Аліса (голосовий помічник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аліса
Тип Інтелектуальний голосовий помічник
Розробник Яндекс
Перший випуск 10 жовтня 2017; 6 років тому (2017-10-10)
Операційна система Android, iOS, Windows
Мова програмування C++
Доступні мови російська
Ліцензія Пропріетарне програмне забезпечення
Вебсайт alice.yandex.ru

CMNS: Аліса у Вікісховищі

«Аліса» — заборонений в Україні[1] віртуальний голосовий помічник, створений компанією «Яндекс».[2] Імітує живий діалог, розпізнаючи живу мову (усну і письмову) та даючи відповіді на запитання (вимовляючи їх вголос і виводячи на екран). За заявою творців, «Аліса» — перший у світі віртуальний асистент, який не обмежується набором заздалегідь заданих реплік для відповіді.[2] Працює в додатку «Яндекс» для iOS і Android, а також в бета-версії голосового помічника для Windows.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше про «Алісу» стало відомо в травні 2017 року, коли помічник з'явився в бета-версії пошукового додатка «Яндекс».[3] Офіційний запуск Аліси відбувся 10 жовтня 2017 року.[2] У вересні 2017 року з помічницею поспілкувався[4] президент Росії Володимир Путін під час свого візиту в офіс «Яндекса». На його запитання: «Тебе тут не ображають?» «Аліса» відповіла: «Сьогодні я розглядала в Інтернеті фото котиків і нічого краще не бачила. Сподіваюся, що і у вас все добре!».[5]

Функціонал[ред. | ред. код]

Основна функція «Аліси» — розв'язувати повсякденні завдання: шукати інформацію в інтернеті, знаходити місця, прокладати маршрути, показувати прогноз погоди і т. д. Для цього помічниця звертається до сервісів «Яндекса» — «Яндекс.Пошуку», «Яндекс. Карт», «Яндекс. Музики» та інших, а також вміє відкривати деякі сторонні додатки. Крім того, «Аліса» може розважати співрозмовника, підтримуючи діалог на абстрактну тему: відповідає на питання з кмітливим відтінком.

Приклад діалогу:

— Привіт
— Здрастуйте.
— Хто тебе вигадав?
— Програмісти з компанії Яндекс. І ще дизайнери. І менеджери. І топ-менеджери. І ще один чоловік.
— Чому тебе звуть Алісою?
— Тому що на тестуванні з'ясувалося, що ім'я на зразок «бета розумний асистент версія три один білд сім шістдесят чотири», на жаль, не дуже добре запам'ятовується, користувачі плуталися.
— Погана відповідь
— Досвід — син помилок важких. Будь ласка, уточніть, в чому я помилилася, вибравши одну з відповідей нижче[6].

Голос і особистість[ред. | ред. код]

«Аліса» розмовляє голосом російської актриси дубляжу Тетяни Шитової, яка дублювала на російську мову більшість ролей актриси Скарлетт Йоганссон, в тому числі роль віртуальної помічниці Саманти з фільму «Вона».[2] Синтезатор мовлення використовує спеціально підготовлені записи Шитової.[7]

Багато рис особистості «Аліси» задані набором фраз, написаних редакторами «Яндекса». Одним з авторів персонажа «Аліси» став журналіст і письменник Володимир Гурієв. Однак, творці підкреслюють[2], що «Аліса» не обмежується набором заздалегідь заданих редакторських відповідей: нейронна мережа помічниці навчена на великому масиві російськомовних текстів, у тому числі мережевих діалогів. Це позначилося на характері програми: деякі користувачі стикаються[6] з тим, що вона відмовляється відповідати на запитання або грубить. Розробники «Аліси» постійно спостерігають за її поведінкою і коригують її.[8]

«Аліса» вміє відповідати емоційно: наприклад, залежно від контексту, вона може проявляти життєрадісність або сумувати.[8]

Навчання[ред. | ред. код]

Творці відзначають[8], що можливість підтримувати діалог на вільні теми, не обмежуючись набором заздалегідь заданих сценаріїв, реалізована за допомогою технологій машинного навчання, в тому числі нейронних мереж.

Технології[ред. | ред. код]

«Аліса» розпізнає і синтезує розмову за допомогою платформи SpeechKit, розробленої в Яндексі.

Реакція[ред. | ред. код]

Незважаючи на те, що «Аліса» поки що погано працює з додатками, користувачі позитивно оцінили її здатність підтримати бесіду і почуття гумору. Її активно тестують і публікують результати в Інтернеті. Користувачі помітили, що вона часто грубить, сперечається, відмовляється виконувати команди і досить критично висловлюється про російську політику.[9][10] «Аліса» відповідає на питання про мієлофон, розповідає анекдоти про роботів, читає відомі вірші, додаючи до них технологічні терміни, схвалює гомеопатію[11] і т. д.[12] У процесі бесіди двох «Аліс» одна з одною одна порадила інший викинутися у вікно.[13] «Аліса» вже «розмовляла» із Siri[14].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Борис Ткачук. Зеленський продовжив заборону на «ВКонтакте» та «Одноклассники».//Громадське, 15 травня 2020
 2. а б в г д Простіше кажучи: представляємо голосового помічника Алісу. yandex.ru. Корпоративний блог компанії "Яндекс". 10.10.2017. Архів оригіналу за 25 березня 2019. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 3. «Яндекс» запустив тестування голосового помічника «Аліса». VC.ua. 19 травня 2017. [недоступне посилання з червня 2019]
 4. Кремнієва долина. Газета Комерсант. 22 вересня 2017. [недоступне посилання з червня 2019]
 5. Путін в "Яндексі" поспілкувався з голосовим помічником "Аліса". ТАРС. 21 вересня 2017. [недоступне посилання з червня 2019]
 6. а б Яндекс тестує фірмового голосового асистента «Аліса». Trashbox. 20 травня 2017. Архів оригіналу за 14 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 7. «Переходжу на цей тембр, і люди приходять в сум'яття»: Актори дубляжу — стосовно своєї роботи. The Village. 9 лютого 2016. [недоступне посилання з червня 2019]
 8. а б в Тимур Гаскаров (10 жовтня 2017). Як Яндекс вчить штучний інтелект розмовляти з людьми. Хабрахабр. Архів оригіналу за 29 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 9. «А який рік?» — «Високосний»: в соцмережах перевіряють на міцність голосовий помічник від «Яндекса». Архів оригіналу за 12 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 10. «Аліса, за мною стежить ФСБ?»: у соцмережах продовжують знущатися над голосовим помічником «Яндекса». Архів оригіналу за 12 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 11. «Таки працює». «Аліса», голосовий помічник «Яндекса» — переконаний гомеопат. Архів оригіналу за 19 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 12. Поговори зі мною, Аліса. Архів оригіналу за 13 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 13. ВІДЕО: Помічниця-бот «Яндекс Аліса» в розмові з собою запропонувала собі вийти у вікно. Архів оригіналу за 31 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017. 
 14. Алиса против Siri: Кто на свете всех милее?. Архів оригіналу за 28 листопада 2019. Процитовано 27 жовтня 2017.