Аляскинська залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема Аляскинської залізниці
2004 рік
Перетин з шосе № 3, 2003 г.

Аляскинська залізниця, АЗ (англ. Alaska Railroad, ARR) — залізниця другого класу[en][1] на Алясці, США.

Опис[ред. | ред. код]

Аляскинська залізниця проходить від Сьюарда і Віттіер в південній частині Аляски через Анкоридж до Фербанксу в центральній її частині. Магістральна протяжність залізниці — 760 км, ще близько 800 км становить довжина запасних і під'їзних колій, тупиків, технологічних відгалужень тощо. З Віттіера поїзди можуть на поромі дістатися до Сієтла — таким чином АЗ пов'язана із залізничною мережею інших 48 материкових штатів країни.

Крім населених пунктів, АЗ обслуговує військові об'єкти: військово-повітряну базу Аєлсон[2] і форт Вейнрайт.

У 2005 році АЗ перевезла 200 266 пасажирів (25110943 пасажиро-миль)[1]. У 2011 році обіг АЗ склав 161,5 мільйона доларів з прибутком 4,9 мільйона.

Ширина колії — 1435 мм.

Історія[ред. | ред. код]

Будівництво залізниці розпочала компанія Alaska Central Railroad в 1903 році в Сьюард. Побудувавши 82 км колій за шість років, організація визнала роботу виконаною: їхнею залізницею перевозили пасажирів, вантажі, пошту. У 1909 році цю залізницю купила інша компанія, Alaska Northern Railroad Company, яка за п'ять років додала до неї 34 км колій на північ. У 1914 році ця лінія завдовжки 116 кілометрів була куплена урядом США, штаб-квартира її подальшого будівництва розташувалася в поселенні Шип-Крік (нині — місто Анкоридж), роботи з будівництва залізниці на північ продовжилися; 1914 вважається датою заснування Аляскинської залізниці.

У 1917 році збанкрутіла Залізниця Танана-Воллей[en], яка мала на той момент 72 км вузькоколійки, побудованої за 12 років, що могла би стати північною частиною АЗ. Уряд купив залізницю, що розорилася, і створив подвійну колію для наступного перешивання колії. До 1930 року європейська колія була прокладена на всьому протязі АЗ.

У 1923 році було побудовано міст Мірс-Меморіал[en] завдовжки 210 метрів через річку Танана у поселення Ненана  — на той час це був другий за розміром однопрогінний сталевий залізничний міст в країні. 15 липня того ж року Президент США Воррен Гардінг забив «золотий костиль»[en], символізуючи закінчення будівництва[3][4].

У 1964 році АЗ сильно постраждала від потужного землетрусу, на її повне відновлення пішло кілька місяців. У 1985 році уряд Аляски викупив АЗ в уряду США за 22,3 мільйона доларів і негайно вклав близько 70 мільйонів в її модернізацію і ремонт.

Станом на початок 2010-х років розглядаються плани щодо продовження АЗ на південний схід (закруглення від Фербанксу) до Делта-Джанкшену, і на південь від Віттіера через канадський Юкон, щоб зв'язати АЗ з континентальною залізничною мережею безпосередньо, а не через пором до Сієтлу, як нині[5].

Маршрути[ред. | ред. код]

Аляскинська залізниця зазнає пік навантаження влітку, під час туристичного сезону. Пасажири переміщуються у вагонах з великими панорамними вікнами або навіть куполами на даху[6] з оглядом в 360 °[7].

 • «Зірка Деналі» курсує з травня по вересень від Анкориджу до Фербанксу через національний парк Деналі. Долає 576 км за 11 годин і 45 хвилин[8]. Маршрут «Зірка Деналі» визнаний «найкращим туристичним залізничним маршрутом в США» читачами журналу Conde Nast Traveler[9].
 • «Зимова Аврора» курсує з вересня по травень за аналогічним маршрутом з аналогічною швидкістю і остановками[10].
 • «Побережний класичний» курсує з травня по вересень від Анкориджу до Сьюарду. Долає 183 км за 4 години і 20 хвилин[11].
 • «Відкривач льодовиків» курсує з травня по вересень від Анкориджу до Віттієру. Долає 110,6 км за 2 години[12].
 • «Ураган» курсує з травня по вересень (з четверга по неділю) і з вересня по травень (перший четвер кожного місяця) від Талкітни до Хуррікан-Галч. Долає 92,7 км за 2 години і 30 хвилин. Один з останніх регулярних поїздів країни, які зупиняються «на вимогу»: на всьому протязі маршруту людина в будь-якому місці може зупинити поїзд і сісти на нього, якщо помахає йому білою хусткою[13].

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б .html Commuter Rail Safety Study (англ.)
 2. Surface Transportation Board Decision Document № FD_34658_0 (англ.) на сайті stb.dot.gov , 4 жовтня 2007
 3. Warren G. Harding Rail Car(англ.) на сайті fairbanks-alaska.com
 4. Повертаючись з Аляски, Гардінг скаржився на нездужання і помер за два з половиною тижні після цієї події.
 5. Alaska Canada Rail Link Phase 1(англ.) на сайті economics.gov.yk.ca
 6. Вагон з куполом
 7. Тури залізницею Аляски(англ.) на сайті alaska.org
 8. «Зірка Деналі» (англ.) на офіційному сайті АЗ
 9. Залізниця Аляски(англ.) на сайті bellsalaska.com
 10. «Зимова Аврора»(англ.) на офіційному сайті АЗ
 11. «Побережний класичний»(англ.) на офіційному сайті АЗ
 12. «Відкривач льодовиків»(англ.) на офіційному сайті АЗ
 13. «Ураган» (англ.) на офіційному сайті АЗ