Аль-Узза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аль-Узза
араб. العزى
Божество в релігія в доісламській Аравії
Частина від релігія в доісламській Аравії
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Аль-Узза (араб. العزى‎ — могутня) — богиня планети Венера. Згадується в Корані в сурі Ан-Наджм[1].

Зустрічається в домусульманській ономастиці (див. Абд аль-Узза).

Аль-Узза відома на Синаї, в державах Набатея, Ліхйан під ім'ям Хан-Узза. Відома також y самудських арабів, арабів Південної Аравії й Іраку.

До V—VI ст. аль-Узза зайняла положення одного з верховних божеств Аравії, зокрема у арабів центральної Аравії (Хіджаз, Хіра, Набатея) вона разом з богинями Аллат і Манат входила в тріаду богинь-дочок Аллаха. На півдні центральної Аравії виступає як дружина Аллаха, матері аль-Лат і Манат[2].

Основним центром поклоніння аль-Уззі була долина Хурад біля Мекки, на початку торгового шляху до Сирії й Іраку. У Нахлі, між Меккою та Таїфом, знаходилося одне зі святилищ аль-Узза (аль-Узза ас-Са'іда). Воно являло собою три священних дерева-самура (акація), над якими споруджено будівлю, покриту покривалом, і священний камінь. Туди відбувалися регулярні паломництва та приносили жертви.

Після Завоювання Мекки пророк Мухаммад наказав Халіду ібн аль-Валіду зруйнувати цей ідол [3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Коран: Чи бачили ви аль-Лат, аль-Уззу і ще цю третю — Манат? Невже у вас [діти] — чоловічої статі, а у Нього — жіночої? Адже такий поділ [дітей] був би несправедливим. Вони (тобто Божества) — всього лише імена, якими нарекли їх ви і ваші батьки, і Аллах не послав щодо них жодного доказу. Вони слідують тільки припущенням і тому, чого жадають їх душі
  2. А. Г. Лундін. Узза [Архівовано 3 вересня 2019 у Wayback Machine.]
  3. А. Алі-заде, 2007.

Література[ред. | ред. код]