Алькові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алькові
Час існування: пізній еоцен – наш час,
35 - 0 млн років
Іпатки тихоокеанські (Fratercula corniculata)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Алькові (Alcidae)
Leach, 1820
Роди
Посилання
Вікісховище: Alcidae
Віківиди: Alcidae
EOL: 8015
ITIS: 176967
NCBI: 28683
Fossilworks: 39605

Алькові[1][2], гагаркові[3] (Alcidae) — родина морських птахів ряду сивкоподібних (Charadriiformes). В Україні помічали лише одного представника родини алькових — люрика.

Будова тіла[ред. | ред. код]

Унаслідок свого густого чорно-білого оперення, випрямленого ходіння на суші і розповсюдження в полярних регіонах, алькові сильно нагадують пінгвінів. Проте спорідненості між обома групами птахів немає, а схожість розвинулася в результаті конвергентної еволюції.

На відміну від пінгвінів, алькові, за виключенням великої гагарки, вміють літати. Вони також хороші плавці, але на суші пересуваються досить незграбно. Алькові живуть переважно на морі. При пірнанні на глибину до 100 м вони використовують свої крила для того, щоб гребти. Оперення змінюється все відразу в певну пору року, тому бувають тимчасові періоди, коли вони не можуть літати.

Розмноження[ред. | ред. код]

Для висиджування яєць алькові тривалий час проводять на суші. В цей час більшість з них живе у величезних колоніях на крутих скелястих берегах. У гніздах алькових, як правило, зустрічаються від одного до двох яєць.

Еволюція[ред. | ред. код]

Найдавніші рештки алькових датуються міоценом, близько 15 мільйонів років тому. Деякі зоологи зараховують до родини алькових навіть ще стародавніші копалини з еоцену. Більшість знахідок, зокрема найстародавніших, були зроблені в північному тихоокеанському регіоні. Переселення алькових до Атлантичного океану відбувалося через південніші широти. Шлях через Північний Льодовитий океан був відкритий тільки після утворення Берингової протоки.

На відміну від більшості інших морських птахів, роди алькових містять невелику кількість видів. Це пов'язано з малим розповсюдженням цієї родини. Сьогодні, як і раніше, алькові мешкають в холодних морях північної півкулі. У тепліших морях риби, що разом з крилем є головною їжею алькових, розвивають швидкості, що не дозволяють на них успішно полювати. Види алькових, що зустрічаються в південніших широтах, виживають тільки за рахунок холодних морських течій, що піднімаються на поверхню океану поблизу Каліфорнії і Мексики.

Класифікація[ред. | ред. код]

Конюга велика
Топорик

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Птахи України. Архів оригіналу за 25 жовтня 2020. Процитовано 12 серпня 2020. 
  2. Пернаті друзі, птахи України. Архів оригіналу за 14 грудня 2019. Процитовано 14 грудня 2019. 
  3. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.

Література[ред. | ред. код]

  • Гулай В. И. Люрик на западе Украины // Вестн. зоол., 1983. — № 5. — С. 53.
  • Зоологія хордових / Захаренко М. О., Курбатова І. М., Митяй І. С., Дегтяренко О. В. — К.: АГРАР МЕДІА ГРУП, 2015. — 380 с.