Альгірдас Греймас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Альгірдас Греймас (Альгірдас Юліус Греймас, лит. Algirdas Julius Greimas; 9 травня 1917, Тула27 лютого 1992, Париж) — литовский і французский лінгвіст, фольклорист та літературознавець.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчив гімназію в Маріамполі (Литва). У 1934–1935 рр. вивчав право в Університеті Вітаутаса Великого в Литві і лінгвістику в Греноблі (1936–1939), досліджував франкопровансальські діалекти. У 1939 році повернувся в Литву для проходження військової служби. З 1944 року знову працював у Франції, в 1949 році отримав докторський ступінь в Сорбонні. Викладав на філологічному факультеті в університеті Александрії (1939), а також університетах Анкари (1958), Стамбула (1960) та Пуатьє (1962). З 1963 року очолював семіотичні дослідження в Парижі (семіо-лінгвістична дослідницька група в Практичної школі вищих знань), став одним із засновників Паризької семіотичної школи. Похований на Петрашунському цвинтарі в Каунасі, поруч з могилою матері.

У 1960 році Альгірдас разом з Ж. Дюбуа, Ж.-Кл. Шевальє та А. Міттераном заснував Суспільство вивчення французької мови, а у 1964 р. (з Р. Бартом, Ж. Дюбуа та Б. Кемада) — журнал «Langages». Також керував семіо-лінгвістичною групою у Практичній школі вищих знань.

Професійна діяльність[ред. | ред. код]

Автор лексикографічних і лексикологічних праць (укладач словника старофранцузької мови), праць із теорії структурної семантики і наративного синтаксису. З 1970-х років займався вивченням і реконструкцією литовської міфології, спираючись на структуралістські методи Клода Леві-Стросса, Жоржа Дюмезиля і Марселя Детьєна. Його внесок полягає у поєднанні французького структуралізму з досягненнями російського формалізму.

Основні праці[ред. | ред. код]

  1. Sémantique structurale: Recherche de méthode (Структурна семантика: пошук методу).
  2. «Про богів та людей: дослідження з литовської міфології».

Посилання[ред. | ред. код]