Альфред Лотар Вегенер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альфред Вегенер

А́льфред Ло́тар Ве́генер (нім. Alfred Lothar Wegener, 1 листопада 1880, Берлін — листопад 1930, Гренландія) — німецький метеоролог, геолог, геофізик та астроном, автор теорій руху літосферних плит та ударного походження кратерів на планетах земної групи.

Дитинство[ред.ред. код]

Народився вчений 1 листопада 1880 року в сім'ї берлінського вченого[1], священника[2]. Ще з дитинства Альфред Вегенер виявляв схильність до природничих наук складаючи разом з братом Куртом Вегенером географічні карти. В 1899 році він, з кращим атестатом в класі, закінчує берлінську «Кельнську гімназію» і вступає до берлінського університету імені Фрідріха Вільгельма (нині університет імені Гумбольда). Вибрана ним спеціальність — астроном. І хоча написану ним працю про рухи планет високо оцінюють спеціалісти, найбільшим захопленням стає метеорологія. Особливо в цьому плані його цікавить острів Гренландія, тому в вільний час він займаеться підготовкою до полярних експедицій — робить великі лижні переходи, займаеться ковзанярським спортом та конструює повітряні кулі та змії (адже саме за їх допомогою він збирався вивчати верхні шари атмосфери). Також в студентські роки брати Вегенери захоплюються екскурсіями по горам Тіроля (східні Альпи). Провчившись також (згідно з правилами тодішньої вищої німецької школи) по одному семестру в Гейдельберзькому та Інсбрукському (Австрія) університетах, в 1904 році він захищає дисертацію і закінчує університет за спеціальністю астроном.

1904—1912[ред.ред. код]

Після закінчення університету Альфред Вегенер влаштовуеться співробітником до свого брата у Лінденберзьку аерологічну обсерваторію, де вони займаються дослідженням атмосфери літаючи на аеростатах. У квітні 1906 року брати встановили світовий рекорд тривалості польоту на аеростаті. Стартувавши під Берліном, вони рушили у північному напрямку, пролітаючи над Данією повернули на південь і приземлилися біля Франкфурта-на-Майні. Загалом політ зайняв 52 години (що на 17 годин довше від попереднього рекорду).

Теорія руху літосферних плит[ред.ред. код]

В січні 1912 року на засіданні Німецької геологічної асоціації Альфред Вегенер прочитав лекцію присвячену Теорії руху літосферних плит.

Гренландія[ред.ред. код]

Альфред Вегенер брав участь у трьох експедиціях по Гренландії в 1906, 1912 та 1930 роках. Під час останньої з них він і помер у віці 50 років.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. dic.academic.ru
  2. pochemy.net


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.