Альпінарій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альпінарій біля Королівського будинку на Шахені в Гарміш-Партенкірхені, Німеччина

Альпінарій (англ. alpine garden, alpinarium, alpinum) — це приватний або ботанічний сад, що спеціалізується на колекціонуванні та культивації альпійських рослин, які в природі ростуть високо в горах, таких як Кавказ, Піренеї, Скелясті гори, Альпи, Гімалаї та Анди.

В альпінарії намагаються відтворити умови місць походження рослин, наприклад великі камені та гравійні ложа. І хоча рослини часто добре переносять низькі температури, вони як правило дуже погано витримують застій вологи у зимові місяці. Як правило використовуються бідні (піщані) ґрунти з надзвичайно добрим дренажем. Однією з головних перешкод на шляху до створення альпінарію — невідповідність природних умов умовам на батьківщині рослин, наприклад занадто м'які або холодні зими або багато дощів. Для уникнення цього, рослини часто вирощують у неопалюваній оранжереї, де намагаються відтворити природні умови. Дрібним випадком альпінарію є альпійська гірка.

Перший справжній (у природному середовищі) альпінарій був створений Антоном Кернером 1875 року на горі Блазер (Тироль, Австрія) на висоті 2190 м.н.м.[1]

Види альпінаріїв

[ред. | ред. код]

Розрізняють два основні види альпінаріїв: альпійська гірка та альпійський лужок. Альпійська гірка є моделлю природного горбистого ландшафту, може створюватись на схилі чи штучному насипі, декорованому камінням. Альпійський лужок імітує природні ландшафти долин і рівнинних ділянок альпійських високогір’їв. Під час їхнього планування виокремилися кардинально протилежні напрями — природний та геометричний (терасований), але основна вимога до них залишається єдиною — максимальна природність і гармонія з навколишнім ландшафтом. У 21 ст. альпінарій є важливим декоративним елементом садово-паркового мистецтва; науковим об’єктом — місцем інтродукції рослин альпійської та субальпійської флори, колекційною ділянкою й навчальним центром.

Рослини

[ред. | ред. код]
Альпійські сади Бетті Форд

Типові рослини альпінарію включають[2]:

Ботанічні сади з альпінарієм на відкритому повітрі або в оранжереї

[ред. | ред. код]
Альпінарій в ботанічному саду Білефельда, Німеччина
Альпінарій Падуанського ботанічного саду, Італія
Бельгія
  • Plantentuin Universiteit Gent
Франція
Німеччина
Італія
Нідерланди
Велика Британія
США

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Блазер в онлайн-енциклопедії AEIOU[недоступне посилання з червня 2019]
  2. Collins complete garden manual. United Kingdom: HarperCollins. 1998. с. 290. ISBN 0004140109.

Посилання

[ред. | ред. код]