Перейти до вмісту

Аль-Заркалі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Аль-Заркалі
араб. أَبُو إِسْحَاقَْ إِبْرَاهِيمُ بْنُ يَحْيَى التُّجِيبِيُّ النَّقَّاشُ الزَّرْقَالِيُّ Редагувати інформацію у Вікіданих
Вигаданий портрет для Іспанського фонду науки і технологій[en] (автор — Евлогія Мерле, 2011).
Вигаданий портрет для Іспанського фонду науки і технологій[en] (автор — Евлогія Мерле, 2011).
Вигаданий портрет для Іспанського фонду науки і технологій[en] (автор — Евлогія Мерле, 2011).
Народився1027[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Толедо, Іспанія Редагувати інформацію у Вікіданих
Помер1100[2][3][4] Редагувати інформацію у Вікіданих
Кордова, Андалусія, Іспанія Редагувати інформацію у Вікіданих
КраїнаАль-Андалус Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьастроном, астролог, годинникар Редагувати інформацію у Вікіданих
Галузьастрономія і астролябія Редагувати інформацію у Вікіданих
ВчителіSaid al-Andalusid Редагувати інформацію у Вікіданих

Абу Ісхак Ібрагім ібн Яхія ан-Наккаш аз-Заркалі ат-Туджібі[5] (араб. إبراهيم بن يحيى الزرقالي), також відомий як Аль-Заркалі або Ібн Заркала (1029—1100) — арабський виробник астрономічних інструментів і астролог із західної частини ісламського світу[5].

Хоча його ім'я традиційно дається як аль-Заркалі, вірогідно, що правильною формою було аль-Заркаллух. На латині його називали Arzachel або Arsechieles, модифікація форми Arzachel, що означає «гравер»[6]. Він жив у Аль-Андалусі (сучасна Іспанія) спочатку в Толедо, потім у Кордові. Його праці надихнули ціле покоління ісламських астрономів в Аль-Андалусі, а пізніше, після перекладу, сильно вплинули на астрономію в Європі. Винайдена їм сафея[es] (форма астролябії) стала дуже популярною й широко використовувалася мореплавцями аж до XVI століття[7].

На його честь названо кратер Арзахель[en] на Місяці[6].

Біографія

[ред. | ред. код]

Аль-Заркалі, араб за походженням, народився в селі недалеко від Толедо, тодішньої столиці нещодавно створеної провінції Толедська тайфа. Він почав працювати після 1048 року під керівництвом Саїда аль-Андалусі[en] на толедського еміра Аль-Мамуна, а також під керівництвом Аль-Мутаміда із Севільської тайфи. Посівши провідну позицію при Саїді, Аль-Заркалі проводив спостереження Сонця протягом 25 років, починаючи з 1050 року[8].

Зображення Алькасара 976 року

Він отримав освіту кузня і через свої навички отримав прізвисько Аль-Некках, «гравер по металах». Його латинізоване ім'я «Арцахель» утворено від арабського al-Zarqali al-Naqqash, що означає «гравер»[6].

Він був особливо талановитим у геометрії та астрономії. Відомо, що він викладав і неодноразово відвідував Кордову, і його великий досвід і знання зрештою зробили його видатним астрономом свого часу. Аль-Заркалі також був винахідником, і його праці допомогли зробити Толедо інтелектуальним центром Аль-Андалуса. Його навіть згадано в роботах англійського поета Чосера під іменем «Arsechieles»[6].

У 1085 році Толедо взяв християнський король Кастилії Альфонсо VI. Аль-Заркалі та його колеги, зокрема Аль-Ваккаші (1017—1095), мусили втекти. Невідомо, чи старий Аль-Заркалі втік до Кордови чи помер у мавританському таборі для біженців.

Його твори вплинули на Ібн Баджджу, Ібн Туфайла, Ібн Рушда, Ібн аль-Каммада[en] та Абу Ісхака аль-Бітруджі.

У XII столітті Герард Кремонський[en] переклав твори аз-Заркалі на латину. Він називав Аз-Заркалі астрономом і магом[6]. Реґіомонтан в XV столітті написав книгу про переваги сахіфи аз-Заркалі. У 1530 році німецький учений Якоб Циглер[en] написав коментар до однієї з праць аз-Заркалі. У своїй «De Revolutionibus Orbium Coelestium» у 1530 році Микола Коперник цитує праці аль-Заркалі та аль-Баттані[9].

Наукові результати

[ред. | ред. код]
Копія астролябії аль-Заркалі, представлена у вежі Калаорра.

Інструменти

[ред. | ред. код]

Аль-Заркалі написав дві роботи про створення інструменту екваторуму для обчислення положення планет за допомогою діаграм моделі Птолемея. Ці твори були перекладені іспанською мовою в XIII столітті за наказом короля Альфонсо X у розділі Libros del Saber de Astronomia під назвою «Libros de las laminas de los vii planetas».

Він також винайшов вдосконалену версію астролябії, названу al-ṣafīḥā al-zarqāliyya, яка стала відома в Європі під назвою сафея[es][10][11].

Існує запис про те, що аз-Заркалі побудував водяний годинник, здатний визначати години дня та ночі та вказувати дні місячного циклу. У книзі Аль-Зухрі[en] «Кітаб аль-Джурафійя», його ім'я вказано як Абу аль-Касім бін Абд аль-Рахман, що також скорочували до аль-Заркалі, і це змусило деяких істориків думати, що це інша особа.

Теорія

[ред. | ред. код]

Аль-Заркалі виправив географічні дані Птолемея та Аль-Хорезмі. Зокрема, він виправив оцінку Птолемеєм ширини Середземного моря з 62 градусів до правильного значення у 42 градуси[9]. У своєму трактаті про сонячний рік, який зберігся лише в перекладі на іврит, він вперше продемонстрував рух сонячного апогею відносно нерухомих зір. Він виміряв швидкість його руху в 12,04 кутових секунд на рік, що надзвичайно близько до сучасного значення в 11,77 кутових секунд[12]. Модель руху Сонця Аль-Заркалі, в якій центр сонячного деферента рухався по невеликому колу, що повільно оберталося, щоб відтворити спостережуваний рух сонячного апогею, обговорювалася в тринадцятому столітті Бернаром Верденським[en][13], а в п'ятнадцятому столітті Регіомонтаном і Пурбахом. У шістнадцятому столітті Коперник використав цю модель, приведену до геліоцентричної форми, у своїй праці «Про обертання небесних сфер»[14].

Толедські таблиці

[ред. | ред. код]

Аль-Заркалі також зробив внесок у знамениті Толедські таблиці, адаптацію попередніх астрономічних даних Аль-Хорезмі та Аль-Баттані, щоб визначити координати Толедо[8]. Його зідж і альманах були перекладені на латинь Герардом Кремонським[en] у XII столітті і сприяли відродженню математичної астрономії в християнській Європі. У XII столітті вони увійшли до Толедських таблицб, а в XIII столітті — до Альфонсових таблиць[15].

Також він відолмий своєю власною «Книгою таблиць». Альманах аз-Заркалі містив таблиці, які дозволяли знайти дні, з яких починаються коптські, римські, перські та місячні місяці. Також він включав таблиці, які вказували положення планет у будь-який момент часу, й інші таблиці, які полегшували передбачення сонячних і місячних затемнень[16]. Цей укладений ним альманах прямо надавав положення небесних тіл і не потребував подальших обчислень[8]. Робота надала справжнє щоденне положення Сонця протягом чотирьох юліанських років з 1088 по 1092 рік, справжнє положення п'яти планет кожні 5 або 10 днів протягом 8 років для Венери, 79 років для Марса і так далі, а також інші відповідні таблиці[15][17].

Розробляючи інструмент для роботи зі складною моделлю Птолемея для планети Меркурій, у якій центр деферента рухається по вторинному епіциклу, аз-Заркалі зазначив, що шлях центру первинного епіциклу не є колом, як це має місце для інших планет. Натомість він приблизно овальний і схожий на форму кедрового горіха. Деякі автори неправильно тлумачать опис аз-Заркалі овальної геоцентричної траєкторії з центром для центру епіциклу планети як передчуття геліоцентричних еліптичних траєкторій планет Йоганна Кеплера[18]. Хоча це може бути перше припущення про те, що конічний переріз може відігравати роль в астрономії, аз-Заркалі не застосовував еліпс до астрономічної теорії, і ні він, ні його іберійські чи магрибські сучасники не використовували еліптичний деферент у своїх астрономічних розрахунках[19].

Праці

[ред. | ред. код]

Найважливіші праці та публікації:

  • Аль-Амал бі Ас-Сахіфа аз-Зіджія (Al Amal bi Assahifa Az-Zijia)
  • Ат-Тадбір (Attadbir)
  • Аль-Мадхаль фі Ільм ан-Нуджум (Al Madkhal fi Ilm Annoujoum)
  • Ріссалят фі Тарікат Істікдам ас-Сахіфа аль-Муштарака лі Джаміа аль-Уруд (Rissalat fi Tarikat Istikhdam as-Safiha al-Moushtarakah li Jamiâ al-ouroud)
  • Альманах Арзархеля (Almanac Arzarchel)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Архів історії математики Мактьютор — 1994.
  3. Complete Dictionary of Scientific BiographyДетройт: Charles Scribner's Sons, 2008. — ISBN 978-0-684-31559-1
  4. https://boletinrsg.com/index.php/boletinrsg/article/view/81/90 — С. 118.
  5. а б Julio, Samsó (March 2018). Ibn al-Zarqālluh (англ.).
  6. а б в г д Weever, J. (1996). Chaucer Name Dictionary: A Guide to Astrological, Biblical, Historical, Literary, and Mythological Names in the Works of Geoffrey Chaucer. Routledge, 1996. с. 41. ISBN 9780815323020.
  7. Spain - Culture of Muslim Spain. Encyclopedia Britannica (англ.).: A number of these scholars sought to simplify the astrolabe, and finally al-Zarqālī (Azarquiel; died 1100) achieved success by inventing the apparatus called the azafea (Arabic: al-ṣafīḥah), which was widely used by navigators until the 16th century.
  8. а б в Samsó, Julio (2018). Ibn al-Zarqālluh. Brill. Процитовано 18 грудня 2022.
  9. а б Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization - ISESCO -. Архів оригіналу за 31 березня 2012. Процитовано 8 жовтня 2011.
  10. M. T. Houtsma and E. van Donzel (1993), «ASṬURLĀB», E. J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, Brill Publishers, ISBN 90-04-08265-4
  11. Hartner, W. (1960), ASṬURLĀB, т. 1 (вид. 2nd), Brill Academic Publishers, с. 726, ISBN 90-04-08114-3, It is, therefore, really al-Zarḳālī who must be credited with the invention of this new type of an astrolabe. Through the Libros del Saber (Vol. 3, Madrid 1864, 135-237: Libro de le acafeha) the instrument became known and famous under the name Saphaea. It is practically identical with Gemma Frisius's Astrolabum ...
  12. Toomer, G. J. (1969), The Solar Theory of az-Zarqāl: A History of Errors, Centaurus, 14 (1): 306—36, Bibcode:1969Cent...14..306T, doi:10.1111/j.1600-0498.1969.tb00146.x, at pp. 314–17.
  13. Toomer, G. J. (1987), The Solar Theory of az-Zarqāl: An Epilogue, Annals of the New York Academy of Sciences, 500 (1): 513—519, Bibcode:1987NYASA.500..513T, doi:10.1111/j.1749-6632.1987.tb37222.x.
  14. Toomer, G. J. (1969), The Solar Theory of az-Zarqāl: A History of Errors, Centaurus, 14 (1): 306—336, Bibcode:1969Cent...14..306T, doi:10.1111/j.1600-0498.1969.tb00146.x, at pp. 308–10.
  15. а б Glick, Thomas F.; Livesey, Steven John; Wallis, Faith (2005), Medieval Science, Technology, and Medicine: An Encyclopedia, Routledge, с. 30, ISBN 0-415-96930-1
  16. forgottengenius. Abū Ishāq Ibrāhīm al-Zarqālī. The Forgotten Genius. Процитовано 13 січня 2023.
  17. Toomer, G. J. (1969), The Solar Theory of az-Zarqāl: A History of Errors, Centaurus, 14 (1): 306—336, Bibcode:1969Cent...14..306T, doi:10.1111/j.1600-0498.1969.tb00146.x, at p. 314.
  18. Asghar Qadir (1989). Relativity: An Introduction to the Special Theory, pp. 5–10. World Scientific. ISBN 9971-5-0612-2.
  19. Samsó, Julio; Honorino, Honorino (1994), Ibn al-Zarqalluh on Mercury, Journal for the History of Astronomy, 25 (4): 292, Bibcode:1994JHA....25..289S, doi:10.1177/002182869402500403

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]