Альбертинський Статут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Альбертинський Статут, П'ємонтський Статут — конституція, дарована 4 березня 1848 року королем Сардинії Карлом Альбертом.
Коли Італія була об'єднана під керівництвом П'ємонту (1861 рік), Статут став Конституцією Королівства Італії.
Спочатку це був досить консервативний документ, який створив сильну конституційну монархію. Його текст згодом кілька разів змінювався: спочатку в бік лібералізму, щоб адаптувати його до парламентської форми правління кінця XIX - початку XX століття; а потім в авторитарному напрямку під фашистський режим Беніто Муссоліні (1922-1943).

Основний закон, який був дарований королем під час ліберальних революцій 1848 року, був заснований на французькій Хартії 1830 року. Він забезпечував громадянам рівність перед законом і дав їм обмежені права свободи зібрань і вільної преси, однак право голосу поширювалося менш ніж на 3% населення. Статут закріпив існування трьох класичних гілок влади: виконавчої (в особі короля), законодавчої (розділена між Сенатом, що призначається королем, і виборною Палатою депутатів) і судової (судді також призначалися королем). Спочатку король мав найширші повноваження: він контролював зовнішню політику і мав прерогативу висунення і звільнення державних міністрів.

Посилання[ред. | ред. код]