Альтобелло Мелоне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альтобелло Мелоне
Altobello Melone
Altobello Melone 003.jpg
Мелоне. Портрет аристократа
Ім'я при народженні Altobello Melone
Дата народження 1491 ?
Місце народження Кремона, Венето
Дата смерті 1543
Національність італієць
Громадянство Італія
Навчання Джованні Белліні
Напрямок Відродження
Роки творчості 1510-1542
Вплив Джованні Белліні, Джорджоне
Твори вівтарі, алегорії, портрети, фрески

Альтобелло Мелоне( італ. Altobello Melone, 1490–1543 ) - італійський художник пізнього Відродження. Робив фрески, релігійні композиції, картини побутового жанру, портрети.


Життєпис призабутого майстра[ред.ред. код]

Належить до призабутих майстрів північної Італії доби Відродження. Дату народження майбутнього художника прорахували зі свідоцтва його співпрацівника і художника Бокаччо Бокаччіно. Тобто, Мелоне народився у 1491 - му чи близько того. На просте походження майбутнього митця вказує і прізвище ( мелон з італійської - диня ).

Худ. Порденоне. «Голгофа», фреска катедрального собору, Кремона.
Джироламо Романіно. «Зшестя Христа в безодню», залишки фрески, церква Санта Марія делла Неве, Пізонья, Італія

Найбільш вірогідно, що народився в місті Кремона, бо довго мешкав і працював саме там. Північне італійське місто розташоване на перетині різних південних і північних шляхів і культурних та стилістичних ідей, що поширювались цими шляхами.

Стилістика робіт майстра - поетична, але дещо еклектична. Його вчителем вважають - Джироламо Романіно. Але творча манера Альтобелло Мелоне мала впливи ломбардських майстрів на кшталт Бартоломео Суарді ( відомішого як Брамантіно ) і водночас тяжіє до зразків Якопо де Барбарі, представників венеціанської школи - Чіма да Конельяно, Джованні Белліні та учнів його майстерні. Більше того, поетичні і незвичні за характером портрети пензля Альтобелло Мелоне близькі до творів талановитих Лоренцо Лотто і самого Джорджоне. Останнього навіть вважали автором деяких портретів пензля Мелоне. Але в разі потреби Альтобелло Мелоне сміливо нехтував класичними законами рівноваги та гармонії заради вияву індивідуальних рис характеру портретованих. Особливо коли ці риси конфліктували з панівними ідеями гуманізму і розпізнавались як непохитна жорстокість, схильність до злочинів, підступність, жага до роскошів і насолод, цинізм. Емоційний діапазон осіб, портретованих Мелоне, надзвичайно широкий - від меланхолії і невпевненості в собі, невдоволенні жорстокостями доби Відродження до несамовитості в злочинах.

1512 року на півночі Італії війська Венеції програли у битві з вояками французького полководця Гастона де Фуа, герцога Немурського. І серед сплюндрованих і пограбованих міст була сусідня Брешія. Два художники ( Джироламо Романіно та Альтобелло Мелоне ) разом з мешканцями, рятуючи власне життя, втекли у дальні гірські села в межиріччях Олья та Мелья. Саме 1512 роком датують виникнення стінописів в невеличкій каплиці Святого Онофріо в Бовеццо. Було створено шість сцен з життя Св. Онофріо, три верхні пов'язують з авторством Джироламо Романіно, а три нижні - з Мелоне ( «Причастя», «Смерть Св. Онофріо», «Поховання святого»). Про це свідчать малий досвід митця та більш архаїчна манера виконання, логічні для молодого художника.

Відомо про контракт художника на створення фресок в катедральному соборі міста Кремона. Він працював там з 1516 року до 1518 з умовою створити стінописи, кращі за твори Бокаччо Бокаччіно. Після виконання двох перших фресок ( «Втеча в Єгипет » і «Винищення немовлят») була скликана комісія для оцінки якості творів. Фрески сприйняли схвально, і Альтобелло виконав чергову фреску «Таємна вечеря», де залишив гордовитий підпис «Altobellus Melonibus» як повноважний майстер. Цикл фресок в катедральному соборі мимоволі став зенітом художньої кар'єри провінційного митця, якому не судилося працювати в відомих мистецьких центрах Італії.

Багато запитань викликав портрет невідомого можновладця з обличчям вольовим, але спотвореним цинізмом, з важким поглядом маленьких, злих очей. Подано погруддя молодика в розкішних шатах і капелюшку, прикрашеному коштовною золотою прикрасою. Жорстокий вираз обличчя цілком співвідноситься з похмурим пейзажем на тлі, де розігралася гроза і похмуро крокують дві бідолашні постаті. Довгий час портрет пов'язували як з різними художниками початку 16 толіття ( найвідоміший з яких був сам Джорджоне ), так і з претендентами-можновладцями, серед яких син-злочинець папи римського - Чезаре Борджіа. Але твір цілком укладається в стиль Альтобелло Мелоне. Позбавлене ніжності і м'якості - і суворе обличчя невідомої аристократки на тлі пагорба з фортечними мурами. Можливо, ми знали б більше, аби не загублене ім'я пані, яку пов'язують з зображенням Альди Гамбари.

Митець надалі працював по замовам церков, але більше як художник-станковіст. Серед творів цього періоду - триптих «Мадонна з немовлям та Архангел Рафаїл і Товія та янгол». Триптих давно розділено на окремі панелі, « Товія і янгол» перейшли в Ашмолеан музей, Оксфорд, «Мадонна на троні » - в університет Міссурі, США.

Дату смерти митця окреслюють третім травня 1543 року.

Галерея[ред.ред. код]

Вибрані твори[ред.ред. код]

« На шляху до Емауса», Національна галерея (Лондон)


Джерела[ред.ред. код]

  • Mina Gregori, Altobello e G. Francesco Bembo, in "Paragone", VIII, 93, 1957;
  • Mina Gregori, Altobello Melone, in I Campi e la cultura artistica cremonese del Cinquecento, catalogo della mostra a Cremona, Electa, Milano, 1985;
  • Marco Tanzi, Riflessioni sull'attività di Altobello Melone dopo il 1520, in "Studi e bibliografie 3", "Annali della Biblioteca Statale e Libreria Civica di Cremona", xxxvii/1, Cremona, 1986
  • Francesco Frangi, Sulle tracce di Altobello giovane, in "Arte Cristiana", 729, 1988
  • Харальд Маркс, «Обзор Дрезденской картинной галереи старых мастеров», Дрезден, Фелькерфройндшафт, третье русское издание, 1986

Посилання[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]