Альянс лібералів і демократів за Європу (партія)
![]() | |
Голова партії | Ганс ван Баален[1], Грехем Вотсон, Annemie Neyts-Uyttebroeckd, Werner Hoyerd, Уффе Еллеман-Єнсен, Віллі де Клерк, Colette Fleschd, Віллі де Клерк і Гастон Торн |
Дата заснування | 26 березня 1976 |
Штаб-квартира | Брюссель, Бельгія[2] |
Ідеологія | лібералізм, консервативний лібералізм і Соціал-лібералізм |
Молодіжна організація | Європейська ліберальна молодь |
Офіційний сайт | aldeparty.eu |
Альянс лібералів і демократів за Європу — АЛДЄ (англ. The Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) — — європейська політична партія, що складається з 60 партій національного рівня з усієї Європи, що в основному діють в Європейському Союзі. Партія ALDE є афілійованою з Ліберальним Інтернаціоналом та Європейською політичною партією, зареєстрованою як некомерційна асоціація згідно з бельгійським законодавством. [3]
Вона була заснована 26 березня 1976 року в Штутгарті як конфедерація національних політичних партій під назвою «Федерація ліберальних і демократичних партій Європи», а в 1977 році перейменована на «Європейських лібералів і демократів» і «Європейських лібералів і реформістів». (ELDR) у 1986 році. 30 квітня 2004 року ELDR було перетворено в офіційну європейську партію, «Партію європейських ліберальних демократів і реформ» (Партія ELDR). [4]
10 листопада 2012 року партія обрала свою нинішню назву ALDE Party, взяту від її тодішньої фракції Європейського парламенту, Альянсу лібералів і демократів за Європу (ALDE), що була сформована 20 липня 2004 року спільно з Європейською демократичною партією. До європейських виборів 2004 року[en] Європейська партія була представлена через свою власну фракцію, фракцію європейських ліберальних демократів і партії реформ (ELDR). У червні 2019 року фракцію ALDE змінила Оновити Європу.
Станом на 2020 рік ALDE представлена в інституціях Європейського Союзу 70 євродепутатами та п’ятьма членами Європейської комісії. З 27 держав-членів ЄС є п’ять із прем’єр-міністрами, пов’язаними з ALDE: Марк Рютте (VVD) у Нідерландах, Ксав'є Бетель (DP) у Люксембурзі, Кая Каллас (Естонська партія реформ) в Естонії, Александер де Кроо (Open VLD) у Бельгії та Міхал Мартін (FF) в Ірландії. Партії-члени ALDE також входять до урядів шести інших держав-членів ЄС: Хорватії, Фінляндії, Латвії, Словенії, Литви та Німеччини. Деякі інші партії-члени ALDE пропонують парламентську підтримку урядам Хорватії, Данії, Італії, Румунії та Швеції. Шарль Мішель, колишній прем'єр-міністр Бельгії, нинішній президент Європейської ради.
Мозковим центром ALDE є Європейський ліберальний форум[en], що очолює Гільде Вотманс[en], депутат Європарламенту, і об’єднує 46 організацій-членів. Молодіжним крилом ALDE є Європейська ліберальна молодь (LYMEC), що переважно базується на молодіжних і студентських ліберальних організаціях, але містить також невелику кількість окремих членів. LYMEC очолює Дан-Арія Сукурі.
У 2011 році партія ALDE стала першою загальноєвропейською партією, яка створила статус індивідуального членства. Відтоді від 1000 до близько 3000 членів (цифри коливаються щороку) зберігають пряме членство в партії ALDE з кількох країн ЄС. Понад 40 координаторів мобілізують ліберальні ідеї, ініціативи та досвід по всьому континенту під керівництвом Керівного комітету, який спочатку очолювала Джулі Канталу. Партія ALDE зробила крок далі в напрямку того, щоб стати справді загальноєвропейською партією, надавши права голосу окремим делегатам від членів на Конгресі партії.
Партії-члени[ред. | ред. код]
За межами ЄС[ред. | ред. код]
Дія!
Ліберальна партія Андорри
Вірменський національний конгрес[en]
Освічена Вірменія[en]
Мусават
Партія свободи та прогресу[en]
Наша партія[en]
Вільні демократи
Республіканська партія Грузії[en]
Strategy Aghmashenebeli[en]
Лело для Грузії
Гірчі — більше свободи
Партія реформ
Демократична партія Косова
Альянс нового Косова
Ліберальна партія Молдови
Ліберальна партія Чорногорії
Ліберально-демократична партія
Ліберальна партія Норвегії
Партія народної свободи
Яблуко
Рух вільних громадян[en]
Вільна демократична партія. Ліберали[en]
Зелена ліберальна партія Швейцарії[en]
Громадянська позиція
Європейська партія України
Слуга народу
Сила людей
Голос
Ліберальні демократи
Альянс
Ліберальна партія Гібралтару[en]
АЛДЄ та Україна[ред. | ред. код]
10 травня 2013 року партія «Європейська партія України» стала членом Альянсу лібералів і демократів за Європу.[6]
04 червня 2016 року партія «Громадянська позиція» стала членом АЛДЄ.[7]
2018 року партія «Сила людей» стала членом АЛДЄ.[8]
18 листопада 2020 року партія «Голос» стала членом АЛДЄ.[9][10]
2 червня 2022 року партія «Слуга народу» стала повноправним членом партії «Альянс лібералів і демократів за Європу»[11].
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ https://nos.nl/artikel/2378824-vvd-prominent-hans-van-baalen-60-overleden
- ↑ Contact
- ↑ Archived copy. Архів оригіналу за 13 листопада 2013. Процитовано 13 листопада 2013.
- ↑ European Liberal Democrats change party name to ALDE Party | ALDE Party. Eldr.eu. Архів оригіналу за 13 лютого 2013. Процитовано 23 вересня 2013.
- ↑ ALDE Party Council meets in Zürich. ALDE. 28 червня 2019.[недоступне посилання з 01.03.2021]
- ↑ Європейська партія України інтегрувалася у європейську політичну структуру і стала повноправним членом Альянсу лібералів і демократів за Європу (АЛДЄ). Архів оригіналу за 14 серпня 2013. Процитовано 10 грудня 2013.
- ↑ alde. gp.org.ua. Архів оригіналу за 24 червня 2019. Процитовано 18 листопада 2020.
- ↑ ALDE Party. Архів оригіналу за 30 грудня 2020.
- ↑ «Голос» отримав повне членство в Альянсі європейських ліберал-демократів. goloszmin.org. 18 листопада 2020. Архів оригіналу за 18 листопада 2020. Процитовано 18 листопада 2020.
- ↑ ALDE Party Council meets online to discuss liberal response to Europe’s pressing challenges. ALDE Party (англ.). Архів оригіналу за 18 листопада 2020. Процитовано 18 листопада 2020.
- ↑ "Слуга народу" приєдналися до європейської партії "Альянс лібералів і демократів за Європу". Європейська правда (українською). 2 червня 2022. Процитовано 2 червня 2022.
Посилання[ред. | ред. код]
|
|