Алюмель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Алюме́ль — сплав нікелю (Ni) з алюмінієм (Al); манганом (Mn); кремнієм (Si) і кобальтом (Co). Назва сплаву походить від частин (виділено) слів «АЛЮМіній» та «нікЕЛЬ». Альтернативні назви сплаву: Alumel® (зареєстрована торгова марка компанії Concept Alloys, Inc.[1]) та KN.

Хімічний склад[ред.ред. код]

Стандартизовано алюмель однієї марки, що позначається НМцАК 2-2-1. Хімічний склад цієї марки такий[2]:

Сплав %Ni %Al %Mn %Si %Co %Fe %Mg %Cu %Pb
Алюмель НМцАК 2-2-1 93,0-96,0 1,6-2,4 1,8-2,7 0,8-1,4 0,6-1,2 0,3 0,05 0,25 0.002

Властивості[ред.ред. код]

Фізичні властивості[ред.ред. код]

За ГОСТ 1790-77[3] визначено такі фізичні властивості сплаву, що поставляється у вигляді дроту:

Механіко-технологічні властивості[ред.ред. код]

Алюмель має наступні маханіко-технологічні властивості:

Застосування[ред.ред. код]

Алюмель знайшов широке застосування в пірометрії при виготовленні компенсаційних проводів, а також як негативний термоелектрод при виробництві термопар. Алюмель поставляється у вигляді дроту діаметром від 0,2 до 5,0 мм[3].

Алюмель використовується в термопарах хромель-алюмель як негативний електрод для дистанційного вимірювання температури в межах до 1000 °C.

Переваги[ред.ред. код]

Завдяки значному змісту нікелю в сплаві переваги алюмелю здебільшого визначаються фізичними властивостями цього металу. Це, в першу чергу, жароміцність і стійкість до корозії, особливо в агресивних середовищах. Підвищення цих якостей досягається додаванням e сплав легуючих елементів. Легування алюмелю дозволяє збільшити показник пластичності при температурах 600...1100 °С, забезпечує тривалу міцність при температурах 700...900 °С, а також дозволяє використовувати алюмель (стабілізуючи при цьому показник термо-ЕРС) при температурах до 1200 °C[3].

Недоліки[ред.ред. код]

Алюмель чутливий до руйнівної дії сірки при підвищених температурах, що приводить до корозії та окрихчення сплаву. Цей недолік компенсується збільшенням у сплаві вмісту кремнію та зменшенням вмісту алюмінію.

Висока вартість сплаву обумовлюється високою вартістю нікелю.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Concept Alloys, Inc. Intellectual Property
  2. ДСТУ ГОСТ 492:2007 Нікель, сплави нікелеві та мідно-нікелеві, оброблювані тиском. Марки (ГОСТ 492-2006, IDT).
  3. а б в г д ГОСТ 1790-77 Проволока из сплавов хромель Т, алюмель, копель и константан для термоэлектродов термоэлектрических преобразователей. Технические условия.
  4. Thermoelement Material (англ.)