Альтернативний рок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альтернативний рок
Стилістичні походження
Походження
Типові інструменти
Популярність Обмежена перед успіхом
гранджа і бріт-попа у 1990-х
Широко поширений з того часу.
Піджанри
Дженгл-попБріт-попГотичний рокГранджГаражний рокДрім-попІнді-попІнді-рокКоледж-рокМат-рокНойз-рокПост-рокШугейзингЕмо
Споріднені жанри
Альтернативний метал

Альтернативний рок (англ. Alternative rock) — термін у музиці, під яким розуміють різні жанри рок-музики, що протиставляють себе традиційним. Термін з'явився в 1980-их роках й охоплював безліч жанрів, що беруть свій початок в панк-року, пост-панку й інших. Наразі альтернативний рок розділяють на дві стадії: перша — це гурти 1980-их років із широким діапазоном музичної самоідентифікації; друга — гурти 1990-их років, що одержали після комерційного успіху американського гранджу в 1991—1993 роках таку ж підтримку великих лейблів і розкручування, як і традиційні естрадні й рок-колективи (сам альтернативний рок в ті роки став асоціюватися в основному із гранджем і пост-гранджевими гуртами, таким чином, ставши жанром), при цьому більше безкомпромісні ансамблі пішли в андерграунд.

Термін «альтернативний рок» найуживаніший в США, в той час як у Великій Британії, а також Росії частіше використовують назви «альтернативна музика» й «альтернатива». В Україні використовують обидва терміни.

Історія[ред. | ред. код]

Sonic Youth

У США на початку 1980-х на декількох радіостанціях при коледжах уперше стали грати альтернативний рок. Більшість комерційних радіостанцій ігнорували цей жанр. У Великій Британії альтернативний рок популізувався завдяки таким ді-джеями, як Річард Скіннер, Енні Найтінгейл і Джон Піл, що підтримували альтернативну музику на радіо BBC. До середини 1980-х у США альтернативний рок став популярним і поширився на багато які радіостанції коледжів. Це привело до вживання в Америці назви «коледж-рок». У Великій Британії альтернативний рок (там уживався термін «інді-рок») домігся істотного успіху: багато альтернативних гуртів нерідко попадали у верхні рядки хіт-парадів (однак найрадикальніші музичні форми продовжували залишатися в тіні). 1986 року MTV в США почав показувати нічну програму про альтернативну музику «120 хвилин». Нарешті, наприкінці 1980-их у Північній Америці такі комерційні станції як WFNX (Бостон, Массачусетс) і KROQ (Лос-Анджелес, Каліфорнія) почали грати альтернативний рок.

Найбільш відомі альтернативні гурти середини 1980-их були американські R.E.M., Sonic Youth, The Replacements й Hüsker Dü; і англійські New Order, The Smiths, The Cure, The Jesus and Mary Chain. Альтернативні гурти 1980-их не домоглися великого успіху, але дуже вплинули на наступне покоління музичних гуртів, дали основу для їхньої популярності. Ці гурти пробилися в мейнстрім 1990-их, зробивши альтернативу найпопулярнішою формою рок-музики того десятиліття. Багато хто з тих артистів відмовлялися від своєї популярності, тому що це суперечило їх DiY-етиці (Do It Yourself — Зроби Це Сам), що альтернатива мала колись. Після того як багато головних гуртів цього стилю розпалися, альтернативний рок втратив свою популярність.

У 2004 році альтернативний рок повернулася у світовий музичний мейнстрим, завдяки таким гуртам, як Franz Ferdinand й Modest Mouse та Skillet.

Альтернатива в США[ред. | ред. код]

Перші американські альтернативні гурти, такі як R.E.M., The Feelies, The dB's й Violent Femmes сполучали панк-рок, фолк і мейнстрімову музику. Із цих гуртів найбільший успіх мав R.E.M., що потрапив в чарти зі своїм дебютним альбомом «Murmur» у стилі дженгл-поп.

Hüsker Dü й The Replacements зі штату Міннеаполис рухалися від жанру хардкора до інших стилів альтернативного року, які тільки з'являлися. Обидві гурти починали з панка-долі, але незабаром змінилися й стали більше мелодійними, що особливо помітно в їхніх альбомах «Zen Arcade» («Hüsker Dü») і «Let It Be» («The Replacements»), що вийшли 1984 року. Альбоми мали успіх і звернули увагу громадськості на альтернативний жанр.

Наприкінці 1980-х на американської андеграундній сцені й на радіо переважали такі коледж-рок групи, як Pixies, They Might Be Giants, Dinosaur Jr, Throwing Muses, а також британські пост-панк групи. Нойз-рокові групи Sonic Youth, Big Black й Butthole Surfers мали такий же успіх. Деякі альтернативні групи почали записуватися на великих лейблах. Успіх R.E.M. й Jane's Addiction був більшим, ніж в Hüsker Dü й The Replacements. Він підготував ґрунт для подальшого прориву альтернативної музики. Деякі групи, наприклад Pixies, були дуже популярні за рубежем, тоді як у країні їх продовжували ігнорувати. На початку 1990-х музична індустрія вже знала про комерційні можливості альтернативного року й активно просувала альтернативні групи, включаючи Dinosaur Jr, FireHouse й Nirvana.

Nirvana

Грандж — альтернативний жанр, створений в 1980-х в Сіетлі, став надзвичайно популярний на початку 1990-х. 1991 рік став знаменним для всієї альтернативи, особливо, для гранджу. Цього року вийшов «Nevermind» — найуспішніший альбом гурту «Nirvana», а також вийшли дебютний альбом «Ten» колективу «Pearl Jam», «Badmotorfinger» гурту «Soundgarden» й «Blood Sugar Sex Magik» гурту «Red Hot Chili Peppers». Все це штовхнуло альтернативний рок в мейнстрім. Альтернатива була лише широким терміном для різних андеграундних груп, «Nirvana» й інші довели індивідуальність цього стилю. Дійсний вибух альтернативного року був організований MTV і фестивалем «Lollapalooza», які «відкрили» альтернативні гурти «Nine Inch Nails», «The Smashing Pumpkins» й «Hole».

У середині 90-х альтернативний рок пішов з мейнстріму, причиною чого стало кілька подій, серед яких смерть Курта Кобейна 1994 року, лідера «Nirvana». Зараз можна говорити про повернення альтернативи в мейнстрім, завдяки таким британським інді-рок гуртам, як «Radiohead», «Muse», «Placebo», американським «The White Stripes», «Linkin Park», «30 Seconds to Mars», «Kings of Leon» і нео-пост-панк групам «Interpol», «Editors» й «The Killers».

Альтернатива у Великій Британії[ред. | ред. код]

Готичний рок утворився із британського пост-панку кінця 1970-х. Більшість перших готичних гуртів, включаючи Bauhaus, Siouxsie & the Banshees, The Cure й The Birthday Party називали свій жанр і готик-роком і пост-панком. Остаточно готичний рок сформувалася на початку 1980-х з появою клубу Batcave й утворенням субкультури готів. У середині 1980-х готичні рок-групи The Sisters of Mercy. The Mission й Fields of the Nephilim досягли успіхів у британських хітах-парадах.

Британський інді-рок й інді-поп вийшов із традиції шотландських груп пост-панка, таких як Orange Juice й Aztec Camera, що грали на деренчливих гітарах та використовували в текстах пісень дотепну гру слів. Найпопулярнішою з перших інді-рок груп стала група The Smiths. Звук їхніх гітар в епоху синтезаторів позначив кінець нової хвилі у Британії. The Smes й The Wedding Present теж пішли шляхом The Smiths. The Wedding Present також взяла участь у виданому в 1986 збірнику C86. Представлені на касеті C86 групи дуже вплинули не тільки на субжанр тві-попа, але й на весь британський інді-рок у цілому. Представницею британського інді-року є також Elle Milano.

У той же час, під впливом таких груп, як The Jesus and Mary Chain, дрім-попа Cocteau Twins й спейс-рока Spacemen 3 з'явився новий музичний рух — шугейзинг. Такі шугейзинг-групи, як My Bloody Valentine, Slowdive, Ride, Lush досить часто з'являлися на сторінках британської музичної преси. Наприкінці 1980-х — початку 1990-х в англійському місті Манчестер з'явився новий альтернативний напрямок за назвою «медчестер». Медчестер-группи (The Stone Roses, Happy Mondays) змішували інді-рок і танцювальну музику.

Американський грандж не встиг досягти такого ж рівня впливу й популярності у Великій Британії, як у США. Із занепадом медчестера й шугейзинга до середини 1990-х сформувався новий музичний напрямок, названий брит-попом, очолюваний такими групами, як Oasis, Blur, Suede й Pulp. Жанр досяг свого розквіту в 1995 році, коли за перші місця в хітах-парадах боролися дві головні групи брит-попа — Oasis й Blur.

Популярність брит-попа ослабшала після виходу третього альбому Oasis «Be Here Now», що не мав значного успіху, а група Blur почала рух убік американського інді-року. У той же час група Radiohead, творчість якої відрізнялася від традиційного брит-попа, почала набирати популярність, особливо після виходу в 1997 році альбому «OK Computer». У наступні роки Radiohead, і такі групи, як Travis й Coldplay стають основними на англійській рок-сцені. Відродження британського інді-рока почалося після того, як успіх американської групи The Strokes досяг Великої Британії. Такі гурти пост-панка, як Joy Division, Wire й Gang of Four дуже вплинули на багато сучасних британських інді-рок груп: (Franz Ferdinand, The Libertines, Bloc Party, Arctic Monkeys).

Альтернативний рок в Україні[ред. | ред. код]

Альтернативні рок-гурти[ред. | ред. код]