Альянс лібералів і демократів за Європу (партія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альянс лібералів і демократів за Європу

англ. The Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party (2004)
Голова партії Ганс ван Баален[1], Грехем Вотсон, Annemie Neyts-Uyttebroeckd, Werner Hoyerd, Уффе Еллеман-Єнсен, Віллі де Клерк, Colette Fleschd, Віллі де Клерк і Гастон Торн
Дата заснування 26 березня 1976
Штаб-квартира Брюссель, Бельгія[2]
Ідеологія лібералізм, консервативний лібералізм і Соціал-лібералізм
Молодіжна організація Європейська ліберальна молодь
Офіційний сайт aldeparty.eu

Альянс лібералів і демократів за Європу — АЛДЄ (англ. The Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) — європейська партія, заснована в 1993 році, що включає ліберальні і ліберально-демократичні партії, в основному діють у країнах ЄС. Зареєстрована в Бельгії як некомерційна асоціація. Незважаючи на свій законний статус як партії, АЛДЄ є скоріше конфедерацією політичних партій європейських країн. Входить до Ліберальний інтернаціонал.

До 10 листопада 2012 року називалася Європейська ліберально-демократична і реформістська партія (англ. European Liberal Democrat and Reform Party, ELDR Party).

На 2012 АЛДЄ є третьою за величиною партією ЄС, має 75 місць в Європейському парламенті і 8 місць в Європейської комісії.

Молодіжним крилом ЄЛДР є організація «Європейська ліберальна молодь» (англ. European Liberal Youth, LYMEC), що об'єднує ліберальні молодіжні та студентські організації з усієї Європи, що налічують понад 200 000 чоловік. Також включає невелику кількість індивідуальних членів. LYMEC очолює німецький політолог Олександр Плар (ВДП, Німеччина), який був обраний на дворічний термін як президент у травні 2010.

На національному рівні партії — члени АЛДЄ беруть участь в урядах 12 з 27 країн ЄС, включаючи прем'єр-міністрів Естонії (Андрус Ансип, Партія реформ Естонії) і Нідерландів (Марк Рютте, Народна партія за свободу і демократію), віце-канцлера Німеччини (Філліп Рослер, Вільна демократична партія) та заступника прем'єр-міністра Великої Британії (Нік Клегг, Ліберал-демократи). Також партії — члени АЛДЄ представлені в урядах Бельгії, Кіпру, Данії, Фінляндії, Литви, Словаччини, Словенії і Швеції.

АЛДЄ та Україна[ред. | ред. код]

10 травня 2013 року партія «Європейська партія України» стала членом Альянсу лібералів і демократів за Європу.[3]

04 червня 2016 року партія «Громадянська позиція» стала членом АЛДЄ.[4]

2018 року партія «Сила людей» стала членом АЛДЄ.[5]

18 листопада 2020 року партія «Голос» стала членом АЛДЄ.[6][7]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]