рідкісного типу «іже під колоколы». У 1993-1995 рр. церква отримала нову трапезну, заменившую невелику трапезну 1986 р. і нову дзвіницю. Після їх спорудження площа храму збільшилася більш ніж удвічі, але він не тільки втратив своїх пропорцій, але і приховав знаходиться на північний захід від церкви панський будинок садиби. Після того, як був пробитий старовинний склепіння храму, пам'ятник втратив більшу частину своєї цінності при потуранні державних органів охорони пам'яток.
  • Пивоварня— єдина вціліла господарська споруда кінця XVIII століття, в стилі зрілого класицизму, сильно перебудована на рубежі XIX—XX ст. і в радянський час.
  • Флігель з льохами, XVIII—XIX століть
  • Парк Алтуфьево з ставком. Ставкова вода по річці Самотеке (вона ж Алтуфьевская річка) потрапляє в Чермянку, з неї — в Яузу.

Література[ред. | ред. код]

  • Коробко Ю. М. Москва садибна. Путівник. М., 2005. С. 13-36.
  • Пам'ятки архітектури Москви. Околиці старої Москви (північно-західна і північна частина території). М., «Мистецтво XXI століття», 2004, ISBN 5-98051-011-7, С. 188-192

Примечания[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]