Альтернативна історія (фантастика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Альтернативна історія — жанр фантастики, присвячений зображенню реальності, яка могла б бути, якби історія, в один зі своїх переломних моментів (точок біфуркації або точок розвилки) пішла іншим шляхом.

Особливості жанру[ред. | ред. код]

У творах цього жанру неодмінним елементом сюжету є зміна історії в минулому (щодо моменту створення твору). За ідеєю автора, в деякий момент минулого з якої-небудь причини або випадково, або в результаті втручання зовнішніх сил, наприклад, прибульців із майбутнього, відбувається щось відмінне від того, що відбувалося в реальній історії.

Події можуть бути пов'язані з широко відомими історичними епізодами чи особами, а може видаватися, на перший погляд, малозначним. У результаті цієї зміни відбувається «розгалуження» історії — події починають розвиватися за іншим сценарієм. У світі зі зміненою історією і відбувається дія книги.

В одних випадках описуються події, пов'язані з самим «розгалуженням», в інших виклад фокусується на ситуаціях, незвичайних чинності зміни реальності, в третіх основною темою стають спроби героїв за допомогою подорожі в часі повернути історію в початкове русло, вдруге змінити її в іншому напрямку або, навпаки, «закріпити» змінену реальність.

У деяких творах замість або разом з ідеєю переміщення в часі використовується ідея паралельних світів — «альтернативний» варіант історії реалізується не в нашому світі, а в паралельному, де історія йде іншим шляхом. Таке трактування дозволяє усунути відомий логічний парадокс подорожі в часі, відомий як «парадокс убитого дідуся».

Піджанри і споріднені жанри[ред. | ред. код]

  • Альтернативна географія передбачає інший розвиток історії, виходячи з припущення, що у Землі інша географія.
  • Криптоісторія — різновид альтернативної історії, присвячена далекому минулому. Виходить з припущення, що стародавня історія відрізнялася від відомої нам, була сфальсифікована тощо.
  • Постапокаліпсис — жанр, присвячений опису цивілізацій, які пережили важкий катаклізм (ядерну війну, екологічну катастрофу, епідемію). Близький до жанру антиутопії.
  • Стімпанк (паропанк) — жанр, присвячений опису суспільств, що знаходяться на рівні технологій XIX — початку XX століття.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]