Альпінізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альпіністи долають відкриту розколину
Альпініст долає льодову стінку

Альпіні́зм — вид спорту, що основною метою ставить сходження на природні та штучні скелі та стіни, зокрема на гірські вершини.

Як правило, технічна частина маршруту — від сотень метрів до декількох кілометрів, при цьому протягом всьому маршруту, як правило, не існує стаціонарних точок страховки. Сходження в залежності від складності і протяжності маршруту може тривати від декількох годин, до декількох днів, тижнів і навіть місяців.

Виділяють альпійський і гімалайський стилі сходжень.

Альпійський стиль — це послідовний підйом на вершину разом з всім спорядженням.

Гімалайський стиль відрізняється попередньою підготовкою маршруту сходження, провішуванням страхувальних мотузок (перил), встановленням проміжних таборів, доставкою спорядження і кисню в ці табори, що передбачає багаторазові підйоми і спуски з табору в табір. Гімалайський стиль — це своєрідна облога гори, що займає іноді 2-3 місяці, але саме така тактика дозволила досягнути вершин Евереста та інших восьмитисячників.

Розрізняють одинадцять категорій складності маршрутів: 1Б, 2А, 2Б, 3А, 3Б, 4А, 4Б, 5А, 5Б, 6А, 6Б.

Альпінізм сьогодні[ред.ред. код]

Сьогодні в Україні вищим і дуже престижним досягненням в альпінізмі вважається сходження на восьмитисячники. До цього прагнуть окремі альпіністи, клуби і збірні команди зі статусом національних. При цьому не важливо який восьмитисячник (та на який заявку подати можна), за яким маршрутом (та хоч по найпростішому, багаторазово пройденому іншими раніше, лише б зійти). Не важливо в якому стилі (найчастіше в надійному «гімалайському»: підготовленим шляхом, з поступово організованими таборами, великою командою, дуже часто по чужих перилах або слідах, оскільки на простих маршрутах зараз зазвичай одночасно працюють кілька експедицій — до 15-20 на одному маршруті).

Причини цього явища зрозумілі і з'ясовні. У той час, коли відбувалося освоєння Гімалаїв альпіністами інших країн, горосходжувачі СРСР не мали такої можливості, і мрією декількох поколінь була Гімалайська експедиція. Варячись у власному соку, в своїх уявленнях про вищі альпіністські досягнення ми зупинилися на рівні розвитку світового альпінізму 50-60-тих років. І сьогодні, отримавши свободу переміщень, в силу інерції не здійснених бажань і необхідність пройти, пережити цей етап розвитку, ми зосередилися на восьмитисячниках. Через нашу особисту бідність такі експедиції проводяться зазвичай за рахунок держави чи спонсорів. Як наслідок, це зумовлює необхідність виправдати виділені на експедицію засоби, обов'язково зійти на вершину (в іншому разі не пустять, не виділять грошей, не візьмуть до складу тощо) і зводять цим вибір маршруту і стиль його проходження до найпростішого і надійного.

Тим часом світовий спортивний альпінізм, вичерпавши, в основному, можливості восьмитисячників (першосходження і логічних першопроходжень нових шляхів, альпійський стиль і безкисневі сходження), переключився на найскладніші стінні маршрути в нових районах Землі (в тому числі Гімалаях і Каракорумі, але не на восьми-, а семи-, шести- і нижче тисячники, що мають великі круті стіни, наприклад, — Чангабанг в Гарвалі), залишивши підйоми на восьмитисячники по технічно простим шляхах тим, хто не здатний з якихось причин пройти складну стіну. З іншого боку до поділу альпінізму на види і спеціалізації альпіністів у них закономірно привело прагнення до вдосконалення і вищих досягнень. Сьогодні у світовому альпінізмі існують такі основні напрямки:

Rock climbing — скелелазіння[ред.ред. код]

Це поняття розуміється набагато ширше і багатше ніж у нас: не тільки як змагання та підготовка до них, а будь-яке вдосконалення в пересуванні по скелях лазінням. Хтось лазить зі страховкою по заздалегідь «пробитих» гаками скелях, хтось — із самостійною організацією страховки в процесі проходження маршруту, а хтось взагалі без страховки. Одні люблять теплі короткі скелі, інші здійснюють сходження на «великі стіни», наприклад — en:El Capitan в Каліфорнії або en:Ulamertorssuaq в Гренландії, прагнучи пройти їх лазінням (тобто в нашому розумінні займаються альпінізмом). І скрізь є свої досягнення, свої рекорди. Багато хто знаходить інтерес в універсальності, не віддаючи переваги жодному з напрямів. Деякі вважають, що «чисте» лазіння повинно виключати будь-які допоміжні засоби, що полегшують лазіння, зокрема туфлі (лізуть босоніж), магнезію.

Особливо цінується подолання скель максимальної складності, що призвело до розширення шкали оцінки труднощі лазіння з 6 до 11 балів (по УІАА), появі в провідних скелелазний країнах своїх національних рейтингів труднощі. На сьогодні найкращими світовими досягненнями є проходження маршрутів (французька шкала) 9a к.тр. (Можливо, пройдений і перший маршрут 9b, але багато експертів сумніваються в цій оцінці). Це доступно найвидатнішим декільком скелелазам в світі[1]

У заняттях скелелазінням кожен може досягти досконалості і виділитися з маси скелелазів, знайшовши спеціалізацію, що найкращим чином відображає його індивідуальність. Тому в змаганнях беруть участь ті, кому вони подобаються, хто це робить успішно і є надія і перспектива піднятися на сходинку п'єдесталу. Решта, при великому різноманітті скелелазіння, шукають свій шлях, багато хто займається ним тільки через одержуване при русі по скелі задоволення.

Серед скелелазів дуже цінується проходження нових маршрутів. Знайшовши новий маршрут, підготувавши його і пройшовши його, автор привласнює йому назву. Дуже престижно в скалолазному середовищі мати «свої» маршрути. Досить часто з цією метою скелелази організовують і проводять експедиції у віддалені райони. Останнім часом популярністю користується Центральна Африка і Мадагаскар.

Особливо слід виділити першопроходження скелелазами нових маршрутів на «великих стінах». Часто такі складні (на окремих ділянках до 8с к.скл.) довгі (до 1200–1300 м) маршрути на крутих стінах спочатку «пробиваються» страхувальними шлямбурами «зверху — вниз», а потім проходяться лазінням. Прикладом такого стилю може бути проходження в 2001 р. Алексом Хубером нового маршруту на Ель Капітан. Це викликає негативну оцінку у прихильників класичної схеми проходження стін: знизу-вгору. Тим не менше, такий стиль виправданий, має право існувати і повинен заохочуватися для проходження нових маршрутів по «дзеркалах», де немає можливості організувати страховку звичайним способом.

Більше захоплення викликає першопроходження скелелазами маршрутів на «великих стінах» без попередньої підготовки маршруту, з організацією страховки під час проходження за допомогою закладок і «френдів», з першої спроби і без зривів. Тут гідно захоплення і не заслужено мало відгуків отримало сходження в 2002 р en : Mauro Bole («Бубу») на en : Shipton spire, 5852 м (Пакистан, Каракорум) з ділянкою максимальної складності 8а («Жінка і магнезія», 1300 м). Але не менш цікаві сходження в такому стилі, здійснені Куртом Альбертом, Стефаном Гловачем, Катрін Дестрівель, Лінн Хілл, братами Хубер (Томасом і Алексом) та іншими прекрасними скелелазами, здійснені на великих стінах світу.

Багато часу скелелази приділяють проходженню лазінням складних маршрутів на «великих стінах», які раніше проходилися на ШТО (штучних точках опори). І тут відбувся поділ на тих, хто заздалегідь «готує маршрут» (створює на проблемних ділянках надійні точки страховки) і тих, що йдуть лазінням з самостійною організацією проміжних точок страховки.

Іноді скелелази влаштовують заочні змагання, встановлюючи рекорди часу проходження популярних маршрутів на «великих стінах». Це справжні «перегони по вертикалі». Маршрути, прохідні звичайними (але добре підготовленими) альпіністами за 3-5 днів, «біжать» за 2,5-4 години (Ель-Капітан: Хірояма — Флорін «Ніс», брати Хубер «Зодіак» і ряд інших). Але слід зазначити, що маршрути ці вивчені рекордсменами в процесі багаторазових тренувальних проходжень, а сам рекорд ставиться з серйозними порушеннями традиційних видів страховки. Такі рекорди дивують і захоплюють, але далеко не так як сходження Олександра Хубера в стилі «абсолютного соло» (без якої б то не було страховки). Таке лазіння вимагає не тільки філігранної техніки, супернадійного лазіння, але і максимальної зосередженості, концентрації, величезної волі і врівноваженої психіки. Питання солопроходжень торкнемося далі.

Отже: скелелазіння багатогранне, дозволяє кожному знайти своє місце, де він може розкритися максимально, відповідаючи конституції свого тіла, типу нервової системи, психіці, амбіціям врешті-решт! Задамося питанням: чи є чемпіон світу зі скелелазіння найкращим скелелазом світу? Звичайно ні! Він виявився кращим за інших учасників цих конкретних змагань, і тільки. Адже змагання для об'єктивної оцінки та можливості порівняння результатів з усіх численних видів лазіння по скелях вибрали всього декілька, і не всім, що змагаються, вони відповідають. Поза змагань вони могли б проявитися в інших видах як найкращі!

Наші ж скелелази, спостерігаючи лише видиму частину айсберга (спілкуючись з іноземними скелелазами тільки на змаганнях або в період підготовки до них), підсвідомо спираючись на досвід радянського періоду спортивного скелелазіння, захопилися змагальним спрямуванням, ігноруючи інші. А найбільш «спортивні» «скелелази» перестали лазити по скелях взагалі!

Big Wall Climbing, або технічні сходження[ред.ред. код]

Це — подолання дуже крутих скельних стін великої протяжності не залежно від абсолютної висоти вершини. Це можуть бути і великі стіни біля моря (кілометрові відвісні в норвезьких, гренландських або ісландських фіордах), і високі вершини в Гімалаях (Чангабанг, 6800 м, 1400-метрова стіна), теплі, а іноді жаркі стіни (Ель-Капітан в Каліфорнії) або холодні вершини Патагонії Гренландії або Баффінова Землі. Від скелелазіння цей напрямок відрізняє необхідність застосування на маршруті для його проходження не тільки вільного, але і штучного лазіння (лазіння на штучних точках опори — ШТО). У зв'язку з цим народилася система оцінки труднощі (небезпеки) штучного лазіння. Але все ж — це альпінізм або скелелазіння? Немає чіткої межі, та й не потрібно. Ніхто не збирається ставити тавро: це — скелелаз, це — альпініст, а це — турист. Все це види діяльності людини в горах, і кожен буде називатися так чи інакше в залежності від того, чим в даний момент займається.

«Big Wall». Зазвичай на таких маршрутах немає полиць (ночівлі в гамаках або на підвісних платформах), немає води (доводиться тягнути з собою іноді до 100 літрів), а проходження таких стін займає до 30 днів (іноді — і до 40) при складному вільному і штучному лазінні. Для таких сходжень існує і постійно вдосконалюється технічний арсенал, що дозволяє швидко і максимально можливо надійно в незручному положенні організувати точку страховки або опори, висячий іноді багатоденний бівак, приготування їжі на вису й ін.

Від сходжувачів «Big Wall» вимагає перш за все вміння жити на стіні, у вертикальному вимірі. Це не просто день у день лізти, страхувати, спати, готувати їжу, нужду справляти і т.і., пам'ятаючи щомиті, що під тобою прірва.

Цей напрямок також має різні форми, що дозволяють альпіністові найкращим чином розкрити свої здібності. В першу чергу — тактика сходження. Одні групи попередньо обробляють маршрут, провішуючи пройдену його частина мотузками, на ночівлі спускаючись під стіну. Інші йдуть без обробки, організовуючи висячі біваки. Є комбіновані варіанти, наприклад — маршрут умовно ділиться на три частини: спочатку проводиться обробка першої частини з ночівлями під маршрутом, потім перенесення біваку до вищої точки обробленої ділянки та обробка другої частини маршруту з поверненням на висячий бівак; після проходження двох третин маршруту — вихід на штурм з щоденною організацією біваку у міру підйому. Найбільш надійна, і з цього найбільш поширена так звана, «капсульована» тактика, коли група, маючи підвісну платформу з наметом, місячний запас води, їжі та пального, мотузок метрів 300–500 для обробки, облогою бере стіну навіть при тривалій негоді.

Велику роль відіграє стиль проходження маршруту. Найчастіше перший (лідер), вийшовши на довжину мотузки, закріплює її, після чого інші піднімаються по перилах. Але також часто рух по перилах вважається явищем негативним, всі учасники сходження йдуть лазінням. Лідер зазвичай прагне пройти маршрут вільним лазінням, без ШТО (штучних точок опори), але найчастіше це не можливо — надто складно першому організовувати собі страховку на крутих складних скелях. З'явився стиль «подвійного» проходження маршруту: маршрут проходиться з ШТО, на маршруті організовуються і залишаються надійні точки страховки, група спускається під маршрут і після відпочинку повторно проходить його, але вже вільним лазінням. Таким чином, група на одному маршруті «збирає два врожаї»: першопроходження нового маршруту і проходження цього маршруту вперше вільним лазінням.

У технічному альпінізмі, як і в інших напрямках, існують альпіністи-одинаки. При цьому одні з них застосовують різні засоби страховки для лазіння «соло», інші ж йдуть без страховки, саме так розуміючи «вільне» лазіння. Для сходжень «соло» альпініст повинен мати не тільки дуже гарну техніку, що дозволяє надійно, з великим запасом надійності долати перешкоди на маршруті, але і особливу нервову систему (частково — від природи, частково — треновану), а також (і це найголовніше) щасливу зірку в гороскопі, що відає удачею. Зазвичай складне сходження в стилі «абсолютного соло» вчиняється після багаторазового проходження і вивчення маршруту, тренувань на його окремих ділянках.

Не всім дано стати соло-альпіністом, повторимося: для цього необхідно не тільки бути висококласним клаймером, але і мати від народження особливу нервову систему.

Великим досягненням в Big Wall Climbing вважається проходження лазінням маршрутів або їх окремих ділянок, раніше пройдених з ШТО. Але найбільш престижне проходження нових маршрутів.

З можливих стилів сходження більше цінуються ті, що «чистіше» і найменш затратні за часом:

 • Максимальне використання для проходження маршруту лазіння, з мінімальним застосуванням ШТО, при цьому не тільки лідером групи, але й іншими її членами.
 • Відмова від «брудних» способів подолання скель з використанням скайхуків по шлямбурних дірках, шлямбурних гаків, застосування перфоратора тощо
 • Мінімізація кількості спорядження для проходження маршруту і організації біваку, мінімум води і продуктів, що знижує надійність проходження, але збільшує швидкість за рахунок відмови від громіздкого обозу (витягування важких вантажів).

Це можливо при:

 • Виборі нитки маршруту після детального вивчення стіни і її розвідки з максимальним використанням її природних можливостей (рельєфу, тріщин, полиць, снігових та льодових «наліпок».
 • Ретельній розробці тактики сходження.
 • Відмінній підготовленості учасників сходження і тверезій оцінці своїх можливостей.
 • Виборі періоду стійко гарної погоди (знання метеорології, терпіння і вміння вичікувати, везіння).

У розряд звичайних перейшли багатоденні сходження в класичному для «Big Wall» надійному «капсульованому» стилі. Викликає подив і суперечить логіці альпінізму стиль, що з'явився у любителів гострих відчуттів (ШТО А4 і А5), вибору з усіх можливих на даній ділянці маршруту варіантів найбільш небезпечного, де точки опори найменш надійні.

Викликають захоплення сходження в стилі «нон-стоп», коли група, максимально полегшивши за рахунок відсутності біваку і взявши мінімум продуктів, пересуваючись в основному лазінням (без ШТО), рухається безперервно до вершини (вночі при світлі ліхтарів або використовуючи полярний день на Крайній Півночі). Таким чином проходяться за дві-три доби маршрути, які раніше проходили за місяцьє Але яку витривалість потрібно мати при цьому.

Сьогодні у всьому світі Big Wall Climbing — найпопулярніший і найпрестижніший спортивний напрямок в альпінізмі. З досягнень останніх років відзначимо визнання (у різні роки) найкращими сходженнями року проходження маршрутів на en : Trango Tower, en : Ulamertorssuaq, en: Changabang, en: Bhagirathi та ін.

Ice- i mixt-climbing — льодолазіння і лазіння мікст[ред.ред. код]

Подолання крутих льодових маршрутів по замерзлих водоспадах, льодово-сніговими кулуарами, по крутих льодових схилах, обмерзлих скелях тощо Удосконалення в даному виді призвело до появи спеціального льодового спорядження нового покоління, шкал оцінки труднощі льодових та мікст- маршрутів і видатних фахівців у цьому виді. Тут особливо важливо все оснащення сходжувача:

 • Легкий, зручний, дихаючий, теплий і непромокаємий одяг.
 • Взуття тепле (але не вільне і не затісне), що добре тримає кішки.
 • Окуляри, що не запотівають і швидко сохнуть від бризок води.
 • Ненамокаючі, теплі, протиударні рукавички, що дозволяють вільно працювати зі спорядженням.
 • Кішки і льодові інструменти, що найкращим чином підходять саме до цього маршруту і його стану.
 • Те ж стосується і страхувального спорядження (льодобури звичайні не підуть в перемерзлу зимову кригу або в тонкий шар натічної криги).
 • Лавинний детектор, на випадок сходження лавини.

Так як сучасні льодові і мікст- маршрути в горах проходять в місцях, особливо потенційно небезпечних льодовими обвалами, камнепадами, лавинами і ін., то крім оснащення, гарної техніки і фізпідготовки найважливішими є:

 • Знання природи гір, їх життя, небезпек і способів їх знизити до мінімуму (особливо щодо стану снігу і льоду, лавин, льодових обвалів, каменепадів, сніжних карнизів).
 • Уміння спостерігати, аналізувати і робити правильні висновки про стан маршруту, ступінь його небезпеки і шляхи її зниження.
 • Вибір дати сходження, оптимальної з точки зору безпеки та стану маршруту (ідеальним є ранній вихід в ясну морозну ніч в повний місяць, в період усталеної гарної погоди).
 • Тактичний розрахунок руху по маршруту з метою уникнути або знизити ступінь небезпеки за рахунок правильного вибору часу доби проходження кожного конкретної небезпечної ділянки,
 • Досвід та інтуїція сходжувачів.

На довгих складних маршрутах цього класу особливо вигідна тактика «нон-стоп», але її використання допустиме лише висококласними альпіністами, які мають багатий досвід і вміння пересування в будь-яку погоду.

Сучасні змагання в льодолазінні. Вони поступово відходять все далі від основної мети — сходжень. Поступово перетворюються на акробатичні циркові виступи «на публіку», «шоу» для народу .. Вигідні як рекламні заходи виробникам спорядження та спортсменам-професіоналам.

High altitude climbing — висотні сходження[ред.ред. код]

Зазвичай маються на увазі сходження на найвищі вершини світу — восьмитисячники. Гори такої висоти розташовані в Гімалаях і Каракорумі (Непал, Китай, Індія, Пакистан). Тут через особливості великих висот (холод, низький атмосферний тиск і тому малий вміст кисню в повітрі, сильні вітри і т. д.) технічна складність маршрутів значно нижча, ніж в Big Wall Climbing.

Давно знайдені і пройдені найпростіші шляхи до вершин восьмитисячників; альпіністи зійшли не тільки на головні, а й на другорядні вершини масивів; пройдені нові, більш складні маршрути, в тому числі і стінні, і об'єктивно небезпечні. Паралельно зростанню технічної складності маршрутів, спортивний висотний альпінізм йшов по шляху відмови від надійної «гімалайської» тактики (тактика тривалої облоги) і переходу до «альпійського» стилю сходжень (швидкий штурм, коли все необхідне для сходження несеться з собою, маршрут заздалегідь не обробляється) . Багато альпіністів відмовилися від застосування кисню, тим самим створивши додаткові труднощі і небезпеки у своєму перебуванні в т.зв. «Зоні смерті». З'явилися висотники-одинаки. Для особливого ускладнення умов сходження їх почали здійснювати в період несприятливої погоди — в літній мусон, взимку.

Дуже цінуються одиночні сходження (але тільки, якщо вони дійсно одиночні, тобто на маршруті в цьому сезоні не ступала нога людини, немає старих поручнів, закидання спорядження та продуктів; а не підйом поодинці за підготовленим іншими шляхом, по їхніх слідах і перилах). Тут найкращим досягненням залишається безкисневе сходження Райнхольда Меснера на Еверест (1980 р.) по новому шляху в мусонний період, коли в районі Евересту не було жодної експедиції.

З'явився підвид, що дискредитує складність і цінність простих маршрутів на восьмитисячники — швидкісні сходження від базового табору до вершини і назад менш ніж за добу. В цьому напрямку досягли успіху французи (Марк Батар, Крістоф Лафайе та ін.) і росіяни (О. Букреєв, В. Балибердін та ін.). Так, Марк Батар піднявся в 1988 р без кисню з базового табору на Еверест по класичному маршруту за 22 години 30 хвилин!

Сьогодні майже не залишилося можливостей для першопроходження на восьмитисячники: західна стіна К2, східна Канченджанга. Повторення раніше пройдених складних маршрутів чомусь не викликає ентузіазму в альпіністів — проблем багато, а слава вже дісталася першопрохідникам. Тому і виникають іноді на простих маршрутах картини з часів «золотої лихоманки» Клондайку при переході перевалів, коли з ранку альпіністи шикуються в колону і безперервним струмочком рухаються в напрямку вершини.

Для сучасного досвідченого альпініста сходження на восьмитисячник — подія визначна, яскрава, але особиста, яка не є спортивним досягненням світового значення. Таке сходження по звичайному шляху в класичний «немуссонний» час при правильному, «поважному» ставленні до гори (до стану маршруту та погоди) стало рядовим. А колекція з чотирнадцяти рядових сходжень, нехай і восьмитисячників, — також досягнення особисте, давно не йде ні в яке порівняння з подвигом «піонерів» Р. Меснера і Є. Кукучкі (які, до речі, вже тоді йшли не по «класиці», а новими технічно важкими шляхами, поодинці, в мусонний період і т. д.)

Окремо виділилися прикордонні з альпінізмом напрямки — підйом на вершину з наступним швидкісним спуском на лижах або монолижі, з парашутом, на дельтоплані або параплані тощо Це дозволило окремим видатним альпіністам за день проходити в стилі «соло» декілька складних стін.

Поділ і спеціалізація — явища закономірні і необхідні для розвитку і вдосконалення в будь-якому процесі чи явищі. Так фізика, виділившись з природознавства, поступово ділилася на механіку, оптику, термодинаміку, ядерну фізику і т. д. Механіка — на статику, кінематику, динаміку. Але тільки всі в сукупності вони складають фізику. Альпінізм підкоряється тим же законам розвитку, але гармонійно, без ущербності та однобокості може еволюціонувати лише при рівномірному розвитку всіх напрямків.

Український альпінізм має давні традиції і великий досвід у всіх перерахованих видах, в тому числі і технічному альпінізмі. Але сьогодні цей напрямок значно відстав від світового рівня, накопичений досвід втрачається, а традиції забуваються. Основною причиною є штучне зміщення пріоритетів на користь восьмитисячників, технічний альпінізм в Україні став не престижним, і лише нечисленні фанати продовжують мріяти про великі стіни.

Результат — ось уже чотирнадцять років українські альпіністи не здійснювали складних стінних першопроходжень!

P.S. Сталося чудо! Після чотирнадцяти років мовчання українці «сказали» своє слово в «Big Wall», та яке!

 1. Вітаємо команду одеситів: В. Могила, А.Жилін, А.Лавриненко, В.Яричевський здійснили висококласне сходження по новому шляху на en: Grate Trango.
 2. Особливо слід відзначити збірну українсько-російську жіночу команду у складі Марина Коптєва (Україна), Аня Ясинська (Україна) і Галя Чібіток (Росія):
1911. «Кришталевий Пік» (за народним голосуванням) отримала ця команда в проекті «Women's Alpine Project», а саме, за сходження на п. Амін Бракк по м-ту «Czech Express» (6B).
1911. Сталевого Ангела (обирали експерти) отримала Марина Коптєва за своє весняне соло-сходження на Морчеку по м-ту «Центр» (6A).
1912. Номіновані на премію ім. Карла Унтеркірхера (Karl Unterkircher Award) за першопроходження на en: Great Trango Tower. Журі при цьому зазначило, що нагородило цією премією українську жіночу команду за їх вміння використовувати технічно складні елементи сходження і за уособлення собою значного внеску в розвиток жіночого альпінізму.
1912. Одержали премію «Золотий льодоруб Росії» за вищевказане сходження.

Альпінізм в Україні[ред.ред. код]

Результати чемпіонату світу по альпінізму. Клас технічний[ред.ред. код]

Судівство — м. Москва, 27 жовтня 2013 р.

 • 1-е місце — пік Блока (Україна)
 • 2-е місце — пік Вільної Кореї (Росія)
 • 3-є місце — пік Одеси (Росія)
 • 4-е місце — вершина Сабах (Росія)
 • 5-е місце — вершина Іскандер (Україна)
 • 6-е місце — вершина Корона (5-та) (Казахстан)
 • 7-е місце — вершина Асан (Білорусь)
 • 8-е місце — вершина Бокс (Киргизстан)
 • 9-е місце — вершина Далар (Білорусь)

Перше місце посіла збірна України у складі: майстер спорту Олександр Лавриненко та майстер спорту Максим Перевалов за першопроходження за маршрутом 6Б к. скл. на пік А. Блока) по Північній стіні. Тренер команди ЗМС М. Горбенко.[2]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Вольфган Гюліх, перший з тих, хто пройшов маршрут цієї складності, ніколи не брав участі у змаганнях, хоча і був визнаний всіма як найсильніший скелелаз Світу. Взагалі біографія Гюліха гідна вивчення скелелазами і обрання як прикладу і наслідування. Він лазив по скелях усіх континентів, у тому числі на скельні стіни en: Fitz Roy в Патагонії (3441 м, Півд. Америка), en: Trango Tower в Каракорумі (6239 м, Пакистан), і ін.
 2. Пік Блока (5239 м) знаходиться Туркестанському хребті (Киргизстан) в районі ущелини Ляйляк. Найбільш складною для сходження є північна стіна, де прокладено близько десяти маршрутів 5-Б — 6-Б категорії складності.


Пальма Це незавершена стаття про туризм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.