Альтаночницеві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альтаночницеві
Самець Ptilonorhynchus violaceus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Надряд: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Альтаночницеві (Ptilonorhynchidae)
GR Gray, 1841
Роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ptilonorhynchidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ptilonorhynchidae
EOL logo.svg EOL: 1615
ITIS logo.svg ITIS: 179663
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9164
Fossilworks: 99144

Альта́ночницеві, Альтанкові або Наметникові (Ptilonorhynchidae) — родина птахів ряду горобцеподібних, що містить близько 20 видів, розподілених по 8 родам. Це середнього розміру птахи, розміри від золотої альтаночниці (22 см, 70 г) до великої альтаночниці (40 см, 230 г). Живляться вони фруктами, але у молодому віці можуть харчуватися й комахами, нектаром та листям. За забарвленням зазвичай темні, лише деякі види мають яскраве оперення.

Альтаночницеві поширені в Австралії та на Новій Гвінеї, переважно в тропічних районах, хоча деякі види мешкають у помірніх південних районах Австралії. Займають багато різних типів навколишнього середовища, включаючи дощові ліси, ліси евкаліптів та акацій, чагарники.

Альтаночницеві — полігінні птахи, а всю роботу із спорудження гнізда та доглядання за потомством здійснює самка. Чашоподібні гнізда роблять на деревах. Живляться комахами, а також ягодами й плодами.

Найхарактернішою особливістю цих птахів є дуже складна шлюбна поведінка. Зокрема в шлюбний період самці будують своєрідні альтанки, що використовуються для приваблення самок. Існує два головні типи цих альтанок. птахи одної групи будують їх, обкладаючи пеличами молодий пагон дерева, часто утворюючи гострий яткоподібний дах. Інша група птахів будує альтанки у вигляді двох стін з вертикально розташованих паличок. Обидва типи альтанок самець прикрашає яскравими об'єктами, які він може знайти, зокрема яскравими камінцями, ягодами, квітами, раковинами, пір'ям, інколи пластмасовими предметами, монетами, шматочками скла. Альтанки одного виду зазвичай одної форми, але можуть істотно відрізнятися одна від одної, а набір прикрас залежить від наявних ресурсів, коли ж їх мало, самці часто крадуть їх у сусідів. Також було показано, що набір і тип прикрас кожного виду відповідає уподобанням самок. при пошуку самця самки зазвичай відвідують багато альтанок, інколи кілька разів повертаючись до одної, спостерігаючи за шлюбним ритуалом самця. Часто багато самок обирають одного самця, а решта самців залишаються без пари. Наступного разу самки віддають перевагу тому ж самому самцю, вимагаючи менше від його альтанки.

Посилання[ред.ред. код]