Альдостерон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альдостерон

Альдостерон — основний мінералокортикоїдний гормон, що синтезується кірковою речовиною надниркової залози. Сприяє затримці натрію та бікарбонатів, виділенню іонів калію та водню і вторинній затримці води.[1][2]

Найактивніший з мінералокортикоїдів. Мінералокортикоїдна активність альдостерону перевершує аналогічну активність інших мінералокортикоїдів більш ніж в 100 разів.

Біосинтез і секреція альдостерону наднирниками характерні в основному для наземних тварин. Припускають, що утворення альдостерону наднирниками в процесі еволюції сталося внаслідок посилення мінералокортикоїдних властивостей кортикостерона шляхом введення в його структуру 13-Альдо-групи.

Механізм дії альдостерону подібний до механізму дії інших стероїдних гормонів. Клітини-мішені містять специфічні рецептори, що зв'язують альдостерон. Утворений гормон-рецепторний комплекс зв'язується з хроматином і регулює швидкість транскрипції специфічних генів. Хоча специфічні генні продукти не були виявлені, однак відомо, що для прояву ефекту альдостерону потрібно синтез РНК і білка. Підвищення рівня альдостерону може призвести до збільшення об'єму плазми, набряків та гіпертензії.

Регуляція секреції відбувається не тільки завдяки зменшенню концентрації натрію, але й з допомогою ренін-ангіотензин-альдостеронової системи.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Melmed, S; Polonsky, KS; Larsen, PR; Kronenberg, HM (2011). Williams Textbook of Endocrinology (вид. 11th). Saunders. с. 478–479. ISBN 978-1416029113.
  2. Шевчук, В. Г., В. М. Мороз, С. М. Бєлан, М. Р. Гжегоцький, М. В. Йолтухівський (2015). Фізіологія (вид. 2, Підручник для ВМНЗ IV р.). Вінниця: Нова Книга. ISBN 9789663825328. {{cite book}}: Cite має пустий невідомий параметр: |переклад= (довідка)